Rozdielny vek

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Georgius Miller/Müller z Veľkej Lehoty uzavrel dva sobáše. Oba ma podľa veku naviedli na rok narodenia 1842-1843. Našiel som ho 16. 4. 1842.

Podľa knihy mŕtvych umrel 18. 5. 1883, takže vo veku 41 rokov. Pri jeho mene je písané meno jeho druhej ženy - Dorothea Gabris, čo ma utvrdilo v tom, že mám správnu osobu.

https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... 1666678602

Vek úmrtia je však 43 rokov, čo ma zase iba mätie...

Stretávate sa s tým? Dík.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,

ak budete pokračovať vo vlastnom výskume, tak sa s tým stretnete častejšie. Farár zapísal vek osôb väčšinou len odhadom a tak sa nie je čo čudovať, že občas prestrelil. Tie výchylky môžu byť u mladších ľudí kľudne aj 5-6 rokov, zatiaľčo u starších ľudí (po 60-tke) môže byť rozdiel medzi nadiktovaným vekom a realitou aj dvojnásobný :D
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

To, že bol vek odhadovaný som nevedel. Ja že si to konfrontovali s knihou narodených, ale to sa im asi príliš nechcelo :)

Každopádne to poriadne rozširuje pátranie po roku narodenia, keď mám iba úmrtie. Vždy som síce pozeral 2-3 roky plus mínus, ale budem ešte viac.

Baví ma toto pátrania, nielen z pohľadu rodinnej histórie, ale aj histórie všeobecne - ako sa vtedy žilo a pod. Určite v tom chcem pokračovať a učiť sa aj od skúsenejších :) Takže ďakujem za každú radu. Škoda, že nie je nejaká konferencia/stretnutie, kde by ľudia ako vy mohli mať prednášky.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Ak chcete vedieť niečo viac o svojich predkoch, odporúčam Vám, aby ste neostávali len pri matrikách, skúšajte rôzne súpisy, urbáre, zisťujte, či v obciach, v ktorých žila Vaša rodina nemajú kroniku, a pod. Možno si svoje poznatky obohatíte o nečakané udalosti.
Ak hovoríte o tých prednáškach a stretnutiach, nebol by to zlý nápad, keby sa niečo také zorganizovalo.
Ja sám by som si tiež rád vypočul niečo o genealógii od skúsenejších ľudí, či už z tohto fóra alebo mimo neho ;)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Ešte sa vrátim k tomu veku. Myslíte, že takéto nepresnosti nastávali aj v prípade sobášov? Nemyslím teraz prípad, keď mala nevesta 15, ale napísané je 16, tam to chápem.

Predpokladám, že pri sobáši vek diktovali osoby, ktoré išli uzavrieť sobáš.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Väčšinou diktoval údaje do matriky ženích. Ak vezmete do úvahy fakt, že väčšina slovenského ľudu v 18. a 19. storočí nebola gramotná, svoj vek pri nahlasovaní údajov do matriky taktiež len odhadovali :-)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Alebo aj vyslovene klamali. Jeden môj predok sa ženil ako 30-ročný. Svojej 18-ročnej manželke tvrdil že má 25 :-)
Tá mu zomrela, tak sa vo veku 42 rokov ženil ešte raz, svojej 26-ročnej manželke tvrdil že má len 40 rokov.
Napísať odpoveď