Ml. a St.

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Používateľov profilový obrázok
dado11
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 265
Dátum registrácie: 16 Feb 2013, 19:16

Dobrý deň, chcel by som sa dozvedieť keď je môj dedko Blažej Sentkeresti a môj pradedko je tiež Blažej Sentkeresti a môj prapradedko je tiež Blažej Sentkeresti tak sa väčšinou píše Ml. (mladší) a St. (starší) ale ked sú tri osoby?
Ako to je?
dedko- Blažej Sentkeresti Ml.
pradedko- Blažej Sentkeresti St.
prapradedko- Blažej Sentkeresti St.St. ?

Takže neviem ako sa označí môj prapradedko mohli by ste mi s tým pomôcť?
Dôležitá vec je neprestať sa pýtať :) , Prajem pekný deň, Dávid
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

pokial viem tak oznacenia ml., st., pripadne sr. jr. sa prevazne pouzivali, ak dotycne osoby zili, aby sa presne vedelo, o ktoru osobu sa jedna... ;)
pokial mate skutocne tento problem ako naznacujete, lahka pomoc: vezmite si priklad z panovnickych rodov a mozte zacat od najstarsieho ...(napr. Blažej I., Blažej II. ...) az do sucasnosti... :)
Používateľov profilový obrázok
dado11
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 265
Dátum registrácie: 16 Feb 2013, 19:16

Ďakujem za pomoc no lebo keby že to neriešim I., II., .... a chcel použiť iba ml. st. tak by to bolo veľmi zvlášne no tieto osoby v určitom čase žili všetci takže sr. jr. by nevyhovovalo takže budem musieť používať iba I.,II.,III.
A tieto I.,II.,III. môžem použiť aj v rodostrome (rodokmeni)? Aj ked asi to nieje žiadna šľachtická rodina? no možno je ale zatiaľ o tom neviem.
Ďakujem.
Dôležitá vec je neprestať sa pýtať :) , Prajem pekný deň, Dávid
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

samozrejme, ze pouzit to mozete... je to vas rodokmen a vase oznacenie osob na rozlisenie... nie kazdemu sa podari mat to takto v rodokmeni ;) ...
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Ak dovolíte pridám aj svoj názor, v prípade 3, resp. 4 generácií som narazil na označenie najst., st., ml. najml. V mojom rodokmeni mám tiež prípad, keď sa viacero generácií predkov volá tým istým menom a priezviskom, rozlišujem ich iba podľa roku narodenia a úmrtia, aj keď, priznám sa, že takéto označenie by nemuselo byť na škodu... ;)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
dado11
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 265
Dátum registrácie: 16 Feb 2013, 19:16

Ano aj tieto oznacenia su dobre alebo to skombinovat
V mojom pripade napr. Blazej Sentkeresti IIII. Najst.
:)
Dôležitá vec je neprestať sa pýtať :) , Prajem pekný deň, Dávid
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

dado11 napísal:Ano aj tieto oznacenia su dobre alebo to skombinovat
V mojom pripade napr. Blazej Sentkeresti IIII. Najst.
:)
:o
keď už, tak Blažej Sentkeresti IV. ... atď... ;)
Používateľov profilový obrázok
dado11
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 265
Dátum registrácie: 16 Feb 2013, 19:16

No jasné. :D
Dôležitá vec je neprestať sa pýtať :) , Prajem pekný deň, Dávid
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Trochu oneskorene, ale predsa ma k tejto problematike napadla iná otázka: ako by ste rozlišovali ženy s tou istou kombináciou mena a priezviska v rámci jednej rodiny? :D
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď