Vojenské čaty

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
martin02
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 28 Jan 2013, 16:16
Predkovia z oblasti: farnosti Brezany, Lazany, Bojnice

Na tom golieri mal odznak s číslom pluku, teda v tomto prípade by to malo byť 3 (nie menšie útvary ako prápory,roty...). Čiže odznaky toho typu, ako sú na Vašom obrázku,ale s číslom "3".
Keďže však bol ženista, aby sa odlíšil od jednotiek iných druhov vojska, ktoré mali poradové číslo pluku "3" (bol aj peší pluk 3, pluk útočnej vozby 3...), musel mať vpredu našité golierové výložky v špecifickej farbe (viď. napr. http://www.kallich.tym.cz/39-vystroj-cs ... ke-armady/ - pod 6 sú ženisti, teda hnedá farba) ;)

"3" je napr. na tomto obrazku: http://www.detektorweb.cz/images/storie ... /obr1b.jpg
Používateľov profilový obrázok
dado11
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 265
Dátum registrácie: 16 Feb 2013, 19:16

Ďakujem.
Dôležitá vec je neprestať sa pýtať :) , Prajem pekný deň, Dávid
Používateľov profilový obrázok
dado11
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 265
Dátum registrácie: 16 Feb 2013, 19:16

A nevie niekto kde by som tieto veci teda tú výložku alebo odznak s číslom 3 mohol zohnať?
Ďakujem.
Dôležitá vec je neprestať sa pýtať :) , Prajem pekný deň, Dávid
martin02
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 28 Jan 2013, 16:16
Predkovia z oblasti: farnosti Brezany, Lazany, Bojnice

dado11 napísal:A nevie niekto kde by som tieto veci teda tú výložku alebo odznak s číslom 3 mohol zohnať?
Ďakujem.
Originály čísel sa občas zvyknú objaviť niekde na predaj, skúste pobehať rôzne zberateľské burzy alebo prejsť internetové portály (pozor na to, či sú to fakt originály). V poslednej dobe sa rozmohlo vyrábanie replík, takže sa môžte obrátiť i na nejaké kluby vojenskej histórie alebo iné osoby, ktoré ich vyrábajú - či už v ČR alebo SR. Myslím, že ak by ste googlili, tak by sa to niekde dalo nájsť (mne sa to takto narýchlo nepodarilo, hoci ráno keď som písal som takú jednu stránku našiel... :( )
Používateľov profilový obrázok
dado11
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 265
Dátum registrácie: 16 Feb 2013, 19:16

Dobrý deň, chcel by som sa ešte spýtať na dve veci na rukávove označenie a na tie našité golierové výložky na priloženom obrázku je na tej výložke odznak a na ruke nášivka preto by som chcel vedieť aký odznak asi môj pradedko mal a akú nášivku na ruke ak vôbec dáku ak sa to vôbec dá z predchádzajúcich informácií dá určiť ak pomôže roky 1920 - 1930 a
ženijní pluk 3 polní rota 1/11. Taktiž prikladám druhý obrázok a tam sú tvary výložiek a teda by som tiež rád vedel aké z tých odznakov používal napr. tam je odznak DU alebo odznak železniční vojsko.
Ďakujem.
Prílohy
vylozky.JPG
vylozky.JPG (70.43 KiB) 4168 zobrazení
113.jpg
113.jpg (93.65 KiB) 4168 zobrazení
Dôležitá vec je neprestať sa pýtať :) , Prajem pekný deň, Dávid
Používateľov profilový obrázok
dado11
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 265
Dátum registrácie: 16 Feb 2013, 19:16

Ak ešte pomôže k určeniu viem že mal vyznamenanie pre strelca asi 1.triedy bol ČSR vojak pri Dunaji na dunajplavbe ako vojak ale aj dáke iné vojenské práce.
Ďakujem.
Dôležitá vec je neprestať sa pýtať :) , Prajem pekný deň, Dávid
martin02
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 28 Jan 2013, 16:16
Predkovia z oblasti: farnosti Brezany, Lazany, Bojnice

Neviem či Vám veľmi pomôžem, ale aspoň takto. Aby som to zhrnul, pradedko mal na oboch stranách goliera vpredu výložky hnedej farby (ženisti) tvaru č. 4 na Vašom obrázku. Zhruba v strede na oboch stranách goliera sa nachádzal pliešok s číslom pluku, u Vás to je "3" (tvar a vzhľad sa počas 1. ČSR menil, všetko viď. obrázok repliky uniformy, ktorý ste priložili).
Čo sa týka 1. otáznika, tak Váš pradedko tam nemal žiadny odznak - na tomto mieste boli odznaky a) - d) na Vašom obrázku "Tvary výložku", ktoré však boli určené len pre uvedené útvary = horské, hraničiarske, cyklistické a útočnú vozbu.
K 2. otázniku, tie rukávové našité označenia sú špecifické, nemal ich hocikto, všetky viď. napr. tu: http://pevnosti.kvalitne.cz/files/Rukovet-2.jpg Netrúfam si odhadnúť či Váš pradedko mal niektorý z nich či nie. Ak sa nezachovala nejaká jeho fotka tak to pravdepodobne ani na tutovku nezistíte. Okrem toho o nejasnostiach o ich používaní na rukávoch som kedysi myslím čítal nejaké polemiky, preto Vám ani bližšie neviem objasniť podrobnosti ich nosenia.
Každopádne ešte je možnosť, že Váš pradedko, keďže bol u ženistov a udávate, že pri Dunaji, mal odznak viď. výrez fotografie... Opäť však bližšie udať neviem. Odkázal by som Vás na dobovú publikáciu s názvom "Rukověť pro poddustojníky...", ktorá by sa mohla dať nájsť i niekde na internete ;)
Prílohy
zen.jpg
zen.jpg (72.84 KiB) 4163 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
dado11
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 265
Dátum registrácie: 16 Feb 2013, 19:16

ďakujem čo mám foto tak iba tu: http://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/vojak-15403
ale je dosť neostré teraz lepšie urobiť neviem ale k týmto fotkám si sa už tuším že vyjadroval. :D
Dôležitá vec je neprestať sa pýtať :) , Prajem pekný deň, Dávid
martin02
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 28 Jan 2013, 16:16
Predkovia z oblasti: farnosti Brezany, Lazany, Bojnice

dado11 napísal:ďakujem čo mám foto tak iba tu: http://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/vojak-15403
ale je dosť neostré teraz lepšie urobiť neviem ale k týmto fotkám si sa už tuším že vyjadroval. :D
Jasné, však sa mi aj zdalo, no keďže na tej fotke nič nemá na rukáve, nie je o čom... Ešte neviem odhadnúť ten odtieň golierovej výložky, či to je fakt hnedá - ženistická, alebo nie. Každopádne ak bol u ženistov, hnedá by to mala byť. Ten strelecký odznak sa tiež pomerne často objavuje na zberateľskom trhu, záleží teda tiež aký stupeň, ale i tak (a tiež niektorí robia ich kópie) ;)
Používateľov profilový obrázok
dado11
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 265
Dátum registrácie: 16 Feb 2013, 19:16

tie gombíky by mohli byť s prekríženými mečami? A na fotke je vydno že na pleci od výložky ku odznaku strelca sa tiahne "špagát" dá sa ten špagát dakde zohnať alebo aj to je špicifické u zvlášť jednotky? Prikladám foto možného gombíka. Čo si o tom myslíš ty?
Prílohy
gombík
gombík
gomb.jpg (25.74 KiB) 4156 zobrazení
Dôležitá vec je neprestať sa pýtať :) , Prajem pekný deň, Dávid
Napísať odpoveď