Súpis z r. 1828 a iné súpisy v SNA

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
crystalrain123
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 27 Mar 2013, 08:30

Po dlhšom čase by som chcel pokračovať v opise s mojimi skusenostami. Po dnešnej navšteve SNA som veľmi spokojny. Stihol som preštudovať len supis z roku 1930. Bol vo veľmi dobrom stave. Čo sa tyka SNA všetko v poriadku, pripravene ako som poprosil. Neplatil som žiaden poplatok. Rad by som taktiež spomenul, že je možne si zo sebou zobrať do badateľne aj notebook. Veľmi pomôže ak si chcete robiť veľa poznámok.
Naposledy upravil/-a duros v 25 Apr 2013, 11:15, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Oddelene prispevky od povodnej temy supisu z r. 1869
constance4
Člen
Člen
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 25 Mar 2013, 23:12
Bydlisko: Praha

Môžem sa spýtať, že či aj do SNA sa musí objednávať tak dopredu ako do ŠOA? Len ste im poslali, že čo budete potrebovať, majú otvorené v pondelky alebo v piatky?
crystalrain123
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 27 Mar 2013, 08:30

Je nutné oznámiť pani Slezakovej na e-mail archiv@sna.vs.sk, že pridete a to minimalne dva dni vopred. Ak viete co hladate tak to ide rychlo. Osobne by som si dal pripravit viac veci, ale zase nie extremne vela. Naposledy som mal pripraveny supis z roku 1930, 40 a 50. Na kazdy som potreboval cca 2,5 hodiny (jednalo sa vsak o cca 100 domov). Ak nestihnete vsetko pozriet je dobre sa dohodnut kedy si pridete pozriet ostatne dokumenty. Vedia to cca tyzden podrzat na badatelni.

Je nutne vsak davat pozor. Ak by ste si chceli nieco pozriet na druhy den (urobite si zlu poznamku, zabudnete a pod.), uz je to prec. Musite vyslovene povedat aby Vam to nechali aj na druhy den. Prajem vela stastia.

SNA je otvorený v pondelok - štvrtok od 8.00 - 15.15.
http://www.minv.sk/?slovensky-narodny-archiv-1
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Spomínate, že súpisy z roku 1828 sa nachádzajú v SNA (je jedno v akej podobe). Mne povedali, že majú sčítanie ľudu len od roku 1930 (výnimočne z niektorých obcí z roku 1921).

Je obdivuhodné, že s pani Slezákovou máte také dobré skúsenosti. Ja mám opačné. Neviete si predstaviť, s akou "láskou" mi hádzali krabice v okienku. Možno je to spôsobené tým, že ste mali obec, v ktorej bolo iba 100 domov. Ja som potrebovala obce, ktoré boli oveľa väčšie. Z rokov 1930, 1940 aj 1950 stačila pre obec asi jedna krabica, pretože aj obyvateľov bolo menej, ale aj preto, lebo tých otázok nebolo tak veľa. V ďalších rokoch vám to určite nebude stačiť.

Pred odchodom do archívu vám odporúčam overiť si, či majú vašu obec pripravenú, pretože moju museli hľadať. Podľa ich vyjadrení to nemajú usporiadané a musia to komplikovane hľadať. No aspoň im trochu pomôžeme urobiť inventúru a poriadok.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4961
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Dari napísal:Spomínate, že súpisy z roku 1828 sa nachádzajú v SNA (je jedno v akej podobe). Mne povedali, že majú sčítanie ľudu len od roku 1930 (výnimočne z niektorých obcí z roku 1921).
....
Hehe, takto som skoro dopadol aj ja. Povedal som prvy krat, ze by som rad videl scitanie z r. 1828, na co mi bolo povedane, ze nic take nemaju a hladeli na mna, akoby som spadol z Marsu (hoci som vedel, ze to tam je). Tak som opacil vyraz "cenzus 1828". Na to na mna ktorysi z tych dvoch vystekol: "Asi ste mysleli Conscriptio...1828! Ak nieco chcete, tak mate vediet, co si pytate!" No, citil som sa ako pred tabulou v skole nepripraveny ziacik...
constance4
Člen
Člen
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 25 Mar 2013, 23:12
Bydlisko: Praha

No super! Ja sa do archívu chystám asi pol roka, ale vždy ma takéto niečo odradí...
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4961
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

constance4 napísal:No super! Ja sa do archívu chystám asi pol roka, ale vždy ma takéto niečo odradí...
Nie je archiv ako archiv. Na 90% mam velmi dobre skusenosti. Toto sa tykalo SNA.
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Na SNA mám aj dobré spomienky. Tie sú ale výnimočné a aj to len vtedy, keď tí dvaja chýbali a zastupovala ich veľmi milá a ochotná pani, ktorej meno žiaľ neviem. Veľmi ochotne vám poradí, pomôže, nemá odutú tvár, ... čo k tomu dodať?
Snáď len to, že by sme pani vedúcej mohli urýchliť odchod do dôchodku... :?
Napísať odpoveď