Problémy s priezviskom

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Používateľov profilový obrázok
dado11
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 265
Dátum registrácie: 16 Feb 2013, 19:16

Dobrý deň, natŕazil som na problém s priezviskom. Jedná sa o priezvisko Sentkeresti. Každý z našej rodiny toto priezvisko píše inak napríklad: Szentkereti, Szentkereszty, Szentkresty, Sentkeresty a podobne. Rád by som mal pravdivé údaje lebo veľa mojich predkov má toto priezvisko a u každého musím dávať také aké používal, jedna osoba z našej rodiny čo má toto isté priezvisko má na rodnom liste iné na občianskom iné na rôznych dokumentoch iné na preukazoch iné, takže neviem niekedy ani určiť ako sa to píšem o osoby ktorá má všade iné upravené priezvisko. Robí mi to niekedy problém lebo ak poprosím oraganizáciu o nejaké informácie od kedy tak bol môj predok zahlásený tak on môže mať zaevidované iné priezvisko ako mám ja tak ho proste nenájde lebo neviem pod akým priezviskom bol zaevidovaný. Skúšal som na matrike myslel som že na rodnom liste by malo byť priezvisko v pôvodnom stave teda tak ako by malo byť písané ale zistil som že to tak nie je, a prišiel som na to takto: Môj dedko na rodnom liste mal priezvisko : Sentkeresti, môj pradedko mal na rodnom liste: Szentkeresti, môjprapradedko mal na rodnom liste: Szentkeresty , preto neviem ani aké by malo byť naozaj, jednoducho si myslím že ak na matrike bol občam ktorý vedel po maďarsky tak to zapísal tak napr.: Sent - Szent a zase ak to bol slovák ako repa tak to napísal: Szent-Sent. Takže prosím o radu ako zistiť to pravé priezvisko, čo by ste robili na mojom mieste?

Ďakujem za pomoc. :D
Dôležitá vec je neprestať sa pýtať :) , Prajem pekný deň, Dávid
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4961
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

V prvom rade Vas prapovodny predok zrejme pochadzal zo Svateho Kriza a tak mu prischlo primenie (neskor priezvisko) "zo Svateho Kriza", resp. "Svatokrizny", co v madarcine by malo byt Szentkereszti. Toto je tvar, ktory by malo mat Vase priezvisko. Vsetko ostatne su zlataniny medzi povodnym priezviskom a slovenskou transskripciou. Nikde, podotýkam este raz - nikde - nenajdete, ze takto a takto sa maju volat vsetci Vasi rodinni prislusnici, pretoze lubovola zapisovatela do matriky je priam neovplyvnitelna, toboz nie v minulych strorociach, kde sa stretnete so vsetkymi moznymi alternativami.
Pre pracu s rodokmenom Vam vsak odporucam viest cely rodokmen v jednom variante, lebo sa z toho zblaznite.
Používateľov profilový obrázok
dado11
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 265
Dátum registrácie: 16 Feb 2013, 19:16

Ďakujem za pomoc. :D
Dôležitá vec je neprestať sa pýtať :) , Prajem pekný deň, Dávid
Napísať odpoveď