Vojenský ústřední archiv, Praha - možná odpoveď

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Chcem sa len podeliť o skúsenosť s Vojenským ústredným archívom v Prahe. Komunikácia s nimi bola na veľmi dobrej úrovni, avšak odpoveď ma nepotešila. Keby ste hľadali predka z rokov ako ja, tak aspoň budete vedieť, čo môžete očakávať.

"Na základě Vaší žádosti jsme se v našem archivu pokusili vyhledat vojenský kmenový list k Michalu Kňazovi (1869, Hradiště) a Jánu Miškemu (1891, tamtéž). Bohužel však neúspěšně. Naše hledání bylo zkomplikováno tím, že kmenové listy osob narozených v letech 1887 – 1900 byly v 70. a 80. letech 20. stol. na základě neodborného rozhodnutí téměř všechny vyskartovány a kmenové listy osob ročníku narození 1869 zase nejsou archivně zpracovány. Litujeme, ale nemůžeme Vám již více pomoci."

P.S.
Myslíte, že je ešte nejaká možnosť dopracovať sa k údajom o týchto osobách z čias ich vojenskej služby? Obaja bojovali v 1. svetovej vojne. Ďakujem.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 903
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Vážený pán Richard,

na českom fóre som sa dočítala, že istý užívateľ hľadal svojho predka, ktorý tiež bojoval v 1. svetovej vojne. Odpoveď dostal v podstate takúto: obete, zranení a nezvestní z celej monarchie môžete hľadať aj v archíve ECAV v BA, štúdium na celé mesiace. Mrzí ma, že som si nezapamätala link, takto sa nemám načo odvolať. :(

Webová stránka Ústredného archívu Evanjelickej cirkvi AV na Slovensku: www. ecavarchiv.host.sk
Nájdete tam "Fondy", bohužiaľ nejdu rozklikať, tak som e-mailom oslovila Mgr. Zoru Bakošovú, správkyňu archívu, knižnice a registratúry; e-mail: archiv@ecav.sk; č.t.: 0918 828 019; archív na ul. Palárikovej č.t.: 02/ 20725579.

Dnes som dostala odpoveď, citujem: "Archívne fondy nie sú uvedené na webe. V Ústrednom archíve sú zoznamy padlých z prvej svetovej vojny. Ťažko sa v tom báda. Mám dve pracoviská, preto Vás najskôr môžem prijať až na budúci týždeň vo štvrtok", koniec citátu.

Sám sa dozviete, čo vlastne majú a nemajú. Prajem Vám veľa šťastia, možno sa zadarí. :)
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 903
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Odkaz na link archívu sa mi nezobrazil správne. Ospravedlňujem sa! ;) www.ecavarchiv.host.sk
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Ďakujem za odpoveď a nasmerovanie. Z týchto dvoch mojich predkoch padol vo vojne len jeden, takže o ňom by tam teoreticky mohli byť informácie. Keby zistíte viac o systéme fungovania a vyhľadávania u nich, tak budem vďačný za akékoľvek informácie.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 903
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Pán Richard,

je na Vás, akým spôsobom oslovíte Mgr. Zoru Bakošovú. To je kompetentná osoba, ktorej služby potrebujete. Kontakty priamo na ňu viď. vyššie v mojom príspevku.
Napísať odpoveď