Pasy predkov, ktorí odišli na Ukrajinu

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
zistil som, že moji predkovia sa v období r. 1944-1946 presťahovali z východného Slovenska z obce Veľké Trakany- Kolónia, okres Trebišov do obce Verchovsk (na google maps označenú ako Verkhivs'k) v ZSSR, dnes Ukrajina. Chcel by som zistiť, aké povolenia boli potrebné na cestu. Predpokladám, že na cestu museli mať všetci členovia rodiny vybavený cestovný pas. Je možné získať nejaké žiadosti o vydanie cestovného pasu, ktoré by sa týkali týchto členov rodiny? Ak áno, ktorý archív je potrebné kontaktovať?

Tiež by som sa chcel spýtať, či niekto z Vás vie po ukrajinsky a pomohol by mi s prekladom žiadosti o vydanie úmrtného listu prababky, ktorá v obci Verchovsk v období rokov 1945-1950 zomrela.
Vopred ďakujem za všetky odpovede :-)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 903
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Patricius95,
vo Vašom prípade sa pravdepodobne jedná o povojnových presídlencov do bývalého Sovietskeho zväzu. Prosím, prečítaje si priložený článok, v ktorom sa dozviete o osudoch Slovákov. Myslím, že je priamo "ušitý na mieru" k Vašej téme. Pán Štefan Kruško sa tejto problematike venuje štyridsať rokov. Môj :idea: - kontaktovať priamo jeho, aby Vám poradil, ako postupovať. Asi to bude "beh na dlhé trate".
http://zivot.azet.sk/clanok/14315/slove ... ulagu.html
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň, s pánom Kruškom som sa dnes osobne stretol a môžem potvrdiť, že v tematike, ktorej sa venuje, je skutočne odborník. Rovno sa ma spýtal, z ktorej obce odišli predkovia do ZSSR, vytiahol knihu a diktoval mi dátum presunu, počet presunutých rodín z danej obce, kto ďalší vo vlaku cestoval, kto z danej obce ešte žije a či je možné niekoho kontaktovať. S prekladom žiadosti o vystavenie úmrtného listu prababky mi takisto pomohol.
Takže Vám Milestone veľmi ďakujem :-)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4963
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Panecku, to je ako z rozpravky! :-)
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 903
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Patricius95,
no supeeer výsledok! :D Úprimne sa teším s Vami. Jednou vetou to vystihol duros. :)
Napísať odpoveď