Sčítanie obyvateľov 1930-1950

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Chcem sa spýtať, koľko bolo vlastne tých sčítaní v týchto rokoch? Ja som napočítal 1930, 1938, 1940, 1946, 1950. Ktoré z nich sú zachované a kde(viem že 1930 je v SNA), zaujíma ma okres Žlina?
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Sčítanie obyvateľov sa zachovalo z rokov 1930, 1940, 1950, 1961, 1970, 1980, 1991. Sčítacie hárky z roku 1921 sú skôr ratritou. Všetky sčítania sa nachádzajú v SNA .
Či sa zachovali aj pre Vašu obec, sa musíte spýtať priamo v SNA. Stačí zaslať e-mail. Až potom sa môžete dohodnúť na termínoch nahliadania do sčítacích hárkov.

Bližšie o sčítaní ľudu sa dočítate v článku durosa:

http://www.geni.sk/ceskoslovenske-scitania/
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Mne išlo hlavne o upresnenie informácií a praktickú skúsenosť. Len taký príklad, vy uvádzate zachovaný rok 1940 a v odkazovanom článku sa uvádza 1946, tak ako je to teda? Je to jedno sčítanie, alebo to boli dve rozdielne sčítania? A čo 1938, o ktorom tu niekto písal, že je v Bytči?

Mimochodom po 1921 sa zľahla zem, údajne skončilo komplet v Prahe, ale v NA ČR o ňom nevedia nič. Vy máte na mysli asi 1919, po ktorom sa našli hárky v ŠA v Nitre pre okresy Nitra, Nové Zámky, Šaľa, Bojnice a Skalica.
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

"Potreba štatistických údajov vyvolaná veľkými povojnovými zmenami v počte a v štruktúre obyvateľstva bola dôvodom na vykonanie stručných súpisov obyvateľstva ešte pred všeobecným sčítaním ľudu, plánovaným na rok 1950. Tieto súpisy sa uskutočnili k 4.októbru 1946 na Slovensku a k 22. máju 1947 v českých krajinách. Okrem toho sa v Čechách vykonal k 31. januáru 1946 súpis domov a bytov. V tomto prípade však nešlo o sčítanie v chápaní všeobecného cenzu - cieľom týchto súpisov bolo, mimo zistenia celkového počtu obyvateľov, na Slovensku predovšetkým získať podklady o pracovných silách a spresniť informácie pre zásobovanie obyvateľstva, v Čechách išlo predovšetkým o získanie podkladov pre potreby národného poistenia."
toto je doslovny prepis zo stranky Statistickeho uradu, takze scitania ludu boli v rokoch 1930,1940,1950.....
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Takže som to trochu zisťoval. Riadne sčítania boli 1921, 1930, 1940, 1950... Okrem 1921 sú zachované v SNA. Okrem týchto boli ešte mimoriadne sčítania(súpisy) zvyčajne pri zmenách štátneho usporiadania. Sú to 1919, 1938, 1946.

1919 - toto sčítanie bolo treba na Slovensku po vzniku ČSR, kvôli zisteniu menšín a brancov, lebo hrozilo napadnutie Maďarskom. Ako som písal zachované je niečo v ŠA v Nitre.

1938 - bolo po Mníchovskej dohode. Citujem z dôvodovej správy zákona o sčítaní ľudu 1940.
Dňa 31. XII. 1938 bol na vtedajšom území Slovenska tiež prevedený súpis obyvateľstva. Tento súpis obyvateľstva sa však obmedzoval iba na otázky po náboženskom vyznaní, národnosti, štátnej príslušností a rodiska spísaných osôb. Jeho prevedenie malo slúžiť naliehavej potrebe obstarať nový, aspoň stručný orientačný základ pre potrebu štátnej správy a pre potrebu interesovaných oborov vedy, najmä tiež z dôvodu nastalých územných zmien po 2. novembri 1938, Nakoľko však pri tomto súpise neboly zisťované niektoré znaky
ako napríklad: pohlavie, rodinný stav, deň, mesiac a rok narodenia, povolanie atď. a nakoľko z materiálu súpisového sostavenia iba stručné prehľady v takej forme a rozsahu, ako sú tieto uverejnené v príručke "Územie a obyvateľstvo Slovenskej republiky" na stranách 8—17, nezapadá nám toto sčítanie ľudu do rámca potrebného podrobného sčítania s obvyklým rozsahom.


Z tohto sa niečo mohlo zachovať v okresných archívoch, citujem jeden príspevok
milestone napísal: Dnes som si telefonicky zisťovala, či náááhodou nemajú Sčítanie ľudu aj v ŠA BY, pobočka Žilina. Na moje veľké prekvapenie majú z roku 1938, ale len z okresu Žilina s tým, že sa nezachovali všetky obce. Stačí im emailom podaná žiadosť a v nej uviesť, čo požadujem pripraviť, lebo nie všetky fondy sú na Framborskej ulici, ale sú aj na ul. Janka Kráľa a Predmestskej. Keď neprší, aspoň kvapká. :)
1946 - Zase išlo o súpis po obnovení ČSR, podrobnosti tu http://www.czso.cz/sldb2011/redakce.nsf ... 946_a_1947. Znova nešlo o úplné sčítanie, ale môže byť hodnotné pre niekoho, kto mal predkov v pohraničných oblastiach, kde boli presuny. Bližšie informácie o zachovaní nemám, treba zapátrať.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Inak náhodou, ak by mal niekto vedomosť (viac ako len, že sa nezachoval), že čo sa stalo so sčítaním 1921, fakt by ma to zaujímalo. Niekde predsa musí existovať záznam o jeho osude, veď to sú metre materiálov. Na 4. genealogickom stretnutí mi niekto hovoril, že skončilo na nejakom smetisku. Najviac ma prekvapuje, že sa toto sčítanie zachovalo v ČR v okresných archívoch a to v tej dobe bolo na Slovensku všetko riadené z Prahy.
dale92
Člen
Člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 11 Okt 2014, 00:42
Predkovia z oblasti: ev. Batizovce, Štrba, okolie Popradu, r.kat. L. Teplička

Nie sú niekde dostupné súhrnné údaje z týchto, príp. aj skorších sčítaní? Stačilo by ktorá obec mala koľko obyvateľov. Našiel som len z roku 1940 - http://www.upn.gov.sk/supis-zidov/
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

dale92 napísal:Nie sú niekde dostupné súhrnné údaje z týchto, príp. aj skorších sčítaní? Stačilo by ktorá obec mala koľko obyvateľov. Našiel som len z roku 1940 - http://www.upn.gov.sk/supis-zidov/
Súhrnné údaje sú k dispozícií na viacerých miestach. Ak nepočítam priamo archívne pramene, tak po spracovaní štatistickým úradom vyšli údaje v Štatistickej ročenke resp Štatistickom lexikóne obcí. Okrem Štatistickej ročenky sa počty obyvateľov obcí uvádzali v rôznych adresároch. Veľmi dobrý zdroj, kde sú údaje pohromade je Retrospektívny lexikón obcí ČSSR 1850-1970 a Historický lexikón obcí SR 1970 - 2001.

Online uvediem napr. najstaršie a najnovšie sčítanie:
Sčítanie 1921 - http://www.zanikleobce.cz/chytil.php
Sčítanie 2011 - http://www7.statistics.sk/wps/portal/88 ... BIS9nQSEh/

Inak ešte sú samozrejme spracované súhrnné dáta pre Uhorsko http://konyvtar.ksh.hu/index.php?s=kb_statisztika
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Údaje so sčítaní sú aj tu:
... a napríklad aj tu:
Statistický přehled Republiky Československé. Praha : Státní úřad statistický, 1930, 312 s. + obrazová príloha
Štatistický lexikon obcí v krajine Slovenskej. Praha : Orbis, 1936, 249 s.
Štípala, Ján – Oberth, Vojtech: Soznam obcí a miest Slovenskej republiky podľa dopravnej, poštovej sieti a verejnej správy. Lipt. Sv. Mikuláš : Tranoscius, 1942, 234 s.
dale92
Člen
Člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 11 Okt 2014, 00:42
Predkovia z oblasti: ev. Batizovce, Štrba, okolie Popradu, r.kat. L. Teplička

Ďakujem veľmi pekne, linky mi pomohli.
Napísať odpoveď