Kde vyhľadávať údaje o bývalom učiteľovi?

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Dobrý deň,
chcem vás poprosiť o radu, kde mám vyhľadávať hocijaké údaje o pôsobení bývalého učiteľa Rímsko-katolíckej školy v Plevníku v okrese Pov. Bystrica Františka Šujanského v období rokov 1863-1900.
V školskej kronike je zmienka, že bol prvým učiteľom a vyučoval tu asi 40 rokov. Tu sa mi stopa stráca. :( Oslovila som pani riaditeľku ZŠ v Plevníku, obecný aj farský úrad. Bohužiaľ, nič viac som sa nedozvedela.
Nakoľko som nedokázala nájsť jeho narodenie, sobáš a ani úmrtie, tak som sa rozhodla ísť týmto smerom. Vopred ďakujem za odpoveď!
Používateľov profilový obrázok
Absik
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:22
Predkovia z oblasti: Východné Slovensko: Škripko, Pravda, Polyák, Andrejčák, Výrostko/Virosztko, Prepiják; Maďarsko/Košice: Deutsch; Spiš+Poľsko: Kohn, Tandlich; Morava: Absolon, Lédl
Kontaktovať používateľa:

milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Absik,
až také ľahké to nemám. ;)
Bol ženatý a mal tri deti narodené v Plevníku - Július, Viktor a dcéra Anna nar. r. 1872 bola mojou pra....babkou. Neviem nájsť sobáš jej rodičov - Františka a Anny Vlk (ovej). Prešla som sobášne matriky Predmiera, Slovenského Pravna, Beckova aj Rajca, nič - akty X. :roll:
nordo
Člen
Člen
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:27

https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... 1462929382
druhý záznam v roku 1865, nemohla by byť táto Antónia Mária ich štvrté dieťa a najstaršia?
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Nordo,
ďakujem za Vašu reakciu, ale isto nie. Tento je povolaním pekár pochádzajúci z obce Šuja. Ten "môj" pochádzal z Bodinej, preto som prehľadávala sobášnu matriku Slovenského Pravna. Sú to menovci. :(
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Asi ich prvé dieťa sa narodilo v Beckove č. 62: Július František Ján Nep., 23.11.1862,(urodzení krstní rodičia)
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... 1969797897
Beckov bolo asi prvé učiteľské pôsobisko FŠ. Do Plevnika prišiel údajne z Beckova (WWW). Sobáš by som hľadal v širšom okolí Beckova. Pri narodení Viktora a Anny má otec uvedený urodzený pôvod. Ľudia vyššieho stavu sa často sobášili vo významnejších kostoloch mimo svoju farnost, takže by som rozšíril pátranie aj na blízke mestá. Podľa FS, nejaký urodzený F.Š. sa narodil v Trnave 9.3.1834
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Pán Imrich,
ďakujem Vám veľmi pekne za Vašu odpoveď!
Nemôžem sa zbaviť dojmu, že buď je niečo dokokošené minimálne v jednej matrike, alebo mne niečo podstatné uniká a neviem to definovať.

Jeden fakt ma nepustí - zápis v úmrtnej matrike: Anna XXXXX rod. Šujanská zomrela v r. 1903, narodená v Plevníku, v čase jej úmrtia otec František Šujanský nebohý, pochádzajúci z Bodinej, okr. Pov. Bystrica.
Zrazu ma to bádaním "hodilo" do Beckova. No dobre, možno odtiaľ bola jeho manželka Anna Vlk a František sa tam priženil.
O tom zázname č. 62 som vedela asi mesiac dozadu. Aj by to sedelo, prvorodený syn Július sa narodil a zomrel v Beckove, druhý syn Július sa už narodil v Plevníku aj ďalšie dve deti, rodičia rovnakí. Tu mi tá stopa končí.

Rod Šujanský je veľmi rozvetvený. No a z tohto som teraz už fakt zmagorená :lol: :
rok 1736 - podľa štatistického záznamu Trenčianskej stolice bývali v Šuji: Sujansky András, jeho syn András, János, atď.. Ďalšia rodina bývala v Beckove!
rok 1745 - ....v Beckove žil už len András Sujansky a jeho syn András ml..

Ja už ani pri najlepšiej vôli si neviem predstaviť, ako mám "napasovať" Františka Šujanského (nobilis, učiteľa), aby pochádzal z Bodinej. :roll:
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Narazili Ste na štandardný problém so "sťahovavými" povolaniami. Medzi predkami mám 2 učiteľov a mnoho sklárov. Pri ich sobášoch a pohreboch sa pod pôvodom nemyslí miesto narodenia ale odkiaľ prišli, t.j. predchádzajúce "prechodné bydlisko". Tá Bodiná naozaj na miesto narodenia nevyzerá. Je len 10 km vzdialená od Plevníka a skôr by som tipoval, že p. učiteľ sa tam na dôchodok presťahoval. Ja by som sa skôr držal toho urodzenejšieho pôvodu.
Učitelia spravidla vytvárali učiteľské rody alebo aspoň rody vzdelancov.
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Imrich napísal:Učitelia spravidla vytvárali učiteľské rody alebo aspoň rody vzdelancov.
No, to som zvedavy, ci sa to podari mne (vytvorit ucitelsky rod) a ci synator pojde robit to co ja :D :D :D
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Pán Imrich,
srdečná vďaka za Vašu odpoveď, už som "v obraze". :) Inak som sa pýtala v téme "Narodený vs. pochádzal z obce XY", ako je považovaný zápis "pochádzal". AndyT mal opačnú skúsenosť, ale tá ma nepomýlila. Našla som si menovcov na FS a prechádzala som matriky pokrstených a sobášených.
Na OcÚ v Prečíne je matričný obvod pre obec Bodiná. Zhruba pred štyrmi mesiacmi som oslovila pani matrikárku, ale nevedela mi nájsť žiaden zápis o "mojom" učiteľovi a jeho manželke. Následne ma odkázala ma na ŠA v BY. Tento kolotoč nemá konca. :lol: Ešte vidím malú šancu u správcu cintorína v Bodinej.

Len taká zaujímavosť z iného súdka. Hľadala som tiež hrobové miesto v Hodoníne. Správa hřbitova mi odpísala, že taký hrob neevidujú. Ostala som v nemom úžase, čo teraz? Ešte raz som ich poprosila o vysvetlenie, kde by mohlo byť telo pochované. Zistili mi, že dotyčný zomrel v domove dôchodcov a domov to vyjde lacnejšie, ak nebožtíka spopolnia. Ale kde je urna? Hotová detektívka! Nakoniec som sa informáciami dopracovala až do Brna. Prvotná informácia bola, že nikoho takého nemajú v evidencii v "Urnovom háji". Na moje naliehanie, že to nie je možné, hľadali mi ešte na "Rozsypové loučce", a tam je rozptýlený. Vraj toto pietne miesto je ohradené, s vysadenými kvetmi a lavičkami, po ktorých sú dookola osadené tabuľky s menami.
Chcela som sa iba podeliť o skúsenosť, že vzdávať sa, by bolo chybou. Naši predkovia si to zaslúžia.
Napísať odpoveď