Číslovanie domov

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Priatelia, zatiaľ som tu nenarazil (možno som nečítal pozorne) na otázku číslovania domov. Bolo číslovanie domov nariadené nejakým predpisom? Viazalo sa k určitým obdobiam?
Mám konkrétny prípad. Náš dom bol postavený cca v roku 1915. Automaticky dostal číslo 84. Podľa rozprávania pamätníkov z okolitých domov niekedy po 2. svetovej vojne bolo prečíslovanie, dom dostal číslo 130. Najnovšie prečíslovanie (neviem, z akého obdobia) mu pridelilo číslo 306. A len pre zaujímavosť, v susedstve stojí dom, ktorý už v roku 1851 niesol číslo 44, udržal si ho až do roku 1928, kedy sa naposledy spomína. Neskôr splynul s okolitou zástavbou a stal sa hospodárskou stavbou.
Vopred ďakujem za odpoveď.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ked som sa na to pytal na katastri, povedali mi, ze v nasom priestore dost casto dochadzalo k precislovavaniu domov, takze je velmi obtiazne (ak nie nemozne) identifikovat povodny dom (povedzme podla cisla zo zaciatku 19. storocia). Na rozdiel od ceskych krajin, kde sa v mnohych obciach vraj zachovalo cislovanie od cias Jozefa II., kedy sa cislovanie nariadilo.
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Veru, čísla domov dosť napomáhajú identifikácii vetiev hlavne veľkých rodín, kde sa krstné mená často opakujú.
A ešte sa spýtam, číslovanie bolo zrejme kontinuálne, teda od čias Jozefa II. Stretol som sa v matrike Skačany, že v rooch 1787-1788 kňaz odrazu začal zapisovať k miestam narodenia/sobáša/úmrtia k názvu obce aj číslo domu. No potom sa kňaz vymenil, nový v tomto nepokračoval a čísla sa začínajú objavovať až cca v 40.-50. rokoch 19. storočia.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ano, takto to poznam aj ja. Je to dost casty jav.
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

duros, vďaka za odpovede ;)
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Pravdepodobne to súvisí s nariadenými sčítaniami ľudu a domov. Prvé je je z čias Jozefa II. 1787, kde bol asi aj nejaký predpis aby sa to písalo do matrík. Ďalšie s podobným rozsahom bolo až v 1850, kedy sa znova začínajú objavovať v matrikách a už zostanú.
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

david, to mi, pravdupovediac, nenapadlo. Znie to logicky. Zaujímavé je, že na túto tému som sa nikde nestretol s nejakou literatúrou. Neviete o niečom? Je to síce veľmi špecifická a úzko zameraná téma, no nechce sa mi veriť, že sa tomu ešte nikto nevenoval...
fefefe
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:58
Predkovia z oblasti: Kubaš,Peldik z Brezy, Greňo z Lomnej, Páterek z Beňadova, Kobida z Bobotu, Závodský z Motešíc, Fodora, Šiarik z Hradišťa, Korencsik z Topoľčian,

Ohľadne číslovanie domov je dobrý zdroj Geodetický a kartografický ústav v Bratislave. Toto je jedna z odpovedí od nich: ,,Ústredný archív geodézie a kartografie archivuje z katastrálneho územia Breza (Orava) v rámci písomného operátu pôvodné parcelné protokoly, kde sú evidované všetky parcely katastrálneho územia aj s ich vlastníkmi a číslami domov, v ktorých bývali, ďalej zoznam majiteľov domov s parcelnými číslami a číslami domov bez uvedenia ostatných parciel. ,,
Tak sa mi podarilo dostať k majiteľom domov z roku 1870. Ale nie z každej obce sa zachovali tieto zoznami majiteľov domov, treba sa informavať.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

fefefe - to by sme ako-tak vedeli, povodna otazka bola, ako sa cislovali, ci bol na to nejaky vorschrift, alebo podla coho a kedy sa menili cisla domov (lebo to, ze sa menili, je fakt).
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Na českej wikipédii sa už o tom písalo, niečo určite platilo aj pre Slovensko:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Označování_domů
Napísať odpoveď