Koscikova krčma

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3236
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Zdravím,
na starom fóre som písal o svojej snahe nájsť akékoľvek údaje o richtárstve a krčme môjho predka Jána Koscika:
http://www.geni.sk/forum/zaujimavosti-v ... ova-krcma/
Nakoniec sa mi podarilo nájsť jeden záznam o jeho krčme - jeho meno je zapísané v indexe kmeňovej knihy živnostníkov (1926-1930) vlastniacich hostinec, kmeňová kniha samotná sa však nezachovala...
Vie mi niekto poradiť, či sa potreboval v danom odbore vyučiť, resp. či k živnosti potreboval aj nejaké iné doklady, po ktorých by som mohol pátrať?

Potom by som mal ešte jednu otázku - objavil som aj záznam z obecných volieb starostu z r. 1923 - tu sa spomínajú obecné funkcie richtár, starosta, obecný predstavený, obecné zastupiteľstvo a obecná rada... Vie mi niekto vysvetliť rozdiel medzi jednotlivými postami? (Predpokladám, že predstavený = starosta, no neviem, ako sa napr. odlišoval richtár od starostu...)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
nordo
Člen
Člen
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:27

podľa informácií, čo mám, podľa zákona č. 243/1922 Sb. O dočasnej úprave obecného zriadenia na Slovensku prešla pôsobnosť richtára na starostu a predstavenstva na obecnú radu, čiže pravdepodobne sa zmenil iba názov, neskôr za Slovenského štátu bol starosta nahradený vládnym komisárom a po 2. svetovej vojne to bol predseda MNV. či sa zmenou z richtára na starostu zmenili aj jeho kompetencie neviem, lebo zatiaľ som spomínaný zákon nenašiel online
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

nordo napísal:podľa informácií, čo mám, podľa zákona č. 243/1922 Sb. O dočasnej úprave obecného zriadenia na Slovensku prešla pôsobnosť richtára na starostu a predstavenstva na obecnú radu, čiže pravdepodobne sa zmenil iba názov, neskôr za Slovenského štátu bol starosta nahradený vládnym komisárom a po 2. svetovej vojne to bol predseda MNV. či sa zmenou z richtára na starostu zmenili aj jeho kompetencie neviem, lebo zatiaľ som spomínaný zákon nenašiel online
Original: http://ftp.aspi.cz/opispdf/1922/085-1922.pdf
So zmenami z r. 1925 a 1927: http://www.epravo.cz/vyhledavani-aspi/? ... =1&ParaC=2
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

No v každom prípade musel mať koncesiu na výčap liehových nápojov a možno aj ďalšie, podľa toho, čomu sa v krčme venoval. Rovnako určite bol členom Okresného živnostenského spoločenstva spadajúceho pod daný okres. Ale myslím si, že krčmárstvo bolo voľnou koncesiou, na ňu sa neviazala povinnosť byť vyučený v nejakom odbore. Ak bol, bolo mu to iba ku cti.
Skúsili ste hľadať evidenciu Okresného živnostenského spoločenstva alebo evidenciu žiadaných či vydaných koncesií?
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3236
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Fond Okresného živnostenského spoločenstva som prezrel, žiaľ, zachovali sa len menoslovy ku kmeňovým knihám, takže sa mi podarilo zistiť akurát, že zápis o jeho hostinci sa nachádzal v V. zväzku pod č. 2352. Preto som chcel vedieť, či nie je možné pátrať aj v nejakých iných zdrojoch - v obecnom živnostenskom registri nie je o obecnej krčme žiadna zmienka i napriek faktu, že sú tu uvedení i živnostníci z obdobia, kedy v obci krčma stála.
Napadá Vám niečo?
S pozdravom
Patrik Zakarovský
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Pokiaľ sa jednalo, ako píšete, o obecnú krčmu, Váš predok ju mal v prenájme. Nájomnú zmluvu muselo schváliť obecné zastupiteľstvo. Hľadali ste v zápisniciach obecného zastupiteľstva?
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3236
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Krčmu prevádzkoval v pivnici vlastného domu, nájomnú zmluvu zrejme nepotreboval. Zápisnice zo zastupiteľstva sa nezachovali... :-(
S pozdravom
Patrik Zakarovský
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Otázkou je, či súčasne prevádzkoval krčmu a bol aj starostom. Príde mi to ako konflikt záujmov. Starosta obce bola platená funkcia na plný úväzok, popri tom mohol akurát viesť vlastné domáce gazdovstvo. Pochybujem, že by mohol prevádzkovať aj krčmu. To by bol konflikt záujmov. Možno preto, v čase starostovania, nenachádzate jeho meno v registri živnostníkov v obci...
A ešte čosi. Vidí sa mi, neviem to teraz presne, že živnostenské koncesie udeľoval (aj odoberal) okresný úrad. Skúste pozrieť v inventári okresného archívu, kam Vaša obec spadala ;)
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3236
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Príde mi celkom logické, že nemohol byť naraz starostom i krčmárom. Mohol byť súčasne členom obecného zastupiteľstva a krčmárom? Tieto posty by totižto mal teoreticky vykonávať súbežne v r. 1926-1927 a teda je možné, že v tomto čase prišiel o koncesiu... Skúsim sa poinformovať o tomto druhu záznamov v archíve. Ďakujem za ochotu :-)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Áno, členom zastupiteľstva, dokonca aj zástupcom starostu byť mohol súbežne s vykonávaním svojho civilného povolania. To vtedy neboli úväzkové funkcie. Zrušiť živnosť však nemusel, jednoducho ju pozastavil a nevykonával. Prípadne krčmu vo vlastnom dome dal niekomu do prenájmu.
Užite v zdraví ;)
Napísať odpoveď