V roku 2014 sme založili občianske združenie Genealogický inštitút Slovenska. Venujeme sa rôznym dobrovoľníckym aktivitám – na stránke uverejňujeme zaujímavé články na tému rodinnej histórie, genealógie, či tvorby rodokmeňov, prevádzkujeme genealogické forum, vytvorili sme genealogický slovník, organizujeme stretnutia genealógov.

V tomto roku sa môžeme po prvý raz uchádzať aj 2 percentá z daní. Ak sa vám páči, čo robíme a ak máte pocit, že naša aktivita má zmysel, môžete nás podporiť. Ďakujeme!
CHCEM VEDIEŤ VIAC O MOŽNOSTI PODPORIŤ GENI.SK

Prísažný

staso
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:33
Predkovia z oblasti: Sojka - farnosti Lom nad Rimavicou, Oravská Lesná

Prísažný

Príspevok od užívateľa staso » 12 Máj 2016, 08:12

Jeden z mojich predkov mohol byť prísažným (alebo je to len zhoda mien). Akým spôsobom sa človek stal prísažným? Existujú nejaké podklady na základe ktorých by som mohol určiť či ide o môjho konkrétneho predka? Nejaký dokument alebo prehlásenie s uvedením dátumu narodenia alebo adresou a pod.?Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Re: Prísažný

Príspevok od užívateľa Karla » 12 Máj 2016, 15:34

Podla mna prisaznym sa clovek mohol stat podobnym sposobom ako richtarom - po zvoleni obecnou radou. (http://www.ludovakultura.sk/index.php?id=2085) Mozno sa v niektorych obciach zachovali listiny takehoto druhu - treba sa skusit informovat v prislusnom archive.

staso
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:33
Predkovia z oblasti: Sojka - farnosti Lom nad Rimavicou, Oravská Lesná

Re: Prísažný

Príspevok od užívateľa staso » 20 Máj 2016, 20:59

Ďakujem.

mitoxy
Člen
Člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 04 Feb 2019, 14:02
Predkovia z oblasti: Malacky, Šenkvice, Vrtižer/Plevník/Predmier

Re: Prísažný

Príspevok od užívateľa mitoxy » 04 Dec 2019, 22:39

Karla napísal:
12 Máj 2016, 15:34
Mozno sa v niektorych obciach zachovali listiny takehoto druhu - treba sa skusit informovat v prislusnom archive.
Čo si môžem predstaviť pod "listinami takéhoto druhu"? Ako by som mohol špecifikovať archívu, aké dokumenty hľadám?

Alebo by som pochodil aj s otázkou "Máte nejaké dokumenty o prísažných a richtároch?"

ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Re: Prísažný

Príspevok od užívateľa ejco » 01 Jan 2020, 17:32

staso napísal:
12 Máj 2016, 08:12
Jeden z mojich predkov mohol byť prísažným (alebo je to len zhoda mien). Akým spôsobom sa človek stal prísažným? Existujú nejaké podklady na základe ktorých by som mohol určiť či ide o môjho konkrétneho predka? Nejaký dokument alebo prehlásenie s uvedením dátumu narodenia alebo adresou a pod.?
Vaše otázky možno rozdeliť na dve oblasti:
a) kto mohol byť prísažným (dnes sú to poslanci obecného / mestského zastupiteľstva) - zväčša to bývali dve skupiny ľudí, prvá (možno polovica) to boli najväčší platitelia daní (najbohatší gazdovia,...), tí si podržali miesto aj viacero rokov po sebe, druhá časť bola každoročne (alebo obročne) volená zväčša zo starších a váženejích občanov obce, tí si svoje miesto vo voľbách mohli ale nemuseli obhájiť;
b) mohol byť môj predok prísažný - mohol byť; aby sme to s určitosťou mohli potvrdiť alebo vyvrátiť, potrebujeme dôkladne poznať miestne pomery v danej obci v určitom hľadanom období a mať čo najpresnejšiu a najkomplexnejšiu genealogickú tabuľku, ktorá zohľadňuje aj širšie príbuzenstvo daného rodu. Pokiaľ existovalo napr. viacero Jánov Novákov, nevieme s istotou povedať ktorý bol prísažným, no určite to bol niekto starší alebo váženejší, ktorí si vedel získať dôveru voličov. Neviem, o aké obdobie sa vo vašom prípade jedná, no ani na prelome 19. a 20. storočia sa v zoznamoch zvolených prísažných neuvádzal ich vek alebo dátum narodenia. Z nedávnej vlastnej skúsenosti viem, že až v období po vzniku 1. ČSR som v bežných spisoch sporadicky našiel aj pár dokumentov, kde pri menách predstaviteľov obce bol uvedený ich vek.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 11 neregistrovaných