scitacie harky 1890, 1900 a 1910

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Luc.Gilarova
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 02 Jún 2016, 13:43
Predkovia z oblasti: Zemplín, obce Rudlov a Varhaňovce

Dobry den, chtela bych zjistit, ve kterem archivu se nachazeji scitacie harky predevsim z let 1890, 1900 a 1910 pro obce Rudlov (okr. Vranov nad Toplou) a Varhaňovce(okr. Presov).

A jeste jeden dotaz: na stránce familysearch je zverejnen souois pro rok 1869, z obce Varhaňovce zaznamy jsou, ale Rudlov jsem tam bohuzel nenasla - ptam se tedy, jestli zaznamy vubec neexistuji nebo jsou v nejakem madarskem archivu?

Pokud tady toto uz nekdo resil, poslete mi prosim odkaz.

Moc dekuji!
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3252
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
súpisy obyvateľstva z r. 1890, 1900 a 1910 sa viedli len pre štatistické účely. To znamená, že z daných súpisov je možné vypátrať napr. počet obyvateľov obce, jej konfesionálne a vekové rozloženie. Mená jednotlivých obyvateľov tam zaznamenané nie sú.
Najbližší dochovaný súpis obyvateľstva sa konal až r. 1930 a 1940. Staršie súpisy sú z rokov 1857, 1828 (len hlavy rodín), 1773 - Tereziánsky urbár (len hlavy rodín), súpisy daňovníkov Uhorska 1715 a 1720 (len hlavy rodín), urbáre uložené v Maďarskom krajinskom archíve (pre Rudlov sa zachoval jeden z 18. stor. a jeden z r. 1623, pre Varhaňovce sa ich zachovalo 31).
Súpis z r. 1869 by mohol byť uložený v Maďarsku v Sátoráljaújhély, avšak v tamojšom archívnom inventári vidím len gréckokatolícku matriku farnosti Rudlov z r. 1828 - 1881.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Luc.Gilarova
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 02 Jún 2016, 13:43
Predkovia z oblasti: Zemplín, obce Rudlov a Varhaňovce

patricius95 napísal:Dobrý deň,
súpisy obyvateľstva z r. 1890, 1900 a 1910 sa viedli len pre štatistické účely. To znamená, že z daných súpisov je možné vypátrať napr. počet obyvateľov obce, jej konfesionálne a vekové rozloženie. Mená jednotlivých obyvateľov tam zaznamenané nie sú.
Najbližší dochovaný súpis obyvateľstva sa konal až r. 1930 a 1940. Staršie súpisy sú z rokov 1857, 1828 (len hlavy rodín), 1773 - Tereziánsky urbár (len hlavy rodín), súpisy daňovníkov Uhorska 1715 a 1720 (len hlavy rodín), urbáre uložené v Maďarskom krajinskom archíve (pre Rudlov sa zachoval jeden z 18. stor. a jeden z r. 1623, pre Varhaňovce sa ich zachovalo 31).
Súpis z r. 1869 by mohol byť uložený v Maďarsku v Sátoráljaújhély, avšak v tamojšom archívnom inventári vidím len gréckokatolícku matriku farnosti Rudlov z r. 1828 - 1881.

Moc Vám děkuji za odpověď, konečně v tom mám jasno :-)
Prosím Vás, nedá se zjistit, o jakou matriku z Rudlova přesně se jedná - jestli se jedná o zemřelé, narozené nebo svatby??? Na familysearch je většina matrik, ale chybí právě zemřelí a začínají až rokem 1870. Kvůli tomu súpisu 1869 zkusím archiv kontaktovat.

Ty starší súpisy z let, které uvádíte, se všechny nachází v Mašarakom krajinskom archive nebo je něco i online?

Děkuji moc!
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3252
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
tie urbáre sú na internete voľne dostupné:
Rudlov: http://hungaricana.hu/en/search/results ... IUM&page=1
Varhaňovce: http://hungaricana.hu/en/search/results ... IUM&page=1
Je nutné si ich pootvárať a preklikať - niektoré môžu byť napr. len akýmsi výkazom o finančných výdavkoch a príjmoch zemepána, iné môžu obsahovať aj menné zoznamy miestnych roľníkov. V rámci jedného urbáru môže byť zahrnutých viacero obcí, preto je nutné preklikať to celé.
K matrikám Rudlova - v inventári matričných zväzkov archivovaných v meste Sátoráljaújhély je uvedené "zväzok Rudlov 1828 - 1881", teda Vám neviem povedať, či tam bude aj úmrtná matrika. Mala by tam však byť.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Ja len upresním, že zo zákona sa nesmeli uchovávať ščítacie hárky z týchto súpisov (1880, 1890, 1910 a ďalších vykonaných už v samostatnom Maďarsku), takže v archívoch sa nenachádzajú, existujú len sumárne (štatistické) výstupy.

Je to veľká škoda, lebo ščítacie hárky z tej doby obsahovali veľmi veľa otázok a informácií.
Tu je príklad ščítacieho hárku z roku 1910.
http://www.sulinet.hu/oroksegtar/data/m ... age002.jpg
Bozena
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 05 Okt 2015, 14:02
Predkovia z oblasti: Zemplín - Vranov n/T

Mám predkov z Rudľova v mojom rodokmeni a preštudovala som matriku gréckokatolícku Rudľov. V matrike zverejnenej na FS a tiež aj v matrike, ktorá sa nachádza v maďarskom archíve Satoraljaujhley chýbajú záznamy o úmrtí z rokov 1840 až 1870, čo je veľká škoda. Tiež mi to veľmi chýbalo. Súpis z roku 1869 za Rudľov sa nachádza v archíve. Môžem Vám ho poskytnúť.
Luc.Gilarova
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 02 Jún 2016, 13:43
Predkovia z oblasti: Zemplín, obce Rudlov a Varhaňovce

david napísal:Ja len upresním, že zo zákona sa nesmeli uchovávať ščítacie hárky z týchto súpisov (1880, 1890, 1910 a ďalších vykonaných už v samostatnom Maďarsku), takže v archívoch sa nenachádzajú, existujú len sumárne (štatistické) výstupy.

Je to veľká škoda, lebo ščítacie hárky z tej doby obsahovali veľmi veľa otázok a informácií.
Tu je príklad ščítacieho hárku z roku 1910.
http://www.sulinet.hu/oroksegtar/data/m ... age002.jpg
Dekuji za odpoved! No je to velka skoda :-( to by se studovalo... to opravdu zamrzi...
Luc.Gilarova
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 02 Jún 2016, 13:43
Predkovia z oblasti: Zemplín, obce Rudlov a Varhaňovce

Bozena napísal:Mám predkov z Rudľova v mojom rodokmeni a preštudovala som matriku gréckokatolícku Rudľov. V matrike zverejnenej na FS a tiež aj v matrike, ktorá sa nachádza v maďarskom archíve Satoraljaujhley chýbajú záznamy o úmrtí z rokov 1840 až 1870, čo je veľká škoda. Tiež mi to veľmi chýbalo. Súpis z roku 1869 za Rudľov sa nachádza v archíve. Môžem Vám ho poskytnúť.
Dekuji za odpoved, to byste byla hrozne moc hodna, pokud mate ten soupis a poskytla byste mi ho!!! Byla bych hrozne vdecna!! Muzeme se tedy nejak domluvit :-)
A ta matrika v madarskom archive obsahuje tedy jake zaznamy konkretne?? Je to jine nez na FS?
Uz jsem planovala navstevu archivu, ale mame to pres 400 km a s 20 mesicnim akcnim ditetem, ktere nerado jezdi autem delsi trasy by to bylo docela narocne :-D pokud zaznamy mate, tak bych si mohla nabstevu usetrit :-) matriku máte taky k dispozici?
Luc.Gilarova
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 02 Jún 2016, 13:43
Predkovia z oblasti: Zemplín, obce Rudlov a Varhaňovce

patricius95 napísal:Dobrý deň,
tie urbáre sú na internete voľne dostupné:
Rudlov: http://hungaricana.hu/en/search/results ... IUM&page=1
Varhaňovce: http://hungaricana.hu/en/search/results ... IUM&page=1
Je nutné si ich pootvárať a preklikať - niektoré môžu byť napr. len akýmsi výkazom o finančných výdavkoch a príjmoch zemepána, iné môžu obsahovať aj menné zoznamy miestnych roľníkov. V rámci jedného urbáru môže byť zahrnutých viacero obcí, preto je nutné preklikať to celé.
K matrikám Rudlova - v inventári matričných zväzkov archivovaných v meste Sátoráljaújhély je uvedené "zväzok Rudlov 1828 - 1881", teda Vám neviem povedať, či tam bude aj úmrtná matrika. Mala by tam však byť.
Děkuji moc za odkazy!!! :-)
Napísať odpoveď