Dotazy k pátrání v oblasti Sence

Užívateľov profilový obrázok
dominikmatus
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 02 Júl 2016, 10:26
Predkovia z oblasti: Senec

Dotazy k pátrání v oblasti Sence

Príspevok od užívateľa dominikmatus » 02 Júl 2016, 10:48

Zdravím všechny slovenské kolegy,
dosud jsem si dělal genealogii v Česku, ale momentálně jsem se konečně dostal ke svému rodu Matusů/Matušů ze Sence. Již ze začátku jsem zjistil, že to nebude lehké, protože matrikáři nepíší jméno otce u záznamů. Začal jsem tedy prohledávat všechny možné záznamy, porovnávat kmotry a čísla domů. Máte však nějaké další rady, jak se ujišťovat, že jde o onoho člověka a ne jmenovce?

Další:
U dvou předků se změnily čísla domů, otec (voják rezervista) č. 331 a syn (podruh/inquilinus) č. 200. Dá se nějak dohledat kde to bylo? Má Slovensko nějaké císařské otisky, katastr?

Také jsem narazil na problém se záznamem svatby.
Márton Matus a Terez Szabó mají 4 děti, včetně Josefa (odkaz). Avšak jejich záznam o svatbě nemohu nikde najít. Jediný, který je taktéž v Senci a časově by odpovídal je s nevěstou Evou Farkas (odkaz). Je to možná chyba? I v České genealogii jsem se s tím setkal. Nenašel jsem totiž skrze vyhledávání FamilySearch žádné jejich potomky. Navíc u tohoto zápisu čtu, že byl Martin konvertita.

Ve sbírkách slovenských archivů nemám přehled. Dají se využít další dokumenty jako pozemkové knihy, sčítání (pro Senec myslím není) nebo tak?

Zajímáme proč je v matrikách křtů v Senci mezera mezi lety 1714 a 1797. Je to ztraceno nebo se psalo jinde?

Děkuji za všechny rady.Užívateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 1678
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dotazy k pátrání v oblasti Sence

Príspevok od užívateľa patricius95 » 02 Júl 2016, 15:39

Dobrý deň,
špecifický systém na overovanie správnosti osôb nemáme. Musíme sa spoľahnúť na dostupné záznamy, preto je vhodné pozorne čítať napr. sobášne a úmrtné zápisy, či neobsahujú nejaký údaj charakteristický pre danú osobu (napr. či sa súbežne s niektorým človekom nesobášili jeho súrodenci, a pod.).
Vieme určiť polohu domov očíslovaných cca okolo roku 1860. V takom prípade je nutné navštíviť Geodetický a kartografický ústav v Bratislave na Chlumeckého ulici, kde si vyžiadate katastrálne mapy a písomné operáty k Vami skúmanej obci, resp. mestu. Vždy odporúčam vopred sa informovať o dostupnosti máp a operátov k danej obci. Webová adresa GKÚ: http://www.gku.sk/
Ak neviete nájsť sobáš Vašich predkov, sú možné dva dôvody. Prvý je, že sa farár pomýlil a Vami nájdený zápis je skutočne zápisom o sobáši Vašich predkov. Je to však menej pravdepodobná verzia, preto odporúčam najprv predpokladať, že manželka Terézia, rod. Szabová nepochádzala zo Senca. Na Slovensku bol zvyk, že sobáše sa konali v mieste bydliska nevesty pred sobášom. Pokiaľ sa miesto jej pôvodu nespomína v matrike pri krste jej detí, je potrebné dohľadať v matrike zápis o úmrtí, kde by miesto pôvodu malo byť spomenuté. Následne je nutné v mieste jej pôvodu hľadať jej sobáš s Martinom Matušom.
Pokiaľ by ste nakoniec prišli k záveru, že nájdený Martin Matuš (manžel Evy Farkašove) je Vašim predkom, potom si môžete prečítať zápis o jeho konvertovaní z evanjelickej na katolícku vieru tu: https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... at=1436028 (zápis vľavo z dňa 10. júna 1832 (10.6.1832). Pokiaľ by ste mali problém s latinou, napíšte, preložíme, avšak zápis neobsahuje genealogicky relevantné informácie.
Obsah jednotlivých matrík si môžete skontrolovať podľa katalógu:
https://familysearch.org/search/catalog ... %20Library
kliknutím na znak fotoaparátu je možné dostať sa priamo z katalógu k požadovanej matrike. Senec má zachované matriky pokrstených z r. 1691 - 1895, sobášených z r. 1691 - 1709, 1714 - 1896, zosnulých z r .1691 - 1773, 1778 - 1899.
Ďalšie súpisy z mesta Senec sú dostupné na stránkach Maďarského krajinského archívu:
Súpis z r. 1715: http://kep.adatbazisokonline.hu/apex/f? ... 21_054.jpg
Súpis z r. 1720: http://kep.adatbazisokonline.hu/apex/f? ... 1_0014.JPG
Tereziánsky urbár: http://archives.hungaricana.hu/hu/urber ... 4549%2C216
Ďalšie urbáre, v ktorých sa spomína Senec: http://hungaricana.hu/hu/search/results ... IUM&page=1
http://hungaricana.hu/hu/search/results ... IUM&page=1
http://hungaricana.hu/hu/search/results ... IUM&page=1

Prajem veľa šťastia v bádaní!
S pozdravom
Patrik Zakarovský

Užívateľov profilový obrázok
dominikmatus
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 02 Júl 2016, 10:26
Predkovia z oblasti: Senec

Re: Dotazy k pátrání v oblasti Sence

Príspevok od užívateľa dominikmatus » 28 Mar 2017, 16:48

Díky za rady, nicméně zatím jsem nenašel, pak jsem se tomu dlouho nevěnoval. Nicméně stále by mě zajímalo jestli existují nějaké pozemkové knihy kromě oněch urbářů, kde bych mohl zjistit majitele jednotlivých domů. Existují nějaké psané indexy. Obojí je na Moravě zcela běžné. Křty mají téměř vždy i psaný index, sňatky a úmrtí méně často. Avšak na FS jsem nic takového nenašel. Leží to v archivu?

Užívateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 3014
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dotazy k pátrání v oblasti Sence

Príspevok od užívateľa duros » 28 Mar 2017, 17:52

dominikmatus napísal:.... Nicméně stále by mě zajímalo jestli existují nějaké pozemkové knihy kromě oněch urbářů, kde bych mohl zjistit majitele jednotlivých domů.
Patrik Vam pisal o Geodetickom a kartografickom ustave v Bratislave.
dominikmatus napísal:...Existují nějaké psané indexy. Obojí je na Moravě zcela běžné. Křty mají téměř vždy i psaný index, sňatky a úmrtí méně často. Avšak na FS jsem nic takového nenašel. Leží to v archivu?
Pokial nie su indexy sucastou toho, co vidite na familysearch.org, tak nie su. U nas su skor vynimkou. Vobec patranie na Slovensku nie je zdaleka take "jednoduche", ako v Cechach a na Morave. A to este nepatrate na Kysuciach a podobnych lazoch, kde by sa Vam z pocetnosti vyskytu rovnakeho priezviska zakrutila hlava (len malokedy odlisene prezyvkami).

Užívateľov profilový obrázok
dominikmatus
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 02 Júl 2016, 10:26
Predkovia z oblasti: Senec

Re: Dotazy k pátrání v oblasti Sence

Príspevok od užívateľa dominikmatus » 28 Mar 2017, 17:57

Díky, zapomněl jsem, tak se tam někdy stavím. Maďarská správa byla očividně na horší úrovni, no co se dá dělat.

jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 401
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Re: Dotazy k pátrání v oblasti Sence

Príspevok od užívateľa jurajpolak » 29 Mar 2017, 07:18

Ja len teda doplním, aby to bolo jasné, mapy ani lénne či gruntové knihy, na ktoré sa pýta kolega z Čiech, a aké napríklad používa pán Friedel vo svojom blogu, ktorý rád čítam (napr. http://genea-friedel.blogspot.sk/2017/0 ... bilni.html)
také my tu žiaľ, elektronicky spracované nemáme.
P.S. A myslím, že gruntové a lénne knihy v takej podobe ako v Čechách, ani vôbec. :-(

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný