Vojaci Červenej armády - pátranie

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Používateľov profilový obrázok
dado11
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 265
Dátum registrácie: 16 Feb 2013, 19:16

Dobrý deň, prosím Vás o pomoc s touto problematikou: Poznám priezvisko jedného vojaka (hodnosťou tuším kapitán) ČA, ktorý oslobodzoval Slovensko v roku 1944 - 1945, viem že spadal pod 2. ukrajinský front a malo ísť o gardovú armádu. Pokiaľ viem tak asi pri bojoch nepadol a teda sa vrátil späť do ZSSR, ale neviem to na isto. Potreboval by som vedieť, ktorí (resp. koľko) vojakov ČA oslobodili - sa nachádzali cez 2. svetovú vojnu na území Slovenska s istým priezviskom. Na koho sa obrátiť? Bližšie informácie, ako priezvisko, konkrétna armáda a mesto, kde istú dobu sídlili na území Slovenska poskytnem mailom alebo ss.
Vopred všetkým ďakujem :D
Dôležitá vec je neprestať sa pýtať :) , Prajem pekný deň, Dávid
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

Obávam sa že takéto dokumenty sa na našom území neviedli. jediná možnosť je asi vojenský Archív v Moskve... ale 2. ukrajinský front je široké spektrum ľudí.... aj keď poznáte lokalitu kde bojoval pochybujem že niekde na Slovensku nájdete takúto zmienku v archíve. Myslím si že jediná možnosť je archív Moskva ale veľmi pochybujem že odtiaľ dačo vydolujete. Skúste túto otázku položiť na fóre www.valka.cz je tam veľa ľudí čo sa zaoberá vojenskou históriou - možno poradia.
Veľa šťastia.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Padlí vojaci sú tu: http://www.minv.sk/?katalogy-vojnovych-hrobov ale o preživších neviem.
Používateľov profilový obrázok
dado11
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 265
Dátum registrácie: 16 Feb 2013, 19:16

Ďakujem. Miestne okresné archívy my s týmto nepomohli, nenašli sme nič. Myslel som ešte na vojenský archív v Prahe alebo v Bratislave. Nuž a čo sa týka vojenských archívov v zahraničí: On by podľa mojich zdrojov mal pochádzať z oblasti Ukrajiny. Preto neviem či kontaktovať vojenský archív v Moskve alebo vojenský archív na Ukrajine. Na vojenský archív na Ukrajine som ani nenašiel kontakt.
Dôležitá vec je neprestať sa pýtať :) , Prajem pekný deň, Dávid
Napísať odpoveď