Udalosť uloženie urny

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
staso
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:33
Predkovia z oblasti: Sojka - farnosti Lom nad Rimavicou, Oravská Lesná

Viete niekto poradiť aký kód resp. výraz v genealogických programoch sa používa pre udalosť "uloženie urny"? Myslím, že by sa mohol líšiť od klasického BURI t.j. burial.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Ak máte pod "uložením urny" na mysli kremáciu, tak na to je značka CREM. Iné ako BURI a CREM v štandarde Gedcom nie sú, ale programy používajú aj svoje vlastné značky.

http://wiki-en.genealogy.net/GEDCOM-Tags
staso
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:33
Predkovia z oblasti: Sojka - farnosti Lom nad Rimavicou, Oravská Lesná

Dobrý deň.
Nie, nemám na mysli kremáciu. Kremácia je spopolnenie tela, uloženie urny je akt keď sa urna s popolom ukladá, napr. v urnovom háji, do (obdoby) hrobu. Čiže je to udalosť ktorá nasleduje po kremácii.
Otázka možno na angličtinárov: aký je rozdiel medzi burial a funeral? V slovníku je aj jedno aj druhé preložené ako pohreb.
mimili
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 19 Okt 2015, 23:11
Predkovia z oblasti: Gemer, Liptov, Dolná Nitra

Je to jednoduché, funeral je celkový obrad pochovávania, ktorý zahŕňa aj uloženie do hrobu resp. kremáciu, burial je len pochovanie, naloženie s telom.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Urna s popolom sa ukladá do kolumbária.
iobagion
Veterán
Veterán
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 28 Apr 2013, 03:50

K tejto téme prispejem aj ja svojou otázkou : čo mám uviesť v prípade, keď sa jedná o rozsyp popola ? Môj otec sa totiž zaťal a trval na kremácií a rozsypu popola na lúke, ktorá je určená na tento akt. Jeho želanie sme splnili a keď zomrela aj mama tak sme jej popol nechali rozsypať na to isté miesto kde bol rozsypaný otcov popol, pamätala som si presne to miesto na lúke. Ale neviem ako to zadať do programu.

iobagion
mimili
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 19 Okt 2015, 23:11
Predkovia z oblasti: Gemer, Liptov, Dolná Nitra

Zákon č. 131/2010 Z.z. o pohrebníctve https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy ... 1/20110101

pochovanie je ukladanie ľudských pozostatkov alebo ľudských ostatkov do hrobu alebo hrobky na verejnom pohrebisku (ďalej len „pohrebisko“), uloženie spopolnených ľudských pozostatkov alebo ľudských ostatkov rozptylom na rozptylovej lúke alebo vsypom popola na vsypovej lúke, alebo uloženie urny s popolom na pohrebisku; popol sa môže uložiť aj na inom mieste

pohrebisko je cintorín, kolumbárium, urnový háj, rozptylová lúka a vsypová lúka
staso
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:33
Predkovia z oblasti: Sojka - farnosti Lom nad Rimavicou, Oravská Lesná

Tak som trochu pátral a zistil som nasledovné:
V súčasnosti platí ako štandard špecifikácia gedcom 5.5 resp. 5.5.1 avšak priamy tag pre udalosť uloženie urny alebo rozsypanie popola neexistuje. Užívatelia na fórach to riešia tak, že buď si do poznámky pri kremácii dopíšu túto udalosť alebo to riešia podľa toho čo im umožňuje nimi používaný softvér.
Pretože existuje viac verzií gedcom štandardu, (vrátane poslednej myslím, že ich je 7), ktoré sa v čase menili a iba výrobca softvéru vie ktorú použil pri tvorbe jeho softvéru môžu sa jednotlivé tagy (pozn.: tag je identifikátor pre udalosť napr. BIRT pre narodenie atď.) pre rovnaké udalosti líšiť.
Gedcom štandard umožňuje aj tvorbu vlastného tagu k vlastnej udalosti . Tento by mal začínať podržníkom _. Ale nie každý dodávateľ genealogického sw to dodržuje a stretol som sa aj s takými, ktoré sa za štandard iba vydávaju (nemajú podtržítko) a nie sú v definícii gedcom 5.5.1. To je aj môj prípad lebo napr. udalosť funeral s tagom FUNL nie je v žiadnom gedcom-e.
S tým súvisí aj to, že napr. staršie verzie programov používajú gedcom definíciu platnú v čase tvorby programu a dnes už nie je platná. Toto by mali riešiť aktualizácie resp. nové verzie softvéru (ktoré sú však väčšinou spoplatnené :-().
Podľa gedcom-u by práve pre takéto prípady t.j. udalosti ktoré chcete zaznamenať a nie sú ako samostatný tag mal slúžiť tag EVEN event/udalosť.
Ale opäť záleži na tvorcovi programu či a ako túto možnosť do svojho programu zakomponoval. Sú programy ktoré ho nemajú (alebo ja som ich nenašiel :-)).
Uvedené "zádrhely" vás nemusia trápiť pokiaľ s vašimi dátami pracujete iba vy a nikam ich neprenášate resp. neposkytujete. Gedcom je totiž aspoň aký-taký štandard, ale nie je predpísaný. Problém môže nastať keď dáta presúvate pretože vám nemusia pri importe do iného programu prejsť všetky záznamy.
Na toto by malo pomôcť to, že si skúsite spraviť validáciu vášho gedcom exportu z vášho programu.
Validátor som našiel len tento: https://chronoplexsoftware.com/gedcomvalidator/. Na nete je ešte aj on-line validátor http://ged-inline.elasticbeanstalk.com/validate ale osobne by som ho nepoužil (zvlášť ak máte živé dáta), pretože neviete kde vaše údaje skončia.
Ešte je možné skúsiť import do nejakého iného genealogického programu a skontrolovať ako ho naimportuje (kontrola logov). Ak by som menil genealogický program tak by som si spravil krížovú kontrolu exportných ged súborov. T.j. export z pôvodného, import do nového, export z nového. Porovnať export z pôvodného a export z nového a až na údaje o použitom programe a dátume vytvorenia súboru by vlastné genealogické údaje mali byť rovnaké.
Aby som to zhrnul: Pre udalosť, ktorá nemá samostatný tag používať "Udalosť" s tagom EVEN pokiaľ to program umožňuje. Pokiaľ to nie je možné nájsť si vyhovujúce riešenie v rámci daných možností a používať ho stále rovnako.
Spraviť si validáciu vlastných exportov a importov, minimálne pre to aby ste vedeli či váš program používa a ak aké neštandardné tagy. Určite to spraviť pred prechodom na novú verziu programu (aj od toho istého tvorcu).
Napísať odpoveď