Identifikácia osoby podľa veku fotografie

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
maros
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 16 Feb 2015, 16:34

Chcel by som poprosiť o odhad, v ktorom roku mohla vzniknúť táto fotografia. Verím, že to niekto dokáže podľa oblečenia resp. podľa značky ateliéru v spodnej časti. Ide o jedného z mojich predkov z okolia Hlohovca a rok, z ktorého je táto fotografia by mi ho pomohol identifikovať. Prípadne ak by si niekto trúfol odhadnúť aj jeho vek. Vopred ďakujem všetkým!
33b.jpg
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Ja odhadujem rok vzniku fotografie 1900 - 1920, mladý muž môže mať do 30 rokov.
Čo je na druhej strane tejto fotografie?
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

by bola sranda, keby tam bol dátum :-)
maros
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 16 Feb 2015, 16:34

ejco napísal:Ja odhadujem rok vzniku fotografie 1900 - 1920, mladý muž môže mať do 30 rokov.
Čo je na druhej strane tejto fotografie?
Ďakujem za odhad, môj je zhruba rovnaký. Potreboval by som to však určiť s väčšou presnosťou, pretože sa môže jednať o dve osoby. Môže to byť otec nar. v r.1865 alebo syn nar. v r.1897. Teoreticky by to mohol byť aj otec, ale skôr sa prikláňam k synovi. Lenže ten bol od 19.10.1916 nezvestný ako vojak na ruskom fronte a už sa nevrátil, takže ak by to bol on, fotka by musela vzniknúť okolo r.1915 (neviem kedy presne odišiel na front) a mal by na nej 18-19 r.
Druhá strana vyzerá ako korešpondenčný lístok alebo pohľadnica, je tam nápis Carte postale, vedľa toho miesto na poštovú známku a pod nápisom zvislá čiara, ktorá rozdeľuje priestor, ako keby mala byť pravá časť na adresáta a ľavá na text, ale riadky tam nie sú.
mimili
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 19 Okt 2015, 23:11
Predkovia z oblasti: Gemer, Liptov, Dolná Nitra

Ide o mladého muža, podľa oblečenia začiatok 20tych rokov - viď napr. foto :
mo_oxii232.jpg
mo_oxii232.jpg (75.16 KiB) 3584 zobrazení
z tohto linku: http://www.dobove-obleceni.cz/moto.html , kde sa dozviete viac.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

maros napísal:...Druhá strana vyzerá ako korešpondenčný lístok alebo pohľadnica, je tam nápis Carte postale, vedľa toho miesto na poštovú známku a pod nápisom zvislá čiara, ktorá rozdeľuje priestor, ako keby mala byť pravá časť na adresáta a ľavá na text, ale riadky tam nie sú.
Carte Postale, Dopisnice, Pocztówka, Postkarte boli predtlačené názvy na adresovej strane pohľadníc, vrátane aj takých, ktorú ste priložili.

Podľa toho, ako ste opísali zadnú stranu pohľadnice, jedná sa o pohľadnice s tzv. krátkou adresou. Na nich bola adresová strana pohľadnice rozdelená zvislou čiarou na dve polovice. Pravá bola určená na poštovú známku, pečiatku a adresu. Ľavá polovica bola vyhradená na napísanie krátkej správy adresátovi. Poštová správa takéto rozhodnutie prijala koncom roka 1904 a v praxi sa zaviedlo od roku 1905. :!: Svetová poštová únia (UPU) ho odobrila v roku 1906.
maros napísal:...Potreboval by som to však určiť s väčšou presnosťou, pretože sa môže jednať o dve osoby. Môže to byť otec nar. v r.1865 alebo syn nar. v r.1897. Teoreticky by to mohol byť aj otec, ale skôr sa prikláňam k synovi. Lenže ten bol od 19.10.1916 nezvestný ako vojak na ruskom fronte a už sa nevrátil, takže ak by to bol on, fotka by musela vzniknúť okolo r.1915 (neviem kedy presne odišiel na front) a mal by na nej 18-19 r.
Prichádza na rad jednoduchá matematika.

V roku 1905 bol zavedený do praxe (poštovým okruhom, ale aj vojenským a vlakovým tento typ pohľadníc), mínus rok narodenia otca *1865 = 40 rokov by musel mať na pohľadnici, čo sa mi nezdá ani náhodou. Naopak, čím by bol vznik fotografie neskorší, tak otec by sa už blížil k veku 50 rokov. Tak to úplne vylučujem, že sa jedná o otca.

Syn *1897: ak fotografia vznikla pred jeho nezvestnosťou v roku 1916, čím mám na mysli do októbra 1916, tak syn by bol na nej ako 18 - 19 ročný.
Viacerí sme sa už zhodli, že ľudia v minulosti vyzerali staršie. Môj záver je, že na pohľadnici je skôr syn. :)
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Pripájam sa k názoru kolegov, bude to syn (*1897). Bolo zvykom, a stretol som sa s tým už viackrát, že mladí muži pred odchodom na vojnu sa nechali fotiť. Ťažko povedať, či to bol "módny hit" alebo snaha zachovať rodine pamiatku pre prípad, že by sa z frontu už nevrátili. Ale takto vtedy asi nikto nerozmýšľal, veď aj prvá svetová vojna mala byť iba chvíľkovou záležitosťou...
mimili
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 19 Okt 2015, 23:11
Predkovia z oblasti: Gemer, Liptov, Dolná Nitra

Mňa na tom trochu mätú 2 veci: prvá je skôr otázkou na milestone - je tá predtlač na zadnej strane CARTE POSTALE z našich končín, bol takýto text aj na pohľadniciach distribuovaných na našom území? teda ak by sa dal odfotografovať pred odvelením u nášho fotografa, mohol byť na druhej strane francúzsky text? a druhá (skôr špekulácia) - tie súkenné rajtky, čo má na sebe, vyzerajú ako vojenské a vrchný oblek civilný, má inú textúru), keby sa dával fotiť pred odvelením, mal by na sebe vojenské gate?
maros
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 16 Feb 2015, 16:34

mimili napísal:Mňa na tom trochu mätú 2 veci: prvá je skôr otázkou na milestone - je tá predtlač na zadnej strane CARTE POSTALE z našich končín, bol takýto text aj na pohľadniciach distribuovaných na našom území? teda ak by sa dal odfotografovať pred odvelením u nášho fotografa, mohol byť na druhej strane francúzsky text? a druhá (skôr špekulácia) - tie súkenné rajtky, čo má na sebe, vyzerajú ako vojenské a vrchný oblek civilný, má inú textúru), keby sa dával fotiť pred odvelením, mal by na sebe vojenské gate?
Vďaka, ale druhá poznámka bude skutočne iba špekulácia :). Ak by sa mal fotiť na vojne, bol by kompletne v uniforme. Jedine, že by bol z nejakého dôvodu doma a pri fotografovaní by si ponechal vojenské rajtky. Ale to tiež nepredpokladám, pretože bol príslušníkom 31.honvédskeho pešieho pluku a ich vojenské nohavice vyzerali inak ;)
maros
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 16 Feb 2015, 16:34

milestone napísal:
maros napísal:...Druhá strana vyzerá ako korešpondenčný lístok alebo pohľadnica, je tam nápis Carte postale, vedľa toho miesto na poštovú známku a pod nápisom zvislá čiara, ktorá rozdeľuje priestor, ako keby mala byť pravá časť na adresáta a ľavá na text, ale riadky tam nie sú.
Carte Postale, Dopisnice, Pocztówka, Postkarte boli predtlačené názvy na adresovej strane pohľadníc, vrátane aj takých, ktorú ste priložili.

Podľa toho, ako ste opísali zadnú stranu pohľadnice, jedná sa o pohľadnice s tzv. krátkou adresou. Na nich bola adresová strana pohľadnice rozdelená zvislou čiarou na dve polovice. Pravá bola určená na poštovú známku, pečiatku a adresu. Ľavá polovica bola vyhradená na napísanie krátkej správy adresátovi. Poštová správa takéto rozhodnutie prijala koncom roka 1904 a v praxi sa zaviedlo od roku 1905. :!: Svetová poštová únia (UPU) ho odobrila v roku 1906.
maros napísal:...Potreboval by som to však určiť s väčšou presnosťou, pretože sa môže jednať o dve osoby. Môže to byť otec nar. v r.1865 alebo syn nar. v r.1897. Teoreticky by to mohol byť aj otec, ale skôr sa prikláňam k synovi. Lenže ten bol od 19.10.1916 nezvestný ako vojak na ruskom fronte a už sa nevrátil, takže ak by to bol on, fotka by musela vzniknúť okolo r.1915 (neviem kedy presne odišiel na front) a mal by na nej 18-19 r.
Prichádza na rad jednoduchá matematika.

V roku 1905 bol zavedený do praxe (poštovým okruhom, ale aj vojenským a vlakovým tento typ pohľadníc), mínus rok narodenia otca *1865 = 40 rokov by musel mať na pohľadnici, čo sa mi nezdá ani náhodou. Naopak, čím by bol vznik fotografie neskorší, tak otec by sa už blížil k veku 50 rokov. Tak to úplne vylučujem, že sa jedná o otca.

Syn *1897: ak fotografia vznikla pred jeho nezvestnosťou v roku 1916, čím mám na mysli do októbra 1916, tak syn by bol na nej ako 18 - 19 ročný.
Viacerí sme sa už zhodli, že ľudia v minulosti vyzerali staršie. Môj záver je, že na pohľadnici je skôr syn. :)
Veľká vďaka! Aj pre toto je genealógia úžasná. Predpokladal som, že vodítkom bude oblečenie alebo značka v spodnej časti fotografie a nakoniec bude zrejme najpádnejším argumentom k identifikácii pre mňa zdanlivo nepodstatná vec :). Vaša úvaha má logiku a je exaktne podložená, takže sa tiež prikláňam k synovi. Zistil som, že ročník 1897 bol povolaný na jeseň 1915, narodil sa v apríli 1897, takže na fotografii by nemal mať viac, ako 18,5 roka.
Napísať odpoveď