Odkiaľ prichádzali učitelia a kantori?

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
mircin009
Člen
Člen
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 21 Dec 2015, 17:36
Predkovia z oblasti: Šariš, Rokytov, Mokroluh, Malcov, Gerlachov, Lukov, Lukavica

Dobrý deň. Môj predok - Juraj Savka bol celý život kantorom a učiteľom v obci Lukov (okr. Bardejov). Hľadal som miesta narodenia všetkých jeho 7 detí, no všetky sa narodili v Lukove. Oni boli jediná rodina s týmto priezviskom v tejto obci. Pri jednom z detí som našiel, že pri jeho manželke Eve je rodné meno Čajková. Priezvisko Čajka sa taktiež v obci nevyskytovalo. Našiel som aj Jurajovo úmrtie zo dňa 12.4.1838, zomrel vo veku 52 rokov, takže rok narodenia by mal byť približne 1786. Neviete, či neexistujú nejaké záznamy o kantoroch a učiteľoch, o ich štúdiach, miestach pôvodu? Ďakujem.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Našiel som takto narýchlo dvoch, čo vekovo pasujú, obaja z Radačova, okres Prešov.
https://familysearch.org/search/record/ ... A1780-1790~
Skúste popozerať sobášne matriky tam.
mircin009
Člen
Člen
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 21 Dec 2015, 17:36
Predkovia z oblasti: Šariš, Rokytov, Mokroluh, Malcov, Gerlachov, Lukov, Lukavica

jurajpolak napísal:Našiel som takto narýchlo dvoch, čo vekovo pasujú, obaja z Radačova, okres Prešov.
https://familysearch.org/search/record/ ... A1780-1790~
Skúste popozerať sobášne matriky tam.
Ďakujem. Ale Juraj Savka, ktorého hľadám ja, bol gréckokatolíckeho vyznania. Aj tak ďakujem za odpoveď.
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Tu je sice odkaz na historiu a ucitelov slovenskych protestantskych skol, ale ja som tam nasiel zmienku o svojom pribuznom, ktory bol katolik. Mozno budete mat stastie.
http://zlatyfond.sme.sk/autor/204/Jan-Rezik
Treba si vybrat spravny diel Gymnaziologie v pravom stlpci.
mircin009
Člen
Člen
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 21 Dec 2015, 17:36
Predkovia z oblasti: Šariš, Rokytov, Mokroluh, Malcov, Gerlachov, Lukov, Lukavica

homer napísal:Tu je sice odkaz na historiu a ucitelov slovenskych protestantskych skol, ale ja som tam nasiel zmienku o svojom pribuznom, ktory bol katolik. Mozno budete mat stastie.
http://zlatyfond.sme.sk/autor/204/Jan-Rezik
Treba si vybrat spravny diel Gymnaziologie v pravom stlpci.
Bohužiaľ, nenašiel som ho tam. Ale ďakujem za odkaz.
nordo
Člen
Člen
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:27

Pokiaľ máte možnosť, prejdite kanonické vizitácie z obdobia, keď tam bol Váš predok učiteľom. Už sa mi stalo, že som takto našiel odkiaľ učiteľ pochádzal a kedy sa narodil
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Rovnaký problém riešim aj ja už niekoľko rokov s učiteľom Vajteršicom aj na tomto fóre. Zaujímalo by ma ako to bolo v minulosti s obsadzovaním voľných miest pre učiteľa. Menoval ich niekto? Učiteľský ústav tzv. Preparandia vznikla až r. 1819. Tí, ktorí učili pred tým museli mať iné vzdelanie.
Vajteršic podľa záznamu v sobášnej matrike prišiel do Or. Veselého zo Starých Hôr, čo je dosť ďaleko.

O druhom predkovi učiteľovi je v knihe o Zákamennom napísané, že z Trstenej povolali učiteľa Martina Frančeka. Kto ho povolal nenapísali.

Anina
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Meno Savka a Savfka sa vyskytuje v 17. a 18. storoci v Petrovej a v Gaboltove pri Bardejove, co je len niekolko kilometrov od Lukova. Mozno treba hladat tam.
mircin009
Člen
Člen
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 21 Dec 2015, 17:36
Predkovia z oblasti: Šariš, Rokytov, Mokroluh, Malcov, Gerlachov, Lukov, Lukavica

homer napísal:Meno Savka a Savfka sa vyskytuje v 17. a 18. storoci v Petrovej a v Gaboltove pri Bardejove, co je len niekolko kilometrov od Lukova. Mozno treba hladat tam.
Ďakujem. Nemôžte mi odoslať odkaz na tú matriku?
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Napísať odpoveď