Mohli dať rodičia svojim deťom dva krát to isté meno?

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
meky
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 18 Okt 2012, 00:21
Predkovia z oblasti: Močenok, Žlkovce,Pečeňady

Zdravím. To, že po úmrtí dieťaťa dali rodičia rovnaké meno ďalšiemu, ktoré sa narodilo, je bežná vec. Zaujímalo by ma ale, či s mohlo stať toto:
V roku 1737 sa rodičom narodila Anna. Úmrtie som nenašiel, ale v roku 1757 krstili znovu Annu. Medzi tým, 2.2.1756 sa vydávala Anna, rodičia neboli uvedení, ale isté indície našepkávajú, že mohlo ísť o tú, ktorá sa narodila v roku 1737. Otázka teda znie, je možné, resp. zakazuje niečo pokrstiť rovnakým menom dve deti tých istých rodičov ?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ste si isty, ze ide o tych istych rodicov?
meky
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 18 Okt 2012, 00:21
Predkovia z oblasti: Močenok, Žlkovce,Pečeňady

No, krstní rodičia sedia, svedok pri sobášoch detí týchto rodičov tiež, preto sa pýtam...
VeronikaBB
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 252
Dátum registrácie: 01 Jún 2016, 20:50
Predkovia z oblasti: Kujan, Bobor, Potančok, Pajtáš, Durečka, Salva, Banskobystrický okres, Veľká Lúka, Hájniky, Povrazník, Rumunsko, Skalité, Višňové, Poľsko
Bydlisko: Topoľčany

nemohlo by to byt tak, ze knaz sa pri zapise pomylil?
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Ja som raz mal take, ze v Marianke zili naraz dvaja Andrejovia Bolgáčovia a obaja mali manželku Barbaru a kazdy mal zo 5 deti. Nastastie sa deti dali rozoznat podla krstnych rodicov.
Nemoze aj tu ist o nieco podobne? Aj ked to, ze u vas su krstni rodicia rovnaki, to trocha vylucuje.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Alebo este jedna moznost: nemal otec uz inu manzelku s rovnakym menom? Skontrolujte svadby, ci sa nezenil druhykrat.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

jurajpolak napísal:Alebo este jedna moznost: nemal otec uz inu manzelku s rovnakym menom? Skontrolujte svadby, ci sa nezenil druhykrat.
To nema zmysel, pretoze aj ked by mal druhu manzelku toho isteho mena, bolo by zvlastne dat to iste krstne meno dalsiemu dietatu, ak to prve nezomrelo. Skor si myslim, ci jedna z nich nemala, alebo nepouzivala ine meno (napr. Anna Maria).
SDG
Člen
Člen
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 25 Júl 2016, 13:56
Predkovia z oblasti: Liptov

Nestretol som sa s tým že by tí istí rodičia použili 2 krát to isté meno. Vždy až po smrti dieťaťa. V 2. polovici 19 storočia dokonca po smrti prvého dieťaťa s tým istým menom dali druhému dieťaťu ešte doplňujúce druhé meno (napr. Anna Mária) aby ho odlíšili od prvého zomrelého. Takže sa tiež prikláňam k chybe farára a/alebo sa jedná o iný maželský pár (20 ročný rozdiel tomu dosť nasvedčuje).
Jeden môj príbuzný sa do istej dediny prisťahoval a tak bolo jasné že tam nežijú žiadni iní s jeho priezviskom, aby sa mohlo jednať o iný maželský pár. Pri krstoch ale farár raz jeho ženu zapísal ako Anna inokedy ako Katarína.
V 18. storočí neboli pri písaní matrík takí puntičkári ako dnes. V matrikách som našiel mnoho zápisov kde bolo pôvodné meno prečiarkuté a opravené iným písmom. Nový farár skrátka zistil, že jeho predchodca urobil chybu.
Skús pokračovať v hľadaní čo najviac zápisov s príslušným alebo podobným menom. Ludí často zapisovali do matrík aj pod prezývkami alebo priezviskami prepísanými do iného jazyka. Napríklad jedna moja pra-pra-pra-... babička sa narodila ako Liška ale neskôr jej farári už veselo písali Vulpínyi.
Veľa šťastia a pevných nervov.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
ja som sa s podobnými prípadmi už stretol. Vo všeobecnosti nariaďoval cirkevný zákon, že dve súčasne žijúce deti toho istého manželského páru nesmeli mať to isté meno. Teda z hľadiska súdobej legislatívy smeli rodičia dať meno jedného dieťaťa inému až po smrti toho skôr narodeného. Na druhú stranu, je nutné podotknúť, že jediným "vymáhateľom" tohto práva bol obecný kňaz. Preto si myslím, že možnosti sú nasledovné:
1) Mohlo ísť o deti viacerých manželských párov.
2) Mohlo sa stať, že šlo o chybu zapisovateľa, ktorý mylne zaznamenal krstné meno dieťaťa.
3) Je rovnako pravdepodobné, že kňaz povolil rodičom pomenovať dve deti rovnakým krstným menom. Deti mohli počas života používať iné mená, ktorými ich v obci oslovovali, avšak krstné mená mohli mať v takomto, pomerne špecifickom, prípade rovnaké.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
meky
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 18 Okt 2012, 00:21
Predkovia z oblasti: Močenok, Žlkovce,Pečeňady

Ďakujem za všetky odpovede. Našťastie, jedná sa iba o „okrajovú“ vetvu, ale chcel som vedieť, ako to teda s tými dvomi Annami v skutočnosti je.
V lokalite, kde sa pohybujem, bolo celkom bežné dávať deťom rovnaké meno, ako mal zomrelý súrodenec. A málo kedy si vypomáhali Annou-Máriou a podobne. Väčšinou ich nijako nerozlišovali. ( Maximum mám 4 rovnaké mená a ani jedno sa nedožilo dospelosti.)
Malo by ísť o jeden manželský pár, matka nezomrela, otec sa teda nemohol ženiť. Ak by aj, bola by rarita, ak by si znovu zobral osobu s rovnakým menom aj priezviskom.
Dvadsať rokov rozdiel medzi deťmi – mám aj väčší rozptyl.
Chyba zapisovateľa – zaiste, mohlo sa stať. Jedna z dcér tohto páru sa narodila ako Helena, vydávala sa ako Julianna a pri krstoch detí z nej bola znovu Helena.
Ako najpravdepodobnejšia sa javí moja chyba. Úmrtie prvej Anny som mohol opakovane prehliadnuť, alebo ani nemuselo byť zapísané. Všetci vieme, aké sú matriky okolo roku 1740. A celé je to komplikovanejšie, lebo táto rodina bola v obci „ novoprišlá“ a navyše musím zápasiť z množstvom prímení a aliasov...
Zvádza ma ale to, že keď sa prvá Anna vydala a zrejme odišla z domu, či si necelý rok nato rodičia „nekúpili“ druhú Aničku...Preto som sa pýtal na názor skúsenejších.
Pred niekoľkými rokmi prebehla debata na rovnakú tému na jednom diskusnom fóre v Čechách a už si nepamätám, ako to tam dopadlo...
Tak ešte raz ďakujem.
Napísať odpoveď