Akym smerom dalej?

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
milosu
Člen
Člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 29 Máj 2016, 12:25
Predkovia z oblasti: Zupy Gemer, Malohont, Zvolen, Nitra

Dobry den. Chcel by som sa poradit, ako a kde hladat dalej. Presiel som evanjelicke matriky z Hornej Lehoty vo Zvolenske zupe (od roku 1784), takisto rimsko-katolicke (1777). V sobasnom liste Mateja Bovu a Katariny Demjan ( https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... at=1155833 )su uvedeny rodicia Tomas Bova a Anna Bova. O riadok nizsie je zapis pre Jan Bova, s rodicmi Tomas Bova a Anna Scheba. Predpokladam, ze Matej a Jan su bratia, nenasiel som ich rodne listy. Co som nasiel su umrtne listy ich troch surodencov (pravdepodobne), tu je napr. Maria ( https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... at=1155833 ). V tomto liste su zasa uvedene mena Tomas Roszik alias Bova a Anna Sculteti. Dokument, ktory tomuto vsetkemu dava hlavu a patu je umrtny list Tomasa Bovu a Anny Sculteti ( https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... at=1155833 ). V nom su uvedeny aj rodicia, Andreas Bova a Katarina, resp. Martinus Sculteti Schebovie a Veronica.
V matrikach sa nachadza vela mien Sculteti s privlastkami ( kelovje, knazovje, ondrovie, sebovje,..) aj bez. Pri mene maju udaj nobilis (nemes po madarsky). Bolo nejake pravidlo, ako tieto privlastky vznikali? Dedili sa tiez, a ked, tak aj po meci aj po praslici? Pokial som dobre pochopil informacie z roznych pramenov, povod mena Sculteti odkazuje na richtara, mnohokrat dosadeneho panstvom. Sculteti by mali patrit medzi nizsiu slachtu, nikde som sa vsak zatial k takemuto rodu nedopatral. Jediny zdroj spomina Jana Scultetiho ako provizora hradu Cerveny Kamen. Zaujimave mozno je, ze sa tam pise o slachticovi menom Pavol Kelio, co by mohlo poukazovat na privlastok Kelovje.
Ake dalsie zdroje by som mal prezriet? Zatial elektronicke, kedze nezijem na Slovensku. Fyzicka navsteva archivov je zatial mimo hry, minimalne par rokov. Za kazdy navrh budem vdacny.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

V prvom rade, ako som zistil, matriky Hornej Lehoty su otrasne oindexovane, takze neviem, ci ste ich presli manualne (skuste si napr. tuto stranu: https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443 - ten, co to indexoval, oznacil za rodicov krstnych rodicov, no hroza!!!).
K nadvaznosti slachtictva ku skultetstvu - absolutne nejednoznacne. Nie kazdy skultet ziskal nobilitaciu, poznam vela skultetskych rodin, ktore boli sice bohatymi sedliackymi rodinami, no nobilitaciu nikdy nemali. Takze kym to nebudete mat jednoznacne potvrdene, neuvadzal by som to ani ako dohad!
Skultecia bola obvykle dedicna, resp. sa dala kupit. Toto vsak zaniklo vydanim urbaru Marie Terezie. Su pripady, ked bolo niekolko skultetskych rodin v jednej obci a vo svojom urade sa striedali.
Aliasy (pridomky) vznikali rovnako ako priezviska, teda napr. po rodnom mene zakladatela nejakej vetvy, podla charakterovej crty, alebo inej vlastnosti, teda prezyvkovy charakter. Na rozdiel od priezvisk vsak mohli vzniknut tzv. "po chalupe", teda bud, ze sa do nejakej rodiny mladenec ozenil a tak jeho vetva odvtedy niesla alias priezviska jeho manzelky, alebo ak sa rodina nastahovala do opustenej usadlosti predtym znameho vlastnika.
Este k zdrojom - Horna Lehota predtym patrila pod Valasku, takze skuste pozriet aj tam.
milosu
Člen
Člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 29 Máj 2016, 12:25
Predkovia z oblasti: Zupy Gemer, Malohont, Zvolen, Nitra

Dakujem za odpoved.
Matriky vzdy prechadzam manualne, vzdy niekolkokrat po sebe. Indexy pozeram iba v pripade, ak na nete nie je matrika iba indexy. Aj v tomto pripade tam mam vzdy velky otaznik a beriem to iba ako nepotvrdene voditko.
Sculteti ako slachta ma napadla iba z dovodu, ze som v matrikach videl vela zaznamov s poznamkov nobilis (napr. tu: https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... 9MV6?i=698 ), resp. neskor nemes. Urcite sa netlacim byt slachticom. Len som to povazoval za mozny zdroj. Najstarsi potvrdeny zaznam mam z roku 1795, z neho predpokladam datum narodenia najstarsieho predka okolo roku 1700. Scitanie ludu z 1715 mi preto nic nepovie, chyba mi tam jedna generacia. Ak by Sculteti boli slachtici (zemania) a mali urobeny nejaky rodokmen, tak som na to mohol ist z druhej strany a zistit, ci tam nenajdem nejaku zhodu. Mala pravdepodobnost, ale mozno to stalo za to. To len na vysvetlenie, preco som chcel ziskat info o slachte.
Vysvetlenie aliasov mi dost pomohlo. Znamena to, ze napr. Sculteti Sebovje mohol alias ziskat po svadbe, to znamena, ze jeho rodicia mohli byt Sculteti s inym aliasom. Este dalsia spekulacia - mohla byt osoba uvedena iba pod aliasom, t.j. napr. v mojom pripade Martin Sebo?
Dakujem za tip na Valasku.
Edo
Člen
Člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 02 Jan 2017, 17:33

milosu napísal:Este dalsia spekulacia - mohla byt osoba uvedena iba pod aliasom, t.j. napr. v mojom pripade Martin Sebo?
Toto sa mohlo stať, aj ja som sa s takým prípadom stretol, keď som hľadal v matrike predka, ktorého dátum narodenia som presne poznal. Bol zapísaný iba pod aliasom.
Mám k dispozícii blokované RK matriky z okresov Považská Bystrica, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Čadca a Martin. Taktiež z obcí Dechtice, Spišská Stará Ves a Vysočany.

Nikto z nás nemá väčšiu cenu ako tí, čo žili pred nami.
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Pri aliasoch je to rôzne. Niekedy je zapísané prvé priezvisko, inokedy druhé a keď máte šťastie aj obe. Treba prejsť všetky osoby. Najviac aliasov som mala na Orave. Ako príklad: Adam Pňaček bol v dedine jediný a raz mal manželku Annu Zajak, druhý raz Annu Mudrák. Z deviatich detí len raz bola Anna Zajak alias Mudrák. Dokonca, keď im zomrela dospelá dcéra v už štátnej matrike bol otec Adam Pňaček a matka Anna Balek. Jedna z jej starých mám bola Baleková
anina
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Nagy Iván vo svojom diele Magyarország családai v desiatom zväzku opisuje šľachtickú rodinu Scultéty z obce Alsó-Lehotov (Dolná Lehota) v Zvolenskej župe. Neuvádza nejaký komplexnejší rodokmeň, vamnúva zopár člrnov rodiny, pričom píše, že pre toto meno sú známe aspoň dva erby a predpokladá, žw sa môže jednať o viacero nezávislých rodín.

Siebmacher uvádza tri rôzne rody Sculéty - z Dolnej Lehoty, z obce Szopor a tretiu uvádza bez prídomku. Taktiež uvádza, že Schwartner napísl o rodinách Scultety dielo s názvom "De Scultetiis" (https://books.google.sk/books?id=W7QAAA ... &q&f=false ) neviem po latinsky, ale mám silné podozrenie, že tá kniha pojednáva skôr o škultétoch vo všeobecnosti a nie o konkrétnom rode Scultety.

Laco
Napísať odpoveď