Zápisy z Vel'kých Chlievan a z Vysočan před rokem 1750

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
dangol
Veterán
Veterán
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 17:25
Predkovia z oblasti: Golembiovský: Slovensko, Poľsko, Ukrajina, Rakúsko, Maďarsko, Kónya/Kóńa, Jánošík: Branč, Krajčovič, Gyűrűsi: Komjatice, Nesvady
Bydlisko: Nitra

Dobrý deň,
ten "rodostrom" je úžasný, trošku Vám závidím /samozrejme, že len v dobrom. Riadne ma to prebralo k životu a povzbudilo, idem hľadať ďalej. Prajem veľa zdaru.
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

Děkuju moc za pochvalu!

Tak se podívejte ještě maminčin základní stromeček. U ní mám samosebou problémy s těma vesničkama pod Budapeští, zadarmo se do maďarských matrik nedá dostat a na ty mormonské „indexy“ žádné spolehnutí není. A i kdyby bylo, tak bez sňatků je rodokmen stejně k ničemu...
lb.
AAAMáma.jpg
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Je tam opravdu ta vysočanská matrika tajně zasunutá, na snímku 208 je dokonce obyčejnej netajnej štítek, kterej to potvrzuje.
Ale kdo to má tušit?!? Kdo by ten štíkek uprostřed matriky ze zcela jiný farnosti asi tak stránku po stránce hledal. Když netuší, že tam někde je... :-( A kterej pitomec todle zavinil... Naskenovat dohromady dvě zcela odlišný farnosti, a navíc na to neupozornit hned na začátku!
Myslim si ze po nejakom case so studiom mormonskych zaznamov zistite, ze v tom maju urcity system a ze sa s tym da pracovat. Samozrejme ze indexy su nedokonale (to da da celkom dobre riesit vyuzivanim asteriskov *, takze vacsinou najdete aj velmi skomolene mena), sobase a pohreby nie su indexovane vobec, ale velka vdaka aj za to. Ponukaju obrovske mnozstva informacii zadarmo a je by som ich nenazyval pitomcami. Vo vasom pripade stacilo zadat nazov hladanej obce a Familysearch automaticky vyhlada a vypise filmy aich konkretne casti (items), kde sa tieto udaje nachadzaju.
Velke Chlievany by mali byt tu:
https://familysearch.org/search/catalog ... %20Library
Dolne Nastice by mohli byt zachytene v matrikach Rybany (neskumal som to):
https://familysearch.org/search/catalog ... %20Library
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

No, sice v tim přehedu snímků píšou, že je to pro farnost Velké Chlievany, ale hned ta první položka má po rozkliknutí archivní štítek Velké Bielice. Takže zase nevím, v čem dělám chybu...
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Ak máte na mysli
"Rôzne záznamy 1723 (str.1-10) -- Krsty 1750-1819 (str.11-381)
Family History Library
International Film
2267333 Item 4"
tak dôležitý je pre Vás údaj Item 4. To znamená, že po otvorení mikrofilmu patria položky č. 1 až 3 inej matrike, v tomto prípade farnosti Veľké Bielice a až položka č. 4 patrí k matrike Veľkých Chlievan. Táto položka začína od strany 501:
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... at=1186789
ako vraveli predrečníci, chce to len trochu praxe ;)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

Aha, tak to je ta už známá moje bolest: že je na tom mikrofilmu více matrik a na začátku není napsáno kolik a které.
Snad se s tím nějak poperu. Ohledně Országhů z Nedasóc jsem přece jen trochu za ty tři dny pokročil, dostal jsem se aspoň do roku 1751, pak se to ale dnes zaseklo tou svatbou s vdovou Kovácsovou z Kisbélic – její první sňatek jsem už nenašel, takže ani nevím, jak se ta moje praprapraprapraprababička jmenovala za svobodna.

A i ohledně Óbertů z Pravoticz jsem vlastně poměrně uspěl: jsem v roce 1754, a to jsem ještě převčírem neměl o takovém příjmení nejmenší tušení. Na rozdíl od Országhů, o kterých jsem ještě věděl z papírových křestních listů... Ale svatbu Adam Óbert/nějaká Anna jsem už ve farnosti dneska bohužel nenašel, takže si vzal děvče odjinud. V Čechách bych si s tím hravě poradil, ale ve FamilySearch neumím ty jiné farnosti najít. A navíc pro tohle intuitivní pátrání nemám na Slovensku cit, kdežto u nás ve východních Čechách znám každej kámen, takže vím, v které vesnici nevěstu hledat především. Rozhodně né za řekou, přes kterou v roce 1650 nevedl most, protože ho zbořli Švédi...

Příští tejden se vrhnu na předky Dzurik/Gyurik a Benyák v Rybény, tam je matrika hodně stará. Hlavně, aby si naši kluci nebrali holky z jiných farností. Nebo vdovy, to už vůbec né, s nima je jen práce... :D

A symbolicky na konec si nechám samotné Bátory v těch Alsó-Nasticz, a tím tyhle čtyři tátovy hornouherské větve zase na dlouho zabalím, možná navždycky, když se mi tady moc nedaří. A už teď tuším, že to ani tentokrát ohledně Bátorů nedopadne moc dobře, protože jsem už loni na podzim mám dojem marně hledal svatbu praprapraprapradědy Jánose Báthory s nějakou Catharinou před rokem 1768. Ale to jsem byl úplný začátečník, třeba mi to po tom roce už půjde lépe. Ale jako u Cikánů, to asi už nikdy a nikde ne. Viz přílohu...

Velká škoda, že nejsou na FamilySearch indexované svatby. To je opravdu velká škoda.
S pozdravem
lb.

AAACikáni.jpg
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

a tím tyhle čtyři tátovy hornouherské větve zase na dlouho zabalím, možná navždycky, když se mi tady moc nedaří
Neviem akym sposobom patrate po svojich predkoch, ale u mna to funguje skoro ako nejake puzzle alebo detektivka. Tu doplnim jednu cast, tam druhu, a ked sa vratim, zase z toho vyplynie dalsi maly pokrok. Casto treba pouzivat dedukciu, skusat patranie z roznych stran a zdrojov a hlavne vracat sa do matrik. Neviem si predstavit, ze by som nieco presiel raz a myslel si, ze uz je to preskumane. Kazdy maly naznak, poznamka, svedok, porovnanie s inym zaznamom vam mozete pomoct posunut sa dalej. Zda sa mi ze ste trocha zbrkly a netrpezlivy. Genealogia nie je zalezitost dni alebo tyzdnov, ale rokov.
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

No jo, to už tak bejvá, když má člověk sedmdesátku na krku. Začíná totiž tlačit čas...
lb.
Napísať odpoveď