Pouzivanie druheho krstneho mena

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Ahojte,
chcem sa spytat, ake mate skusenosti s pouzivanim druheho krstneho mena v starsom veku.
Napr. hladam Jozefa Slezaka, podla datumu a danej obce mi vyhovuje pokrsteny Vaclav Jozef Slezak. Mohol by to byt on, ale odradza ma to prve meno.
Mate v rodokmenoch nieco podobne, ze clovek v neskorsich zapisoch (svadba, krsty deti, smrt) pouzival len to druhe krstne meno?
Dakujem
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Áno, nie jedenkrát.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Ano, v jednom prípade mám takúto situáciu.

Ide o všeobecnú tému o druhom krstnom mene, tak sa opýtam aj moju otázku. Prečo sa dávalo druhé krstné meno? A prečo nedali rodičia dva krstné mená aj ostatným deťom, len prvorodenému (môj prípad)? Ďakujem za odpoveď.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

vorky napísal:... Prečo sa dávalo druhé krstné meno? A prečo nedali rodičia dva krstné mená aj ostatným deťom, len prvorodenému (môj prípad)? Ďakujem za odpoveď.
Na to neexistovala ziadna zasada. Obvykle sa davalo viacero krstnych mien v urodzenych rodinach. V neurodzenych len velmi zriedka. Na druhej strane si treba uvedomit aj to, ze napr. meno Anna Maria, alebo Maria Magdalena boli bezne krstne mena.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

duros napísal:
vorky napísal:... Prečo sa dávalo druhé krstné meno? A prečo nedali rodičia dva krstné mená aj ostatným deťom, len prvorodenému (môj prípad)? Ďakujem za odpoveď.
Na to neexistovala ziadna zasada. Obvykle sa davalo viacero krstnych mien v urodzenych rodinach. V neurodzenych len velmi zriedka. Na druhej strane si treba uvedomit aj to, ze napr. meno Anna Maria, alebo Maria Magdalena boli bezne krstne mena.
Ďakujem.

V mojom prípade ide o meno Jozef Pavol. V case jeho narodenia existovali v obci dvaja Jozefovia Vorcakovia, tak aj to moze byt dovod na dve mena. Hoci by stacilo dat len meno Pavol, aj tak pouzival len meno Pavol pocas zvysku zivota. Chcel som si len ujasnit, ci existuju aj ine dovody pre dve mena ako viac osob s rovnakym menom a priezviskom v obci.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Este sa to stavalo vtedy, ak sa zvykli deti krstit menom svatca, na ktoreho sviatok sa dieta narodilo (alebo blizko tohto terminu), ale rodicia mu chceli dat nimi vybrane meno.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

dakujem.
luki
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 16 Jún 2016, 16:08
Predkovia z oblasti: Mníšek nad Popradom, Demänová, Kátlovce, Stupava

Prečo sa dávalo druhé krstné meno?
Myslím, že dve mená vznikli vtedy, ak bolo treba vyhovieť viacerým názorom/požiadavkám. Existencia už žijúcej inej osoby rovnakého mena asi veľkú úlohu nezohrávala.
Rodičia mohli dať dieťaťu meno po osobe, ktorá im bola nejakým spôsobom nápomocná, resp. si ju vážili.
V niektorých rodinách zase do výberu mena mohli zasahovať aj starí rodičia, resp. krstní rodičia, prípadne dieťa dostalo meno po majetnejšom bezdetnom príbuznom s prísľubom neskoršieho prepísania majetku. A takto, aby bola ovca celá a vlk sýty :) , dostalo dieťa 2 mená.
Napísať odpoveď