cisla domu v matrikach

Jaroslava Kovaľová
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 21 Okt 2013, 12:42
Predkovia z oblasti: Kovaľ,Holomaň-Kočiš,Petro-Pavolko,Beď,Dlhé Klčovo,Nižný Hrušov,Hencovce,Trebišov

cisla domu v matrikach

Príspevok od užívateľa Jaroslava Kovaľová » 08 Feb 2017, 13:02

Dobrý deň,potrebovala by som nazor ohladom cisiel domu,ktore su obcas uvadzane v matrikach. Ja som sa stretla pri mojich predkoch s tym,ze niektri aj pri 6 detoch mali rovnake cislo domu a ini zase rozdielne.Pri dvoch detoch rovnake a potom pri dalsich detoch uz ine cislo domu. Da sa spoliehat aj na cislo domu v matrike,ked si nie som ista kto bol s kym rodina alebo sa radsej na to velmi nespoliehat?
Dakujem za vsetky nazoryjurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 401
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Re: cisla domu v matrikach

Príspevok od užívateľa jurajpolak » 08 Feb 2017, 13:25

Zdravím,
ide o to, už sa to tu myslím riešilo, že samotní obyvatelia možno niekedy nevedeli, aké majú číslo domu. Prípadne tí, ktorí nahlasovali udalosť, čiže svedkovia pri svadbe, alebo ohlasovatelia pohrebu, alebo krstní rodičia pri krste. Tak ako nevedeli čítať a písať, tak nemuseli ani poznať čísla.
Druhá vec je, že čísla domov sa menili, v niektorých obciach údajne dosť často. Čiže mohli ľudia bývať stále v jednom dome, ale číslo mali zrazu iné. Je možné, že v rámci jedného prečíslovania sa čísla zmenili tak, že niekomu číslo zostalo, inému nie. Nejaké informácie k tomuto by mohli mať v archíve Úradu geodézie a kartografie.
Ja mám napríklad v rodokmeni tak, že mali rodičia 7 detí, z toho boli 3 narodené v dome 79, potom jedno v 81, dalšie 79, potom 75 a zase 79. Nechce sa mi veriť, že by sa tak často sťahovali, vychádza mi, že bývali stále v 79, čiže tam to beriem ako nejasné.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní