ŽIadosť o sprístupnenie sčítacích hárkov z r. 1930 a 1940

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Otazka mozno trochu mimo: na scitacom harku z r. 1940 domu mojich starych rodicov, je okrem nich a ich deti (mojho otca a jeho surodencov) este nejake ine meno a priezvisko, ktore mi nic nehovori. Myslel som, ze by som sa z harku mohol dozvediet, kto s nimi byval. Ale ak musim dokladovat pribuzenstvo, predpokladam, ze mi poslu snimok so zaciernenymi udajmi o tomto cloveku, ci?
luki
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 16 Jún 2016, 16:08
Predkovia z oblasti: Mníšek nad Popradom, Demänová, Kátlovce, Stupava

Otazka mozno trochu mimo: na scitacom harku z r. 1940 domu mojich starych rodicov, je okrem nich a ich deti (mojho otca a jeho surodencov) este nejake ine meno a priezvisko, ktore mi nic nehovori. Myslel som, ze by som sa z harku mohol dozvediet, kto s nimi byval. Ale ak musim dokladovat pribuzenstvo, predpokladam, ze mi poslu snimok so zaciernenymi udajmi o tomto cloveku, ci?
Je to vysoko pravdepodobné.
Ale môže sa stať, že prelepia iba to meno (ktoré už viete), ale tie ostatné údaje nechajú neprelepené (aj to sa mi stalo), takže budete mať všetko.
A možno ani potom nebudete múdrejší :) , ak nebude špecifikovaný vzťah toho človeka k domácim.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

luki napísal:...
Ale môže sa stať, že prelepia iba to meno (ktoré už viete), ale tie ostatné údaje nechajú neprelepené (aj to sa mi stalo), takže budete mať všetko.
A možno ani potom nebudete múdrejší :) , ak nebude špecifikovaný vzťah toho človeka k domácim.
To urcite nie je clovek z rodiny, dokonca ani z obce, take priezvisko tam nikdy nebolo a nie je. Domnievam sa, ze byval v podnajme. Ale dakujem velmi pekne :)
Jaroslava Kovaľová
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 130
Dátum registrácie: 21 Okt 2013, 12:42
Predkovia z oblasti: Kovaľ,Holomaň-Kočiš,Petro-Pavolko,Beď,Dlhé Klčovo,Nižný Hrušov,Hencovce,Trebišov

luki napísal:
Kde na stranke SNA najdem potrebne ziadosti ,ktore im treba poslat?
Myslím, že nič také na stránke nenajdete a žiaden špeciálny formulár neexistuje.
Takto nejako som to písala ja :

Hlavička listu s dátami ziadatela
Vec : Žiadosť o kópie sčitacich hárkov
Prosím o vyhotovenie neosvedčených kópii týchto sčítacích hárkov :
1.) Hárok zdigitalizovaný pod číslom SNA-xxxx
Rok : 1930
Bydlisko : mesto, ulica
Mená : xxx (nar. 18xx) a xxx (nar.18xx) - manželia
xxx (nar.19xx), xxx (nar.19xx), xxx (19xx) – deti
2.) Hárok ...

Čestné prehlásenie
Ja, xxx, nar... bytom ... čestne prehlasujem, že s horeuvedenými osobami ma spája príbuzenský vzťah, konkrétne
Xxx – prastarý otec
Atď.
Vlastnoručný podpis


Číslo SNA nájdete pri konkrétnom sčítacom hárku, je tam ikonka "Viac..", po rozkliknutí sa objaví SNA číslo.


Mohli by ste mi poslat adresu na ktoru ste posielali ziadost.Ja som nasla len Drotárska cesta 42, P.O.BOX 115, 840 05 Bratislava 45 a neviem ci je to spravna adresa.
luki
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 16 Jún 2016, 16:08
Predkovia z oblasti: Mníšek nad Popradom, Demänová, Kátlovce, Stupava

Adresa je správna.
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

Do akej miery je vzdialené príbuzenstvo považované ešte stále za príbuzenstvo pre účely vyžiadania si sčítacích hárkov? Rád by som totiž vidieť sčítací hárok celkom dosť vzdialenejšej rodiny, ide o syna (alebo možno až vnuka) brata starého otca môjho svokra alebo inak môj svokor mal starého otca, ten brata, ten syna (vnuka) a práve tohoto potomka by som rád overiť (cez miesto/dátum narodenia), či to naozaj je náš príbuzný.

Niektoré náhľady na slovakiana.sk nefungujú vôbec (Kvôli neočakávanej chybe sa nepodarilo načítať Presentation. Skúste sa sem, prosím, vrátiť neskôr.), za Smolník Snina im funguje len jediný hárok: https://www.slovakiana.sk/kulturne-obje ... 001230031b a pri všetkých ostatných je neočakávaná chyba. Už som im to aj pár týždňov dozadu nahlásil, ale stále nič. Máte niekto skúsenosť, že takúto chybu odstránia?

Ďakujem, PH
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

harmi1930 napísal: 13 Júl 2017, 13:34 Do akej miery je vzdialené príbuzenstvo považované ešte stále za príbuzenstvo pre účely vyžiadania si sčítacích hárkov? Rád by som totiž vidieť sčítací hárok celkom dosť vzdialenejšej rodiny, ide o syna (alebo možno až vnuka) brata starého otca môjho svokra alebo inak môj svokor mal starého otca, ten brata, ten syna (vnuka) a práve tohoto potomka by som rád overiť (cez miesto/dátum narodenia), či to naozaj je náš príbuzný.
Podla zakona o archivoch a registraturach c. 395/2002 Z. z. v zneni nesk. zmien,
§13 Obmedzenie pristupu, ods. 5):
(5) Prístup k osobným údajom v archívnych dokumentoch je možný
a) po uplynutí 90 rokov od vzniku záznamu, ak osobitný zákon25) alebo medzinárodná zmluva neustanovuje inak, alebo
b) po predložení písomného súhlasu s osvedčeným26) podpisom fyzickej osoby, o ktorej osobné údaje ide, alebo jej zákonného zástupcu, alebo blízkej osoby, ak táto fyzická osoba už nežije.

pozn. 25) § 7 ods. 3 písm. a) zákona č. 52/1998 Z. z. o ochrane osobných údajov. (teda spracovanie na historicke ucely)
pozn. 26) Zákon č. 599/2001 Z. z. o osvedčovaní listín a podpisov na listinách okresnými úradmi a obcami.Zákon Slovenskej národnej rady č. 323/1992 Zb. o notároch a notárskej činnosti (Notársky poriadok) v znení neskorších predpisov. (teda overene notarom)


Zakon o matrikach c. 154/1994 Z. z. v zneni nesk. predpisov,
§ 18 Nazeranie do matriky a vypisy z matrik:
(1) Matričný úrad vyhotoví úradný výpis alebo umožní v prítomnosti matrikára nazrieť do matriky a robiť z nej výpisy
a) osobe, ktorej sa zápis týka, alebo členom jej rodiny,
......
(2) Na účely tohto zákona sa za člena rodiny považuje manžel, rodičia, deti, vnuci, súrodenci a ich deti a v prípade preukázania oprávneného záujmu aj iná blízka osoba.12)

pozn. 12) Podla Obcianskeho zakonnika, zak. c. 40/1964 Zb. v zneni nesk. predpisov a zmien,
§ 116:
Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.


Toto je legislativa. A teraz je na tom, ako si kto vysvetluje "ine osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom"....
harmi1930 napísal: 13 Júl 2017, 13:34Niektoré náhľady na slovakiana.sk nefungujú vôbec (Kvôli neočakávanej chybe sa nepodarilo načítať Presentation. Skúste sa sem, prosím, vrátiť neskôr.), za Smolník Snina im funguje len jediný hárok: https://www.slovakiana.sk/kulturne-obje ... 001230031b a pri všetkých ostatných je neočakávaná chyba. Už som im to aj pár týždňov dozadu nahlásil, ale stále nič. Máte niekto skúsenosť, že takúto chybu odstránia?

Ďakujem, PH
Mne sa to stalo, ale nakoniec som to nacital, tusim som len refreshoval.
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

Dakujem, s tym pribuzenstvom ste ma velmi nepotesili, to by som musel natrafit na velmi zhovievavu tetu. A ohladne tych chybnych zobrazeni som skusal neuspesne aj refresh a aj ine browsery, napriklad pri IE koncim chybou 400 uz pri kliknuti na LEN VOLNE, vo FF a Chrome to dalej ide, ale Neocakavana chyba je tam stale. Skusal som na dvoch rozlicnych PCs na troch sietach, obavam sa, ze to nebude lokalna chyba. Dik, Ph
luki
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 16 Jún 2016, 16:08
Predkovia z oblasti: Mníšek nad Popradom, Demänová, Kátlovce, Stupava

harmi1930 napísal: 13 Júl 2017, 13:34 Niektoré náhľady na slovakiana.sk nefungujú vôbec (Kvôli neočakávanej chybe sa nepodarilo načítať Presentation. Skúste sa sem, prosím, vrátiť neskôr.), za Smolník Snina im funguje len jediný hárok: https://www.slovakiana.sk/kulturne-obje ... 001230031b a pri všetkých ostatných je neočakávaná chyba. Už som im to aj pár týždňov dozadu nahlásil, ale stále nič. Máte niekto skúsenosť, že takúto chybu odstránia?

Máte smolu, že v lokalite Smolník (Snina) je zrejme zdigitalizovaný iba tento jeden hárok, ktorý ste našli. Nájde ich síce cca 70, ale tie ostatné sú akoby prázdne (resp. celé šedé) a po kliknutí na ne by sa mala objaviť hláška, že objekt nebol zdigitalizovaný a kliknutím naň môžete zahlasovať za jeho digitalizáciu. Takýchto prázdnych objektov je tam veľa. No a toto, čo opisujete Vy, je ešte chyba navyše. Keby tam nebola, mohli by ste aspoň zahlasovať, čo by Vám ale asi nebolo nič platné ;)

Čo sa týka získavania informácii o vzdialenejšom príbuzenstve, to by veru aj mňa zaujímalo. Keď sa náhodou na to odhodláte, dajte vedieť, ako to dopadlo.
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

No ja práveže mám zaškrtnuté, že LEN DIGITALIZOVANÉ, tak som si dovolil predpokladať, že to znamená, že naskenované sú. Na dotaz "sčítací hárok smolník snina" mi to vypľuje 70 objektov, z toho 67 zdigitalizovaných, z toho je 60 sčítacích hárkov (z nich ale len jediný má aj skutočný náhľad, ostatné sú sivá machuľa a po pokuse pozrieť naň už spomínaná neočakávaná chyba) a zvyšných 7 sú iné texty nepozerateľné z dôvodu právnej ochrany. Asi dosť naivne predpokladám, že ak systém padne do neočakávanej chyby (ktorú mimochodom celkom pekne popíšu - veď mohlo to byť aj tak len, že ERROR 425132521), tak sa to niekam zaznamená a že niekto tie logy aj niekto pozerá a na základe toho sa nejaká zmena udeje. Ale celkom zaujímavé je na tomto Smolníku, že matriky nie sú, lebo asi ich zničili, obec nie je, lebo priehrada Starina a ešte aj tieto sčítacie hárky pokazia.... PH.
Napísať odpoveď