Domovský list

milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 556
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17
Predkovia z oblasti: Frivaldszky, Hidvéghy, Sujanszky - Trenčianska župa

Re: Domovský list

Príspevok od užívateľa milestone » 13 Feb 2017, 13:02

oresanka napísal:Tak som v Humennom veľmi nepochodila. Fotokópie nerobia a na výpise mi napíšu zväčša nečitateľné. Vraj matrikár strašne písal. Jediné čo mi povedali je, že pri bydlisku je napísané asi Kal a následne Barko. Vraj ak by som im nedala presné mená tak by to nevylúštili a nemá význam žiadať o výpis z matriky.
OMG! :(

Vo Vašom prípade snáď ešte stojí za pokus, vyžiadať si zo SNA xerokópie hárkov zo sčítania ľudu z roku 1930. Lukáš Kapel sa narodil v r. 1867, je teda teoretický predpoklad, že mohol ešte žiť vo veku 63 rokov.

Prezrela som hárky z Brekova, ale určite nie sú ešte všetky zverejnené, stačí si všímať čísla domov.
Tu je napr. sčítací hárok Lukášovho syna Jána Kapela s manželkou Helenou rod. Nemcovou: https://www.slovakiana.sk/kulturne-obje ... 000676922b
Tu je sporný a prepisovaný v sobášnej matrike Štefan Kapco s manželkou Zuzanou rod. Fenčákovou, čo je Alžbetina sestra a zároveň to potvrdzuje, že Lukáš Kapel a Štefan Kapco boli švagrovia: https://www.slovakiana.sk/kulturne-obje ... 000677109b .BarboraS
Člen
Člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 20 Feb 2015, 08:16
Predkovia z oblasti: Štefančík - Nacina Ves; Kočerha - Strážske; Dobiaš, Balúch - Veľký klíž; Paľko - Vranov nad Topľou, Bulka - Stakčín/ Rycerka Górna

Re: Domovský list

Príspevok od užívateľa BarboraS » 13 Feb 2017, 13:18

Z toho záznamu z USA som vyrozumela, že Kapelovci sú Slovinci (Slovene) a krajinu pôvodu im píšu Austria a nie Hungary ako by písali pri slovenských obciach.

Na Ellis Island sa nachádzajú priezvyská Kapelj aj z obce Kal. A múdra wiki píše okrem iného že v Slovinsku existovala oblasť Carniola (nemecky Krain - čo by celkom sedelo tomu zápisu obce pri sobáši, ktorý nám nič nehovorí a nevieme poriadne prečítať.
https://en.wikipedia.org/wiki/Carniola

No nech sa snažím, neviem nájsť ako pridať link z výsledkami z ellis island. Dajte do vyhľadávača priezvisko Kapelj a vyhodí aj Lukas aj Franc Kapelj, a roky narodenia sedia.
Barbora

Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 580
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať užívateľa:

Re: Domovský list

Príspevok od užívateľa Imrich » 13 Feb 2017, 17:32

Nadviažem na predchádzajúci príspevok:

Podľa tých pasažierskych listov, Lukáš pochádzal z Austrie a miestom posledného pobytu bol Adelsberg. Dnes je to Postojna v historickom regióne Krain, farnosť Postojna, diecéza Koper.

Franz tiež pochádzal z Austrie, posledný pobyt Kal. V regióne Krain je Kal (farnosť Pivko, diecéza Koper) asi 15 km JJZ od Postojnej. Na Google mape sa to dá ľahko nájst.

Predpokladám, že ten región Krain je správny, lebo ďalšie 2 Adelsbergy sú v dnešnom Rakúsku diecéza Steiermark a Salzburg. V blízkosti však nie je ziaden Kal.

Zlou správou je, že slovinské matriky zatiaľ nie sú na webe.

Skúste napísať do Archívu v Ljublane, dátum narodenia Lukáša viete presne. A lokalitou môže byť Kal alebo Postojna.

oresanka
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 19 Feb 2015, 08:07
Predkovia z oblasti: Kapel - Brekov, Križan, Dobšovič - Dolné Orešany, Jakubčík - Košolná

Re: Domovský list

Príspevok od užívateľa oresanka » 14 Feb 2017, 14:34

Ďakujem za tip. Značne sa to komplikuje ale je to možné. Budem skúšať aj túto možnosť. Vysvetľovalo by to zároveň to, že ich na FS neviem nájsť. Taktiež som na Ellis island našla "Kapely Alois", ktorý sa plavil 22. 7. 1912 z Brém a mal 18 rokov. Miesto pobytu má Kal Carniola. Neviem ho však nájsť na ship manifest ale len v indexe akoby tam chýbala strana tak neviem za kým išiel. Vekom by súhlasil s "Kapel Louis", ktorý je v sčítacom hárku z 1920 uvedený ako brat Franka Kapela. Rok imigrácie má však 1914 tak neviem.
Pátram ďalej.

Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 580
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať užívateľa:

Re: Domovský list

Príspevok od užívateľa Imrich » 14 Feb 2017, 19:03

Familysearch má na svojej stránke https://familysearch.org/wiki/en/Sloven ... ting_Guide
návod ako žiadať o genealogickú informáciu z diecézneho archívu v Ljublane, príp. Maribore. Je tam list v slovincine s anglickou verziou
ako aj adresou. Vás sa zrejme týka Ljubljana.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Google [Bot] a 3 neregistrovaní