Domovský list

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Zápis bydliska ženícha Lukáša Kapela skôr vnímam tak, že v prvom riadku je jeho pôvodné bydlisko, a v druhom riadku je jeho bydlisko v čase sobáša.
V prvom riadku ho čítam "Kocin" (bez záruky). Rovnaké názvy obcí sú v SR, ČR a Poľsku, tak ho neviem presne lokalizovať, ktorý je ten správny.
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

S prihliadnutím k iným zápisom pripúšťam, že tá kolónka môže obsahovať aj pôvod. Zdá sa mi, že je tam "Krein". Písmeno za "K" pripomína "r" v mene Uhrin v 4. riadku a v mene Hreha v 5. riadku na pravej strane. Nechám sa prekvapiť výsledkom z civilnej matriky.
oresanka
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 19 Feb 2015, 08:07
Predkovia z oblasti: Kapel - Brekov, Križan, Dobšovič - Dolné Orešany, Jakubčík - Košolná

Prikladám záznamy z Ameriky. Lukáš tam išiel za bratom - Frank Kapel. V sobášnom liste má uvedených rovnakých rodičov. V sčítacom hárku z roku 1920 je Lukáš (Louis) uvedený na tej istej adrese ako brat. Do Ameriky vycestoval v roku 1913. Či sa vrátil zatiaľ neviem.
Prílohy
Scitaci harok Frank Kapel 1920.jpg
Frank Kapel.jpg
oresanka
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 19 Feb 2015, 08:07
Predkovia z oblasti: Kapel - Brekov, Križan, Dobšovič - Dolné Orešany, Jakubčík - Košolná

Tak som v Humennom veľmi nepochodila. Fotokópie nerobia a na výpise mi napíšu zväčša nečitateľné. Vraj matrikár strašne písal. Jediné čo mi povedali je, že pri bydlisku je napísané asi Kal a následne Barko. Vraj ak by som im nedala presné mená tak by to nevylúštili a nemá význam žiadať o výpis z matriky.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Jediné, čo Vám v takomto prípade zrejme ostáva, je nájsť niekoho z Humenného, resp. blízkeho okolia, kto pôjde a záznam Vám kvalitným fotoaparátom odfotí. Platí sa za to síce pomerne vysoký poplatok - 13,27 eur, no výsledok by hádam stál za to. Záznam som sám nevidel, ale ak o ňom toto povedia profesionálni archívnici, tak to musí byť fakt sila.
Neskúšali ste poprosiť archív, či by Vám ten záznam neboli schopní za poplatok nejako kvalitne odfotiť oni, ak sa už fotokópia nedá urobiť? Ja viem, možno sa Vám zdá, že sa bavíme o tom istom, ale v archíve sa za fotokópiu častokrát považuje vyhotovenie kópie výhradne v kopírke.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
oresanka
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 19 Feb 2015, 08:07
Predkovia z oblasti: Kapel - Brekov, Križan, Dobšovič - Dolné Orešany, Jakubčík - Košolná

Neviem či by boli ochotní, pretože už dosť veľký problém mali v tom, že som chcela všetko riešiť poštou a nie osobne. Neviem si predstaviť, že by mi niečo aktívne fotili. Neviem ako vyzerá tá matrika ale pani mi doslovne povedala, že ak by som jej predtým nedala presný dátum a mená tak by to určite nenašla.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

oresanka napísal:... Neviem ako vyzerá tá matrika ale pani mi doslovne povedala, že ak by som jej predtým nedala presný dátum a mená tak by to určite nenašla.
Ako vyzera, som Vam poslal priklad v tomto poste: viewtopic.php?p=21177#p21177
Ibaze ak je to naskriabane, tak sa to naozaj tazko cita. Ale tu sme uz vselico precitali :-)
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

oresanka napísal:Neviem či by boli ochotní, pretože už dosť veľký problém mali v tom, že som chcela všetko riešiť poštou a nie osobne. Neviem si predstaviť, že by mi niečo aktívne fotili. Neviem ako vyzerá tá matrika ale pani mi doslovne povedala, že ak by som jej predtým nedala presný dátum a mená tak by to určite nenašla.
Ak je to akokoľvek možné, presvedčte ich, nech Vám to odfotia a pošlú mailom. Možno budeme mať viac šťastia a budeme Vám to vedieť spoločnými silami prečítať.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Vidím nezrovnalosti v údajoch z amerického súpisu a sobášneho záznamu z Barko:
Louis má podľa súpisu z r. 1920 25 rokov a je slobodný. Teda nar. cc. 1895.
Lukáš sa podľa sobášneho záznamu narodil v r. 1867. Sú to rôzne osoby.
Ale Lukáš a Frank majú rovnakých rodičov. Louis (Lajos) bude asi ich tretí brat.
oresanka
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 19 Feb 2015, 08:07
Predkovia z oblasti: Kapel - Brekov, Križan, Dobšovič - Dolné Orešany, Jakubčík - Košolná

Louis by mohol byť ich tretí brat ale s Lukášom ich delí 28 rokov tak neviem či je to možné. Navyše na stránke Ellis Island sa mi ich nedarí nájsť. Našla som tam však imigrantov s menom Kapel, ktorí pochádzali z obce( mesta) Kal v Maďarsku - v matrike je vraj poznámka Kal nie Klein ako som si myslela. Je možné si prezrieť matriky z tejto obce? Na FS som našla záznamy ale len index nie film matriky.
Pracovníčka archívu mi to nie je ochotná odfotiť takže ak by sa našiel niekto kto býva poblíž a bol by ochotný, bola by som veľmi vďačná. Asi ich tam otravuje veľa ľudí.
Napísať odpoveď