Domovský list

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
oresanka
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 19 Feb 2015, 08:07
Predkovia z oblasti: Kapel - Brekov, Križan, Dobšovič - Dolné Orešany, Jakubčík - Košolná

Ďakujem všetkým za pomoc zajtra to začnem všetko vybavovať a určite dám vedieť ako som dopadla.
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Špekulácia k preškrtnutému menu Lukáša Kopela. Vzniklo to zrejme nejakým omylom "v rámci rodiny". Na pravej strane, predposledný zápis: žení sa Kapcso István, so Zuzanou Fenčák, sestrou Alžbety, rodičia: Imrich Fenčák a Alžbeta Severnyák. Takže hľadajte ako ženícha Lukáša Kopela.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Imrich, vieš rozlúštiť aj názov obce, z ktorej ženích pochádzal?
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443
2. zápis vľavo hore. Mne to vychádza na niečo ako Klein, ale obec s takým názvom som nenašiel...
S pozdravom
Patrik Zakarovský
oresanka
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 19 Feb 2015, 08:07
Predkovia z oblasti: Kapel - Brekov, Križan, Dobšovič - Dolné Orešany, Jakubčík - Košolná

Áno vedela som o sobáši sestry a dokonca je možné, že si zobrala brata Lukáša nakoľko v krstnej matrike je už pri narodení dcéry Kataríny napísaný ako Istvan Kapel ale na konci je poznámka s menom Kapco. Neviem však čo presne znamená - či je to jeho prezývka alebo dodatočne doplnili správne meno.

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443
oresanka
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 19 Feb 2015, 08:07
Predkovia z oblasti: Kapel - Brekov, Križan, Dobšovič - Dolné Orešany, Jakubčík - Košolná

Ešte k tomu Klein - jediné čo ma napadlo aj keď to možno bude hlúposť ale prečo je tam uvedené Klein Barkó. Nemôže to byť skomolenina nemčiny a maďarčiny - Malý Brekov? Brekov bol však aj tak malý nie to že by tam ešte boli dva.
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Ad Patrik: čítam to tiež ako Klein Barko. Treba si uvedomiť, že to nehovorí nič o pôvode ale o bydliskách = Lakhelyök. V Brekove bol kameňolom na vápenec, Lukáš tam asi pracoval, viď povolanie pod menom Kö... (kameň) a tej časti sa mohlo hovoriť Malý Brekov (moja špekulácia).

Ad Orešanka: Tá poznámka pri narodení Kataríny (rod. István Kapel a Zsuzana Fencsak), IMG 511, dole, hovorí: Nomen ordinarium patris Kapcso, t.j. riadne priezvisko otca je Kapcso. Prečo tam opakovane dochádzalo k zámene mien Kapel a Kapcso je
záhadou ale evidentne ide o dvoch rôznych mužov, ktorých delilo 10 r. veku a rôzni rodičia.
BarboraS
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 20 Feb 2015, 08:16
Predkovia z oblasti: Štefančík - Nacina Ves; Kočerha - Strážske; Dobiaš, Balúch - Veľký klíž; Paľko - Vranov nad Topľou, Bulka - Stakčín/ Rycerka Górna

Pri sobáši Štefana je GK viera, pridám ďalšiu špekuláciu ak sú napr. bratia/ bratranci, tak by som bádala aj v GK matrikách
Barbora
oresanka
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 19 Feb 2015, 08:07
Predkovia z oblasti: Kapel - Brekov, Križan, Dobšovič - Dolné Orešany, Jakubčík - Košolná

Gréckokatolícku matriku som okolo roku jeho narodenia prešla ale nenašla som ho (aj pár rokov pred a po) a ani nikoho podobného mena.
Dnes som volala do Humenného ale odporučili ma na Michalovce. Tam som si aj žiadosť dala ale mi volali, že predsa to len bude v Humennom, tak uvidím budúci týždeň, nakoľko poobede som v Humennom už nikoho nezastihla.
Je pravda, že fotokópie nechcú robiť len výpisy.
Ak zadám priezvisko Kapel do vyhľadávača na FS tak mi v okolí Michaloviec a Humenného nevyhodí nikoho iného s týmto priezviskom. Dosť početná komunita žila v okolí Trenčína, pár pri Žiline, Gelnici ale aj na južnom Slovensku. Pozerala som však aj databázu priezvisk na Slovensku a až na 2 údaje sú všetko rodinní príslušníci.
BarboraS
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 20 Feb 2015, 08:16
Predkovia z oblasti: Štefančík - Nacina Ves; Kočerha - Strážske; Dobiaš, Balúch - Veľký klíž; Paľko - Vranov nad Topľou, Bulka - Stakčín/ Rycerka Górna

Vyhľadajte aj Kapcso, je pravdepodobnejšie že v starších záznamoch bude priezvisko uvedené tak, a nejakým spôsobom sa priezvisko zmenilo len od sobášnych záznamov Lukáša a Štefana.
Barbora
BarboraS
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 20 Feb 2015, 08:16
Predkovia z oblasti: Štefančík - Nacina Ves; Kočerha - Strážske; Dobiaš, Balúch - Veľký klíž; Paľko - Vranov nad Topľou, Bulka - Stakčín/ Rycerka Górna

Pozerala som na to lepšie, a je to solídny guláš, ale vychádza mi že Lukáš a Štefan nemali pôvodne nič spoločné okrem toho že sa priženili do jednej rodiny. Lukáš bude Kapel (nar 1867) a Štefan Kapčo (nar. cca 1880).

Ak teda máte niečo z USA neobsahuje to info napr. za kým cestoval Lukáš? A v akom roku? Aj tam ostal do smrti? V tých záznamoch lodných sa zvyklo písať kam idú za rodinou/ priateľmi a ich mená.
Barbora
Napísať odpoveď