Vyžiadanie výpisu z matriky

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Edo
Člen
Člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 02 Jan 2017, 17:33

Dobrý deň

Pri hľadaní predkov som narazil na jeden problém, totiž záznamy o mojej prababke nie sú sprístupnené na FamilySearch, keďže bola narodená r. 1909 (poznám presný dátum aj obec narodenia). Pozeral som sa na možnosť požiadať o výpis z matriky, toto ma zaviedlo na stránku ÚPVS - Ústredný portál verejnej správy.

https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/ ... isu-duplik

Mám niekoľko otázok:
- Nemám občiansky preukaz s čipom, preto nemôžem žiadať o výpis cez tú stránku. Môžem si vypýtať výpis aj emailom alebo poštou?
- Čo tam presne treba napísať? Mám to adresovať na matričný úrad danej obce? (Našiel som pár formulárov na tento účel, ale to bolo vždy adresované úradu v nejakom konkrétnom meste.)
- Akým spôsobom uhradím poplatok?
- Na stránke sa píše, že žiadať môže vnuk, dostanem informáciu aj ako pravnuk, alebo to musí požiadať môj otec?

Vopred ďakujem za vaše postrehy!
Mám k dispozícii blokované RK matriky z okresov Považská Bystrica, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Čadca a Martin. Taktiež z obcí Dechtice, Spišská Stará Ves a Vysočany.

Nikto z nás nemá väčšiu cenu ako tí, čo žili pred nami.
monty9
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 22 Jan 2017, 17:36
Predkovia z oblasti: Orava (zatiaľ bližšie nešpecifikovaná), Pohronská Polhora, Likier, Rimavské Brezovo, Klenovec

Ja som v podobnom prípade (ako vnuk) oslovil príslušný matričný úrad, po dohovore s matrikárkou (ktorá si mimochodom šikovne počas telefonického rozhovoru overila moju totožnosť) som do obálky spolu so žiadosťou o výpisy vložil poplatok 5 + 5.-€ v hotovosti za mnou žiadaný jeden výpis z krstnej matriky a jeden výpis zo sobášnej matriky.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Tak, ako pise kolega predo mnou. Pristup k elektronickym sluzbam MV SR este dlho budu nepristupne vacsine obyvatelstva, takze treba postupovat tak, ako doteraz.
Edo
Člen
Člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 02 Jan 2017, 17:33

Ďakujem za odpovede - takže najskôr zavolám na matričný úrad v danej obci a potom to poštou a v hotovosti môžem vybaviť. Zdalo sa mi to neisté posielať hotovosť poštou, ale pokiaľ ide o bankovky, tak to by mohlo byť dosť bezpečné (mince by mohli hrkať a niekoho navádzať na ukradnutie obálky).
Mám k dispozícii blokované RK matriky z okresov Považská Bystrica, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Čadca a Martin. Taktiež z obcí Dechtice, Spišská Stará Ves a Vysočany.

Nikto z nás nemá väčšiu cenu ako tí, čo žili pred nami.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Edo napísal:Ďakujem za odpovede - takže najskôr zavolám na matričný úrad v danej obci a potom to poštou a v hotovosti môžem vybaviť. Zdalo sa mi to neisté posielať hotovosť poštou, ale pokiaľ ide o bankovky, tak to by mohlo byť dosť bezpečné (mince by mohli hrkať a niekoho navádzať na ukradnutie obálky).
Aj obálky s mincami sa dajú poslať ako doporučená pošta a tá sa nezvykne stratiť.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
luki
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 16 Jún 2016, 16:08
Predkovia z oblasti: Mníšek nad Popradom, Demänová, Kátlovce, Stupava

Počkajte s tým posielaním hotovosti, veľmi pravdepodobne Vám dajú číslo účtu, urobíte platbu, pošlete doklad o zaplatení a potom Vám pošlú výpis. Veď uvidíte, čo Vám povedia.
Dokonca pracovníci pošty neodporúčajú, ba priam varujú ľudí pred posielaním peňazí v obálke, či balíku.
Napísať odpoveď