Čo nájdem v matrike po r. 1906?

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
marek1689
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 171
Dátum registrácie: 06 Feb 2017, 07:35
Predkovia z oblasti: Hronské Kosihy, Hronské Kľačany, Starý Tekov, Čajkov, Rybník, Neded, Vlčany, Andovce, Selice, Mostová

Dobrý deň,

poprosil by som o radu. Viem dátum narodenia a úmrtia mojich prastarých rodičov a aj mená praprastarých rodičov. Prastarí rodičia sa narodili 1908/1914. Mám problém, že neviem priradiť k prastarým rodičom praprastarých rodičov. Mená sa opakovali dosť často. Ako by ste mi poradili toto zistiť. Keď požiadam matriku v obci o vydanie týchto dokumentov čo dostanem? Budem z toho vidieť niečo viac ako mená?
V starých cirkevných matrikách keď hľadám tak pri sobáši sa väčšinou v tomto období nachádza vek koľko mali rokov keď sa ženili/ vydávali. Tak či v tom výpise o ktorý požiadam dostanem takúto nejakú "nápovedu". A vydajú mi vobec nejaký takýto dokument keď ja som až prapravnuk?

Ďakujem
Naposledy upravil/-a duros v 23 Feb 2017, 15:46, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Upravený názov témy (pôvodne len "matrika")
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
vo Vašom prípade je možné využiť nasledovný postup: štátnu matriku v mieste narodenia Vašich prapredkov požiadate o vystavenie rodných listov a o osobitné vypísanie všetkých ostatných údajov zaznamenaných v matrike, ktoré sa neuvádzajú na rodný list. Vďaka tomuto by ste sa mali dozvedieť, koľko mali rodičia vašich prastarých rodičov (teda praprastarí rodičia) rokov, kde bývali a kde sa narodili. (Tento krok je možné vo Vašom prípade vynechať v prípade, že sa v obci neopakovali dvojice s tými istými menami a priezviskami.) V ďalšom kroku bude nutné získať z matriky sobášny list praprastarých rodičov (sobáš sa štandardne konal v mieste bydliska nevesty pred sobášom), pričom na sobášnom liste bude uvedený vek snúbencov, miesto narodenia a bydliska a mená rodičov snúbencov, vďaka čomu budete môcť pokračovať hlbšie do histórie v pátraní. Skutočnosť, že ste až pravnukom, resp. prapravnukom nie je žiadnym problémom. Na niektorých matrikách Vám takto staré údaje vydajú bez problémov, niekde budú požadovať doloženie príbuzenskeho vzťahu (v takom prípade im budete musieť vydokladovať príbuzenstvo s danými osobami, no na Vašom mieste by som sa o nutnosti posielať tieto doklady najprv telefonicky informoval u pani matrikárky). Navyše, majte na pamäti, že najmä v prípade predka nar. r. 1908 je reálne možné, že sa sobášil pred r. 1907. V takom prípade nájdete údaje o jeho sobáši v matrike uloženej v príslušnom štátnom archíve, pričom tu už nemáte povinnosť dokladovať príbuzenský vzťah.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
marek1689
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 171
Dátum registrácie: 06 Feb 2017, 07:35
Predkovia z oblasti: Hronské Kosihy, Hronské Kľačany, Starý Tekov, Čajkov, Rybník, Neded, Vlčany, Andovce, Selice, Mostová

Ďakujem za odpoveď.
Napísať odpoveď