Ako si vysvetliť poznámku v matrike krstov "VYRIEŠENÉ"

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Liptov
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 11 Feb 2016, 00:06
Predkovia z oblasti: Tabak-Trepáč

Vedeli by ste mi pomôcť pri dešifrovaní poznámky z matriky krstov – viď link:
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... D-P1G?i=29
Ide o posledný zápis narodenia Evy (6./11. 05. 1862), kde sú uvedení rodičia Mišo Kalmáry a Eva Kováč a v poznámke sa uvádza: „otec je Jan a matka Sarafin“ (priezvisko Sarafin sa v tejto lokalite pomerne často vyskytovalo). Mohlo by ísť o neskôr zistenú skutočnosť o pravých rodičoch? ... asi nie. Adopcia mi tiež napadla a v tej súvislosti ma zaujíma, či sa adopcia zapisovala do matrík (s poznámkou o uznaní otcovstva, resp. legalizáciou nadobudnutou následným sobášom so slobodnou matkou som sa už stretla). Ďakujem
Naposledy upravil/-a Liptov v 27 Feb 2017, 17:35, upravené celkom 1 krát.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

ešte mi napadlo, že by mohlo ísť o najdúcha a až neskôr sa rodičia priznali. Ale neviem, či vtedy by to vedeli nejako overiť, keby sa niekto takto priznal, určite nemohli byť v tom prípade z danej obce, lebo veď žena v očakávaní sa len tak neschová.
Skôr sa priklaňam k tej adopcii.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Toto je podľa mňa klasický prípad opravy chybného zápisu. Farár sa pomýlil a následne riadne uáznam opravil. Pre overenie hľadajte v matrike ďalšie deti Jána a Evy, rod. Serafinovej, alebo požiadajte o vystavenie úmrtného záznamu.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Liptov
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 11 Feb 2016, 00:06
Predkovia z oblasti: Tabak-Trepáč

Ďakujem za obe reakcie. Ďalej som postupovala spôsobom, aký spomenul „patricius95“ a vďaka tomu som sa pohla ďalej. Zistila som, že rodičia Ján Kalmáry a Eva Sarafín mali dvoch synov, a to Michala (nar. 1855) a Jána (nar. 1858), čo by (vzhľadom na rok narodenia Evy – r. 1862) mohlo znamenať, že ide o troch súrodencov a pán farár pri zápise krstu Evy chybne zapísal jej rodičov, čo bolo následne opravené. Tomuto predpokladu nasvedčuje i to, že všetky tri deti majú rovnakých krstných rodičov. Takže som sa trošku posunula a pokračujem, pretože Eva bola len jednou z kandidátok na moju pra...starú mamu. Ešte raz ďakujem.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Mna zaujalo, ze tam nie je nic preskrtnute, ani ze tam nie je ani slovom spomenute, ze ide o opravu, lebo take zapisy som uz videl.
Asi si pan farar neuvedomil, ze niekto tomu o 150 rokov nebude rozumiet.:-)
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

jurajpolak napísal:Mna zaujalo, ze tam nie je nic preskrtnute, ani ze tam nie je ani slovom spomenute, ze ide o opravu, lebo take zapisy som uz videl.
Asi si pan farar neuvedomil, ze niekto tomu o 150 rokov nebude rozumiet.:-)
Uvedomte si, že z pohľadu vtedajších zákonov šlo o úradnú knihu, v ktorej sa len tak hocičo hocikde nemohlo poškrtať. Opravu uviedol riadne do poznámok, tak, ako to mal spraviť.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď