Asistenti pri krste - dôvod ich prítomnosti??

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
dangol
Veterán
Veterán
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 17:25
Predkovia z oblasti: Golembiovský: Slovensko, Poľsko, Ukrajina, Rakúsko, Maďarsko, Kónya/Kóńa, Jánošík: Branč, Krajčovič, Gyűrűsi: Komjatice, Nesvady
Bydlisko: Nitra

Neviete prosím, niekto aký bol pri krste /okrem krstných rodičov/ dôvod účasti, resp. prítomnosti "asistentov" /resp. čo vykonávali/, v tomto prípade Ján Sámbor alias Molnár a manželka mäsiara Marianna, rod. Leščinská.
por. č. 53: Julianna 23.apríl 1823 /rodičia: Jozef Sternad a Anna Laskowska/:
http://agadd.home.net.pl/metrykalia/301 ... 4_0366.htm
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Neviem nestretol som sa s tým. V evanjelických matrikách bolo bežné uvádzať viacero krstných rodičov, v katolíckych som zažil iba dvoch, výnimočne jedného krstného rodiča.

V súčasnosti to často beží tak, že ak nejaký krstný rodič nespĺňa kánonicke normy na to aby bol krstným rodičom, tak sa zapíše nie ako krstný rodič, ale ako svedok krstu.

Moja úvaha k uvedenej matrike - bola to snaha urobiť zadosť miestnemu zvyku, aby mohli byť štyria krstní rodičia a súčasne urobiť zadosť cirkevným predpisom, ktoré to nepovoľovali. Ale ako hovorím berte to len ako moju úvahu.

Laco
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Boli casy (resp. regiony, ci niektore konfesie), ked dvaja drzali dieta pri krste (krstni rodicia) a dvaja boli svedkovia krstu.
dangol
Veterán
Veterán
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 17:25
Predkovia z oblasti: Golembiovský: Slovensko, Poľsko, Ukrajina, Rakúsko, Maďarsko, Kónya/Kóńa, Jánošík: Branč, Krajčovič, Gyűrűsi: Komjatice, Nesvady
Bydlisko: Nitra

Ja som sa s asistentmi pri krste stretla po prvý krát až v týchto lvovských matrikách - zdalo sa mi to zvláštne, preto som sa na to pýtala. Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Napísať odpoveď