Strana 1 z 1

šľachtic alebo želiar - vyriešené

Napísané: 30 Apr 2017, 15:02
od užívateľa nordo
Dobrý deň, v sobášnej matrike je dňa 11. 1. 1869 zapísaný sobáš Pavla syna Pavla Kalmára, želiara
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

pri jeho narodení dňa 6. 12. 1841 je jeho otec Pavel Kalmár zapísaný ako šľachtic, želiar
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

a pri sobášnom zápise jeho rodičov zo dňa 6. 2. 1838 je jeho otec Pavel zapísaný ako šľachtic
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

podobne aj pri jeho narodení 20. 1. 1815 je otec Martin Kalmár šľachtic
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

Ako si je možné vysvetliť prechod od šľachtica Martina Kalmára, k jeho synovi Pavlovi Kalmárovi, zapísanému ako šľachtic a želiar až k jeho vnukovi Pavlovi, ktorý už bol zapísaný ako želiar?

Re: šľachtic alebo želiar

Napísané: 30 Apr 2017, 19:16
od užívateľa duros
Šľachtic je status, inquilinus je vyjadrením majetku, na ktorom hospodáril. Uznávam, že je to neštandardný zápis, ale je to jediné vysvetlenie. Proste chudobný zeman.

Re: šľachtic alebo želiar

Napísané: 01 Máj 2017, 12:03
od užívateľa nordo
Ďakujem za odpoveď

Re: šľachtic alebo želiar - vyriešené

Napísané: 02 Máj 2017, 16:28
od užívateľa laco
Ešte na doplnenie k tomu čo napísal Duros.

Je treba si uvedomiť aj to, že tie zápisy sú z rôznych čias, v roku 1848 bolo zrušené poddanstvo, šľachtictvo ešte nie, ale istý postup k "občianskej" spoločnosti bol zrejmý. Veľa záležalo aj od zapisovateľa. Takže si trúfnem povedať, že zo zápisov je často vidno, či sa jedná naozaj o miestneho najväčšieho zemepána, alebo len o jedného z mnohých miestnych zemanov, taktiež napríklad v mestských matrikách sa v titulatúre nejako matrikári nepredháňali. Stačilo aby miestny farár mal trochu inakší názor na vrchnosť, šľachticov a zemanov a odzrkadlilo sa to v zápisoch.

Samozrejme sú rôzne výnimky a danom prípade plne podčiarkujem to o nemajetnom zemanovi.

Re: šľachtic alebo želiar - vyriešené

Napísané: 03 Máj 2017, 17:14
od užívateľa nordo
Ďakujem za doplnenie. Podľa dikálnych súpisov boli Kalmárovci armalisti a v 18. storočí žili hlavne v Hornej Strehovej, takže časom sa mohli priženiť aj do okolitých dedín.

Ako to vnímali samotní zemania? Aj keď nemajetní, určite boli "hrdí" na svoj pôvod a dávali to patrične najavo, alebo v tomto období končiaceho 19. storočia už bola spoločnosť niekde inde ako v predchádzajúcich storočiach a hrdiť sa zemianskym titulom napriek tomu, že mnoho roľníkov malo väčší majetok než oni, bolo skôr na ich výsmech?

Re: šľachtic alebo želiar - vyriešené

Napísané: 03 Máj 2017, 18:30
od užívateľa laco
nordo napísal:Ako to vnímali samotní zemania? Aj keď nemajetní, určite boli "hrdí" na svoj pôvod a dávali to patrične najavo, alebo v tomto období končiaceho 19. storočia už bola spoločnosť niekde inde ako v predchádzajúcich storočiach a hrdiť sa zemianskym titulom napriek tomu, že mnoho roľníkov malo väčší majetok než oni, bolo skôr na ich výsmech?
Veľmi zaujímavé otázky, ktoré sa čiastočne riešili aj v slovenskej literatúre konca 19. a začiatku 20. storočia. Napr. Hviezdoslav - Ežo a Gábor Vlkolinský (aspoň teda tak som sa učil, čítať som to nečítal). Ale myslím, že koľko ľudí toľko chutí a určite boli aj zemania, čo si z titulu nič nerobili. Ale myslím že väčšinou nejaká hrdosť, alebo vedomie, že niekedy patrili keď už nie k privilegovanej, tak aspoň slobodnej vrstve obyvateľstva v nich zostala. V niektorých zemianskych obciach je to cítiť doteraz. Toto je ale len veľmi ťažké vyčítať zo zápisu, keďže ten vykonával niekto, kto nemusel nutne poznať a rešpektovať všetky nuansy sociálneho rozloženia obce.

Na druhej strane nebolo celkom zriedkavé povedzme na sklonku monarchie, že v kolonke poznámky je zápis, že správny titul a meno matky, resp. otca je taký a taký. Dokonca v povojnovom Maďarsku sú časté mohutné doplnenia v štátnych matrikách pri zápisoch z krátkeho obdobia komunistického režimu Bélu Kúna (Maďarská republika rád), kde dodatočne si hlavne vyššia šľachta doplňovala svoje tituly.

Laco

Re: šľachtic alebo želiar - vyriešené

Napísané: 04 Máj 2017, 01:08
od užívateľa nordo
Ešte raz Vám obom ďakujem za odpovede