vek nevesty a ženícha - VYRIEŠENÉ

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
natare65
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky, Lazy pod Makytou, rod Maslín

Pri zápise sobáša Štefana Lučanského s Alžbetou Nápravskou z roku 1775 je udaný vek nevesty 17 rokov a ženícha 26 rokov, čo by znamenalo že nevesta sa narodila zhruba v roku 1758, ženích v roku 1749. Ale záznam o narodení Alžbety je z roku 1751. Ženícha sa mi nepodarilo zistiť, ale mal by to byť skôr ten rok 1749. No tak isto to nesedí aj s ich úmrtím, kde Alžbeta zomrela v roku 1788 ako 31 ročná, no v skutočnosti by mala mať 37 rokov. A Štefan Lučanský zomrel v roku 1807 ako 67 ročný, no v skutočnosti by sa mal dožiť len 58 rokov, alebo sa narodiť v roku 1740, čo je menej pravdepodobné. Je to vôbec možné aby sa pomýlili v zápise až o toľko rokov?
Naposledy upravil/-a natare65 v 29 Máj 2017, 13:42, upravené celkom 1 krát.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Ano, v 18. storoci je to bezna vec. Ludia nemali doklady, casto ani nevedeli, kedy sa narodili, pripadne to nevedeli svedkovia pri svadbe. Alebo farar napisal vek odhadom. Pri smrti detto. Oznamovatel smrti nemusel poznat presny vek mrtveho, hlavne pri starsich ludoch.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Len doplním, že samozrejme treba prepátrať aj záznamy, kedy ten vek by mal sedieť. Pre istotu, či tam náhodou nie je záznam, ktorý nie je zindexovaný, alebo je zindexovaný zle.
Spoliehať sa len na vyhľadávanie, ktoré nájde človeka s rovnakým menom narodeného inokedy, nie je dobré. Je to síce pracné, zdlhavé, ale aspoň sa utvrdíte v tom, že ten vek nesedí.
Z vlastnej skúsenosti viem, že boli aj rodiny, kde to sedelo aj na začiatku 18. storočia viacmenej na rok presne. Asi viac dbali na to, aby si to evidovali nejako :-)
natare65
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky, Lazy pod Makytou, rod Maslín

jurajpolak napísal:Len doplním, že samozrejme treba prepátrať aj záznamy, kedy ten vek by mal sedieť. Pre istotu, či tam náhodou nie je záznam, ktorý nie je zindexovaný, alebo je zindexovaný zle.
Spoliehať sa len na vyhľadávanie, ktoré nájde človeka s rovnakým menom narodeného inokedy, nie je dobré. Je to síce pracné, zdlhavé, ale aspoň sa utvrdíte v tom, že ten vek nesedí.
Z vlastnej skúsenosti viem, že boli aj rodiny, kde to sedelo aj na začiatku 18. storočia viacmenej na rok presne. Asi viac dbali na to, aby si to evidovali nejako :-)
Práveže ja skoro vôbec nepoužívam vyhľadávanie a pracne stranu po strane listujem, čítam záznamy, preto sa tomu čudujem že je taká veľká odchýľka v rokoch. V niektorých prípadoch mi to sedelo presne, alebo plus mínus jeden rok. Ale sedem, osem rokov sa mi zdalo veľa, ale asi to tak bude, keďže inú Alžbetu som nenašla, ani narodenie ani úmrtie.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

no stane sa.
Ja som mal svadbu vdovca, ktorý mal 56 rokov a sedelo to presne a nevesta mala napísaných 30, a tam to nesedelo o cca 7 rokov, v skutočnosti mala 23. Možno to nahlásili tak, aby to nevyzeralo, že si berie príliš mladú.
Potom som prepátraval všetky okolité dediny, ale nenašiel som inú, tak to ma presvedčilo, že tá 23 ročná bude tá pravá.
natare65
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky, Lazy pod Makytou, rod Maslín

jurajpolak napísal:no stane sa.
Ja som mal svadbu vdovca, ktorý mal 56 rokov a sedelo to presne a nevesta mala napísaných 30, a tam to nesedelo o cca 7 rokov, v skutočnosti mala 23. Možno to nahlásili tak, aby to nevyzeralo, že si berie príliš mladú.
Potom som prepátraval všetky okolité dediny, ale nenašiel som inú, tak to ma presvedčilo, že tá 23 ročná bude tá pravá.
Len tu je zaujímavé, že aj pri jej sobáši aj pri jej úmrtí nasvedčuje vek tomu že sa narodila v roku 1758, a nie 1751. Ale asi Štefan veril tomu až do jej smrti že má o sedem rokov mladšiu ženu :) .
A zaujímavé je aj to že samotný Štefan zomrel až o deväť rokov starší ako v skutočnosti mal. Mohol tam byť ešte jeden Štefan, ale nenašla som žiadny takýto záznam.
Napísať odpoveď