chýbajúci záznam o úmrtí

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
natare65
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky, Lazy pod Makytou, rod Maslín

Je možné že chýba v matrike záznam o úmrtí osoby? V roku 1767 sa Štefan prvý krát oženil. Jeho žena by mala zomrieť v rokoch 1773-1774, lebo vo februári v roku 1775 sa ženil druhý krát. Ale záznam o úmrtí prvej ženy tam nie je. Prehľadala som aj matriky susedných obcí a nič. Dokonca aj Štefanova dcéra Katarína nar. 1773, by mala takisto zomrieť, pretože s druhou ženou mal znovu Katarínu nar. 1776. Ani úmrtie dcéry som nenašla. Je to možné?
dangol
Veterán
Veterán
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 17:25
Predkovia z oblasti: Golembiovský: Slovensko, Poľsko, Ukrajina, Rakúsko, Maďarsko, Kónya/Kóńa, Jánošík: Branč, Krajčovič, Gyűrűsi: Komjatice, Nesvady
Bydlisko: Nitra

Škoda, že ste neuviedli mená a link na sobáše, prípadne narodenie detí. Ťažko radiť, keď sa niet o čo oprieť. Možností je viac. Dcéra Katarína mohla zomrieť zároveň so svojou matkou na inom mieste, prípadne je v matrike zapísané meno nečitateľne alebo skomolene /??/.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

dobre skontrolujte ten druhý zápis, či je naozaj uvedený ženích ako vdovec. Lebo teoreticky môže byť aj, že je tam iný pár s rovnakými menami.
natare65
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky, Lazy pod Makytou, rod Maslín

dangol napísal:Škoda, že ste neuviedli mená a link na sobáše, prípadne narodenie detí. Ťažko radiť, keď sa niet o čo oprieť. Možností je viac. Dcéra Katarína mohla zomrieť zároveň so svojou matkou na inom mieste, prípadne je v matrike zapísané meno nečitateľne alebo skomolene /??/.
Môžem to napraviť:

Prvý sobáš je 1.2.1767 Štefan Lučanský a Katarína Bellan
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443
Dcera Katarína nar. 7.10.1773
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

Druhý sobáš 5.2.1775 Štefan Lučanský a Alžbeta Nápravská
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443
natare65
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky, Lazy pod Makytou, rod Maslín

jurajpolak napísal:dobre skontrolujte ten druhý zápis, či je naozaj uvedený ženích ako vdovec. Lebo teoreticky môže byť aj, že je tam iný pár s rovnakými menami.
Uvedený ženích je naozaj vdovec 26 ročný.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

no prebehol som to, ten len tie Veľké Kostoľany. Matrika je písaná celkom pekne, záznam tam, aj podľa mňa, naozaj nie je, ani skomolený.
Je možné, ako hovorí Dangol, že mama s dcérou zomreli niekde inde. Alebo ich jednoducho zabudli zapísať. Ale asi by nezabudli zapísať aj mamu aj dcéru.
Teoreticky sa mohlo stať aj, že Štefan dal inému dieťaťu rovnaké meno Katarína, keďže už bolo s inou manželkou, aj keď prvá Katarína ešte žila. Bola tu debata o tom, že sa to ojedinele stávalo.
natare65
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky, Lazy pod Makytou, rod Maslín

jurajpolak napísal:no prebehol som to, ten len tie Veľké Kostoľany. Matrika je písaná celkom pekne, záznam tam, aj podľa mňa, naozaj nie je, ani skomolený.
Je možné, ako hovorí Dangol, že mama s dcérou zomreli niekde inde. Alebo ich jednoducho zabudli zapísať. Ale asi by nezabudli zapísať aj mamu aj dcéru.
Teoreticky sa mohlo stať aj, že Štefan dal inému dieťaťu rovnaké meno Katarína, keďže už bolo s inou manželkou, aj keď prvá Katarína ešte žila. Bola tu debata o tom, že sa to ojedinele stávalo.
Štefan Lučanský sa s druhou ženou Alžbetou presťahoval do Veselého, susedná dedina odkiaľ Alžbeta pochádzala. Tu som tak isto prešla všetky záznamy a nenašla som ani tu. Dcéra Katarína teoreticky mohla zomrieť už vo Veselom. Štefan mohol dať znovu meno Katarína, len ten vekový rozdiel bol tak malý a boli jedna po druhej narodené, že sa mi tomu nechce veriť.
dangol
Veterán
Veterán
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 17:25
Predkovia z oblasti: Golembiovský: Slovensko, Poľsko, Ukrajina, Rakúsko, Maďarsko, Kónya/Kóńa, Jánošík: Branč, Krajčovič, Gyűrűsi: Komjatice, Nesvady
Bydlisko: Nitra

Zaujímavé je, že obidve Kataríny - deti mali rovnakých krstných rodičov /Andreas Liška? a Catharina Janega/Janečka?/. Neviete odkiaľ pochádzala Katarína Bellan?
natare65
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky, Lazy pod Makytou, rod Maslín

dangol napísal:Zaujímavé je, že obidve Kataríny - deti mali rovnakých krstných rodičov /Andreas Liška? a Catharina Janega/Janečka?/. Neviete odkiaľ pochádzala Katarína Bellan?
Katarína Bellanová pochádzala pravdepodobne z Veselého. Nemám to ešte presne overené, mohla byť aj z V. Kostolian ale prikláňam sa k Veselému.
Napísať odpoveď