sobáš a úmrtie

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
natare65
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky, Lazy pod Makytou, rod Maslín

Záznam úmrtia Kataríny Lučanskej, manželky Štefana hovorí, že zomrela 22.8.1816.

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

5.8.1816 je v matrike záznam sobáša Štefana Lučanského s Máriou Fulajtárovou, ktorý by mal byť ale až po smrti manželky Kataríny.

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

Je možné, aby zapísali do matriky úmrtie neskôr ako skutočne osoba zomrela? Ale inak mi to nevychádza.
dangol
Veterán
Veterán
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 17:25
Predkovia z oblasti: Golembiovský: Slovensko, Poľsko, Ukrajina, Rakúsko, Maďarsko, Kónya/Kóńa, Jánošík: Branč, Krajčovič, Gyűrűsi: Komjatice, Nesvady
Bydlisko: Nitra

Máte istotu, že Katarína Lučanská, ktorá zomrela 22.08.1816 bola manželkou Vášho Štefana?, pokúste sa to zistiť. Nemôže to byť menovec?
Teoreticky je možné, že v zápise je chybný dátum, že neskôr ohlásili úmrtie - aj keď táto možnosť sa mi nepáči. Nezdá sa mi, že farár by Štefana sobášil ak by jeho manželka ešte žila a dokonca by uviedol, že je vdovec.
natare65
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky, Lazy pod Makytou, rod Maslín

dangol napísal:Máte istotu, že Katarína Lučanská, ktorá zomrela 22.08.1816 bola manželkou Vášho Štefana?, pokúste sa to zistiť. Nemôže to byť menovec?
Teoreticky je možné, že v zápise je chybný dátum, že neskôr ohlásili úmrtie - aj keď táto možnosť sa mi nepáči. Nezdá sa mi, že farár by Štefana sobášil ak by jeho manželka ešte žila a dokonca by uviedol, že je vdovec.
iná Katarína Lučanská v tej dobe nežila. Spolu zo Štefanom mali desať detí. Posledná Anna sa narodila 17.6.1815. Od tohoto dátumu až po dátum druhého sobáša som prezrela všetky záznamy aj v susedných obciach. Žiadna Katarína Lučanská nezomrela. Nemôže to byť tak, že jednoducho dátum úmrtia alebo pohrebu, zabudli zapísať. Možno zomrelo viac ľudí. Prišlo sa na to až po druhom sobáši Štefana, tak zapísali úmrtie do poradia. Je to divné, ale inak si to neviem vysvetliť.
Kto zapisoval záznamy do matrík? Určite to nebol len kňaz, pretože som si všimla,že na jednej strane bývajú aj tri druhy písma, a podpísaný jeden kňaz.
dangol
Veterán
Veterán
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 17:25
Predkovia z oblasti: Golembiovský: Slovensko, Poľsko, Ukrajina, Rakúsko, Maďarsko, Kónya/Kóńa, Jánošík: Branč, Krajčovič, Gyűrűsi: Komjatice, Nesvady
Bydlisko: Nitra

Je to možné, že si ohlásené úmrtie zapísali na papier, pozabudli naň a dopísali ho do matriky dodatočne. Zdá sa mi však zvláštne, že je tam dátum cca dva týždne po sobáši. Pokiaľ viem do matriky zapisoval farár a učiteľ.
Napísať odpoveď