Krstní rodičia detí

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
natare65
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky, Lazy pod Makytou, rod Maslín

Zaujímalo by ma, kto bol zapísaný ako krstný rodič dieťaťa. Či bolo na to nejaké pravidlo, napr. zo strany matky jeden, zo strany otca druhý krstný rodič. Väčšinou, čo som pozorovala nejednalo sa o manželskú dvojicu krstných rodičov. A ak sa zmenil otec alebo matka dieťaťa, zmenil sa poväčšine len jeden krstný rodič. A či zvykli byť v príbuzenskom vzťahu s rodičmi.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Ja naopak mam zase skusenost, ze vacsinou islo o manzelske pary. Pripadne, ked pri neskorsich detoch bol krstny vdovec, resp. vdova, ked uz jeden krstny rodic zomrel.
Krstni rodicia preberali urcity zavazok, ze sa o dieta postaraju, ak by zomreli rodicia, preto mi skor pride logickejsi ten manzelsky par. Aj ked vynimky sa urcite najdu.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Pravidlo nehladajte. Zalezi od regionu a rodiny. Zvacsa vsak krstni rodicia boli v nejakom pribuzenskom vztahu, pricom sa aj striedali pri krstoch z dvoch rodin (raz muz z jednej, zena z druhej, druhykrat zena z jednej, muz z druhej). Stretnut sa mozete aj s krstnymi rodicmi urodzeneho povodu, alebo s vyssim postavenim, ktori rozhodne neboli pribuzni, ale rodicia dietata povedzme u nich pracovali.
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Len pre zaujímavosť, niekedy sú u urodzených rodín - a mám na mysli skôr grófske rodiny ako zemianske - zapísaní ako krstní rodičia žobráci (mendica). Taktiež som sa u takýchto rodín stretol aj s tým, že krstnými rodičmi boli starí rodičia.

Ak som to už tu spomínal, tak sa ospravedlňujem za opakovanie. ;)

Laco
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Krstnými rodičmi zvykli bývať aj miestni kňazi, učitelia / organisti alebo ich manželky. Zväčša pre deti chudobných rodičov alebo nemanželské deti slobodných mamičiek, ktorým asi nikto nechcel niesť dieťa na krst.
Napísať odpoveď