Který Dimitrij je ten náš? (Driečna 1825)

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
kostej
Člen
Člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 10:58
Predkovia z oblasti: Východné Slovensko

Mám tu jeden klasický problém. Cca roku 1825 se měl v Driečné narodit Dimitrij Marčišin. Opravdu se mi v matrice povedlo najít zápis o jeho křtu, bohužel jsem našel jen pár týdnů po sobě rovnou zápisy dva. Jednou je zapsán Dimitrij nemanželský syn Anny Marčišinové, podruhé Dimitrij syn Jakuba Marčišina a Anny. Obrázok. Odkaz na celou matriku zde: https://familysearch.org/ark:/61903/3:1:S3HY-6PW8-HY.

Jeden z nich zemřel ve 20 letech, druhý se oženil a je mým předkem. Bohužel mám málo indicií na to, abych rozklíčoval, který je který. Co je ale zajímavé jsou ty tři křížky u druhého z nich. Nikde jinde v matrice jsem nic podobného neviděl - nevíte, co by to mohlo být?
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

myslím, že pokiaľ nie je v zápise o svadbe uvedené meno rodičov, prípadne nebodaj v zápise o smrti toho 20-ročného, tak je to čistá tipovačka.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
nemusí to byť úplná tipovačka. Kedy zomrel? Teoreticky môžete skúsiť prezrieť súpis obyvateľstva z r. 1857 a 1869, pri troche štastia ešte stále mohli rodičia žiť s Demeterom v jednom dome. Ak by sa dožil r. 1895, potom by sa dali využiť aj štátne matriky, kde by mohli byť mená rodičov nebohého uvedené.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
kostej
Člen
Člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 10:58
Predkovia z oblasti: Východné Slovensko

Bohužel (a omlouvám se, že jsem to nenapsal rovnou), ten můj Dimitrij zemřel v roce 1885, při sčítání v roce 1869 bydlel jen se svou manželkou a dětmi (rodiče zemřeli dříve), ženil se dvakrát a ani jednou farář u zápisu neuvedl nic. Zápis o jeho první svatbě je dokonce taková mazanice, že jsem ho málem přehlédl viz přiložený obrázek:

Obrázok¨

Jediné indicie co mám jsou tyto:
- můj Dimitrij žil na čp. 9, kde se narodilo mmj. dítě jedné z dcer Jakuba Marčišina
- manželka Jakuba Marčišina (a matka jednoho z těch dvou Dimitriů) se jmenovala Čuláková, vnuci toho mého Dimitrije jsou občas v matrikách také psáni jako Čulákovi

Co myslíte, že znamenají ty tři křížky u druhého Dimitrije?
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Ďakujem, že ste pridali i sobášny záznam. Všimnite si, prosím, že prvým sobášnym svedkom pri svadbe Demetra s Annou je Ján Rusín. Toto meno sa objavuje i pri krste nemanželského Demetra ako krstný otec. Je možné, že krstný otec, resp. jeho syn šiel Demetrovi za svedka. Skúste pozrieť, či sa priezvisko druhého svedka sobáša zhoduje s priezviskom niektorého z krstných rodičov Anny Slivkovej. Ak tomu tak bude, považoval by som prípad za vyriešený.
Inak, keďže v obci nebývalo až toľko Marcišinovcov, tipoval by som, že i táto Anna, nemanželská matka, mohla byť Jakubovou príbuznou a mohli spolu bývať pod jednou strechou. Skúste nájsť úmrtie všetkých troch - Jakuba, jeho manželky i slobodnej matky a porovnávajte uvedené čísla domu. Ak bývali pod jednou strechou, zrejme boli príbuzní. Ak by sa potom stalo, že nedokážete spoľahlivo určiť rodičov Demetra, možno spoľahlivo určíte aspoň jeho starých rodičov a budete môcť pokračovať v pátraní.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
kostej
Člen
Člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 10:58
Predkovia z oblasti: Východné Slovensko

Bohužel situace s Annou Slivkovou je ještě zamotanější, s tou jsem vás ani nechtěl otravovat, protože ta je zřejmě neřešitelná.

Tady je odkaz na matriku oddaných, ze které jsem čerpal - https://familysearch.org/ark:/61903/3:1:S3HY-6PW8-9G Nahoře je svatba našeho Dimitrije a Anny Slivkové. Jak je vidět, farář nejprve napsal u nevěsty čp. 9, pak ho seškrábal a napsal čp. 10. Pravděpodobně si totiž naši Annu spletl s Annou, která opravdu bydlela na čp. 9 (tedy na stejném statku jako Dimitrij), ale ta se vdávala až o rok později viz zápis dole na stránce. Aby toho nebylo málo, na předcházející stránce se vdává TŘETÍ Anna Slivková, tentokrát z čp. 29. Prošel jsem všechna narození Slivkových a v matrice jsou zapsány pouze dvě narození - tzn. třetí Anna mohla být zapsána pod jiným příjmím, nebo ji zapsat zapomněli, nebo se narodila jinde... Aby to všechno bylo ještě pikantnější, ve farnosti se popisná čísla používala jen mezi roky 1852-1859.

Co se týče té starší generace - obě Anny Marčišinové, jak ta svobodná matka tak manželka Jakuba zemřely (jak jinak) ve stejném roce 1855 (viz https://familysearch.org/ark:/61903/3:1:S3HY-D1K9-BX2, jedna na čp. 8, druhá na čp. 12, obě s uvedeným věkem 50 let. Jakub zemřel roku 1864, bohužel pár let po období, kdy se používala popisná čísla a pár let před sčítáním...
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Pozrite sa teda na nájdené Anny Slivkové, či priezvisko jej krstných rodičov nekorešponduje s priezviskom druhého svedka sobáša Demetera Marcišina a Anny Slivkovej.
Okrem toho, pozrite sa na súpis obyvateľstva z r. 1869, kto s Demetrom býval. Nebýval v domácnosti s ním nejaký brat alebo sestra? Potom by mohlo ísť o syna Jakuba a Anny, keďže zrejme iba oni mali viac detí.
Ak mal Jakub a Anna viac detí, nájdite ich sobášne záznamy - ak tam bude uvedené bydlisko s číslom domu, máte vyhraté.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
kostej
Člen
Člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 10:58
Predkovia z oblasti: Východné Slovensko

- první Anna, dcera Michala Slivky a Marie Tabakové, má kmotry Ivana Šikulu a Annu Timčišinovou ženu Ivana Dubase
- druhá Anna, dcera Štefana Slivky a Marie Oleárové(?), má kmotry Grigorije Tabaku, Parasku Skreptačovou ženu Ivana Tabaky
Tu svědkyni u svatby nejsem schopný pořádně přečíst (Paraska Golivčin?), ale bohužel neodpovídá žádnému z kmotrů těch Ann.

Ve sčítání 1869 je Dimitrij zapsán jen s manželkou a dětmi na čp. 9. Jedině dvě děti, co mají zapsané čp. se mu narodily na čp. 9 a 12.
Na čp. 9 se také vdávala Zuzana Marčišinová, dcera Jakuba Marčišina a narodilo se jí tam i jedno z jejích dětí.
Ve stejnou dobu se vdávala také Anna Marčišinová, bez uvedených rodičů a čp, zajímavé je, že jí šel za svědka také Jan Rusín (teoreticky jde o další sestru Dimitrije a Zuzany). Děti se jí rodily na čp 13 a 14.

Abych to shrnul
- ta Zuzana na stejném čísle popisném ukazuje spíš na variantu, že Dimitrij byl její bratr a tedy syn Jakuba Marčišina.
- Jan Rusín jako kmotr u narození a svědek u svatby zas ukazuje spíš na variantu, že Dimitrij byl nemanželský syn Anny Marčišinové
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

kostej napísal: 06 Aug 2017, 16:33 ....
Abych to shrnul
- ta Zuzana na stejném čísle popisném ukazuje spíš na variantu, že Dimitrij byl její bratr a tedy syn Jakuba Marčišina.
- Jan Rusín jako kmotr u narození a svědek u svatby zas ukazuje spíš na variantu, že Dimitrij byl nemanželský syn Anny Marčišinové
Pripocitajte k tomu este tuto skutocnost: - manželka Jakuba Marčišina (a matka jednoho z těch dvou Dimitriů) se jmenovala Čuláková, vnuci toho mého Dimitrije jsou občas v matrikách také psáni jako Čulákovi
kostej
Člen
Člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 10:58
Predkovia z oblasti: Východné Slovensko

Tak ještě jeden poznatek jsem z těch matrik vydoloval. Ve stejný den, co se na čp. 9 ženil můj Dimitrij, se vdávala také vdova Jelena Sviderová, také z čp. 9. Dlouho jsem tápal o koho jde, ale už jsem to rozpletl. Jde o manželku Andreje Svidera-Marčišina, který o rok dříve zemřel na čp. 9. Podle věku při zápise o úmrtí se Andrej mohl narodit cca 1819 - což docela podezřele sedí s tímto zápisem, který je z roku 1819 a podle mne jde o dítě Jakuba Marčišina se jménem končícím na ...ей:
Obrázok
detail:
Obrázok
Pokud by to byl opravdu Andrej syn Jakuba Marčišina, bylo by to po Zuzaně další jeho dítě, žijící na čp. 9, což zas o trochu zvyšuje pravděpodobnost, že i Dimitrij byl jeho dítě.
Napísať odpoveď