Súpis 1828 - kto bol vlastne daňovník - rod Marko

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
thesilentman
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 03 Feb 2017, 14:59
Predkovia z oblasti: Veľký Kolačín, Dubnica, Dobrá, Trenčianska Teplá, Oščadnica

Zdravím, chcel by som sa spýtať, ako presne mám rozumieť súpisu z roku 1828. Viem, že je to iba súpis daňovníkov, ale netuším, podľa čoho sa určovalo, kto daňovníkom bol a kto nie. Zaujíma ma obec Veľký Kolačín (Nagy Kolacsin) a rod Marek / Marko.

V súpise je uvedený Stephanus Marko, čo by mohol byť najmladší brat (narodený 1789) môjho predka Ondreja/Andreja, ktorý bol najstarší a v dobe súpisu už nežil (1773-1822). U Štefana je uvedený počet daňovníkov 2, on a dcéra. Čo tí ostatní? Môj predok Ondrej mal tiež syna Ondreja, narodeného 1809, svatbu mal 1830. Je možné, že žili spolu v jednom dome, ale on nebol daňovník? Alebo napr. mohol žiť už môj predok inde, ale nebol daňovníkom, pretože niekde slúžil a podobne? Ospravedlňujem sa za možno hlúpe otázky, ale rád by som vedel, čo sa z tohoto súpisu vlastne môžem pre svoj rodokmeň dozvedieť a neviem, ako to vtedy fungovalo. Potom je v súpise ešte jedna osoba, nejaká Markova, u ktorej neviem prečítať krstné meno, tu by som tiež poprosil o pomoc. Mockrát ďakujem.

Súpis, o ktorom píšem, je tu:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=231564
(Stephanus Marko má číslo 22, Markova 33)

Časť môjho rodokmeňa, ktorej sa to týka, je tu:
https://www.myheritageimages.com/X/stor ... 5c9sha.pdf
Používateľov profilový obrázok
ludolf
Člen
Člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:59
Predkovia z oblasti: Banskobystrický okres

Do daneho supisu boli zahrnute vsetky osoby, ktore v domacnosti zili a mali od 18 do 60 rokov, co v pripade syna Ondreja nie je splnene. Pri priezvisku Markova je skratka Rta. tj. relicta teda vdova Markova.
thesilentman
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 03 Feb 2017, 14:59
Predkovia z oblasti: Veľký Kolačín, Dubnica, Dobrá, Trenčianska Teplá, Oščadnica

Ďakujem, premýšľaľ som ešte potom, že by to mohlo znamenať vdova, ale poznal som iba slovo vidua. Čo sa týka toho Ondreja, ako to, že nie je podmienka veku splnená? Narodil sa 2.8.1809, takže 18. narodeniny mal 2.8.1827.
Napísať odpoveď