Prezeranie filmov vo FHC - ako to teraz funguje?

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Edo
Člen
Člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 02 Jan 2017, 17:33

vorky napísal: 05 Okt 2017, 16:03 Ak to chapem, vo FHC je mozne prezerat tento typ matrik? https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
Zrejme ano (tak ako pisu na stranke po kliknuti na ikonu toho filmu), ale neskusal som to, kedze sa to zatial slovenskych matrik netyka. Este sa planujem to FHC vratit za par tyzdnov, tak mozem to potom otestovat.
Mám k dispozícii blokované RK matriky z okresov Považská Bystrica, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Čadca a Martin. Taktiež z obcí Dechtice, Spišská Stará Ves a Vysočany.

Nikto z nás nemá väčšiu cenu ako tí, čo žili pred nami.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Pisete, ze chceli vyhodit citacky??? Niekto tu minule zhanal, ci sa da nieco take kupit. Okrem toho nase archivy by im rucicky-nozicky bozkavali, keby im ich dali. Ak by to mali naozaj mali vyhodit, mozno by stalo za uvahu vziat nejake sem k nam....
Inak vdaka aj za tie negativne spravy. O to naliehavejsie je potom potrebne ich bombardovat kvoli rozdeleniu filmov. V minulosti, ak bol zaznam oindexovany, aspon snimok bol k dispozicii, ked uz sa nedal pozerat cely film, teraz ani to. Je to skratka horsie, ako predtym.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Edo napísal: 05 Okt 2017, 16:19
vorky napísal: 05 Okt 2017, 16:03 Ak to chapem, vo FHC je mozne prezerat tento typ matrik? https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
Zrejme ano (tak ako pisu na stranke po kliknuti na ikonu toho filmu), ale neskusal som to, kedze sa to zatial slovenskych matrik netyka. Este sa planujem to FHC vratit za par tyzdnov, tak mozem to potom otestovat.
dik, bol by som vdacny.
Gustko
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 03 Mar 2014, 13:30
Predkovia z oblasti: Horná Orava: Heteniak, Morong, Joniak, Mališák.

V FHC centre vo Viedni nie sú na prezeranie filmov žiadne počítače, ale sú tam monitory, do niektorého voľného vložíte Vami objednaný film na kotúči a ručne otáčate jednotlivé okienka na prezeranie (ja som si vybrané obrázky aj nafotil.
Nie sú tam žiadne servery, na kotré by ste sa napojili, t.j. notebook je Vám zbytočný.
Edo
Člen
Člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 02 Jan 2017, 17:33

duros napísal: 05 Okt 2017, 16:41 Pisete, ze chceli vyhodit citacky??? Niekto tu minule zhanal, ci sa da nieco take kupit. Okrem toho nase archivy by im rucicky-nozicky bozkavali, keby im ich dali. Ak by to mali naozaj mali vyhodit, mozno by stalo za uvahu vziat nejake sem k nam....
Inak vdaka aj za tie negativne spravy. O to naliehavejsie je potom potrebne ich bombardovat kvoli rozdeleniu filmov. V minulosti, ak bol zaznam oindexovany, aspon snimok bol k dispozicii, ked uz sa nedal pozerat cely film, teraz ani to. Je to skratka horsie, ako predtym.
Nabuduce sa ich spytam, ako to mysleli, ci tu citacku niekam odovzdaju, alebo ju chceli vyhodit. Ak vyhodit, tak im poviem, nech to daruju do dobrych ruk. Ja som bol vo FHC v Anglicku, ale dalo by sa to previezt na Slovensko, ak by mi tu citacku dali.

S citatelnostou cez citacku je to tazsie ako cez pocitac, hlavne take dokumenty zo 17. storocia popisane malym pismom. Skusal som to aj fotit na mobil, ale kedze plocha citacky je sikma, tak vzdy je cast obrazu nezaostrena - da sa to citat, ale rad by som vylepsil kvalitu. Mate niekto z vas skusenosti s fotenim z citacky?
Mám k dispozícii blokované RK matriky z okresov Považská Bystrica, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Čadca a Martin. Taktiež z obcí Dechtice, Spišská Stará Ves a Vysočany.

Nikto z nás nemá väčšiu cenu ako tí, čo žili pred nami.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Edo napísal: 06 Okt 2017, 16:19 ...Nabuduce sa ich spytam, ako to mysleli, ci tu citacku niekam odovzdaju, alebo ju chceli vyhodit. Ak vyhodit, tak im poviem, nech to daruju do dobrych ruk. Ja som bol vo FHC v Anglicku, ale dalo by sa to previezt na Slovensko, ak by mi tu citacku dali.
Upss, som myslel, ze ste boli vo Viedni, tam ich maju najmenej zo desat.
Edo napísal: 06 Okt 2017, 16:19...S citatelnostou cez citacku je to tazsie ako cez pocitac, hlavne take dokumenty zo 17. storocia popisane malym pismom. Skusal som to aj fotit na mobil, ale kedze plocha citacky je sikma, tak vzdy je cast obrazu nezaostrena - da sa to citat, ale rad by som vylepsil kvalitu. Mate niekto z vas skusenosti s fotenim z citacky?
Nikdy to nebude extra kvalita, ale najlepsi je fotak so stativom. Ono ani by som nepovedal, ze sikma, to sa da nastavit rovnobezne. Horsie je, ak je zaoblena. Najlepsie je preto vybrat si (ak je to mozne) plochu citacku. Ale aj tak to nie je bohvieco, kvoli lampe a potom kvoli moznym nerovnostiam pri zalozeni filmu.
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Len tak na okraj, dal som si hľadať "Family History Center and FamilySearch Affiliate Libraries" a narazil som na túto stránku:
https://www.familysearch.org/wiki/en/Ce ... _republika

kde ma zaujalo toto:
Databáze a software
FHC Portal Toto centrum má přístup na stránku Family History Center Portal, jež poskytuje bezplatný přístup do centra prémiového softwaru rodinné historie a na prémiové webové stránek, které bývají placené.
Připojení k internetu - možnost bádání v digitalizovaných zdrojích.
Čiže takto si to nejako predstavujem - prídem do centra, zapojím sa do ich wifi (v ideálnom prípade) alebo sadnem k ich compu a bádam aj tie zdroje, ktoré majú kameru s kľúčikom.

Len pre zaujímavosť pri vyhľadávaní na mape familysearchu tak tam bola poznámka: "Notes
this family history center does not have microfilm circulation privileges"

Laco
dangol
Veterán
Veterán
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 17:25
Predkovia z oblasti: Golembiovský: Slovensko, Poľsko, Ukrajina, Rakúsko, Maďarsko, Kónya/Kóńa, Jánošík: Branč, Krajčovič, Gyűrűsi: Komjatice, Nesvady
Bydlisko: Nitra

Z FHC v Prahe mi odpísali toto:

"Dobrý den,
v současné době to vypadá tak, že se lidé objednávají k nám do centra rodinné historie a místo, aby se dívali na mikrofilmy v prohlížeči, tak se na ně dívají v našich počítačích, které jsou centrálně propojeny. V současné době je možné přijít jen v neděli 9 - 12 hodin. Praha 6, ulice Milady Horákové 85/95 (metro Hradčanská)"
Hezký den.
Eva Velechovská
misionářka rodinné historie
tel. 606 293 952

Na takú diaľku sa mi tri hodiny zdajú byť veľmi málo.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

dangol napísal: 17 Okt 2017, 19:03 Z FHC v Prahe mi odpísali toto:

"Dobrý den,
v současné době to vypadá tak, že se lidé objednávají k nám do centra rodinné historie a místo, aby se dívali na mikrofilmy v prohlížeči, tak se na ně dívají v našich počítačích, které jsou centrálně propojeny.
No, ak tam chodia ti, ktori chcu studovat slovenske matriky, tak sa necudujem (ak som to teda spravne pochopil).
dangol napísal: 17 Okt 2017, 19:03 V současné době je možné přijít jen v neděli 9 - 12 hodin. ...

Na takú diaľku sa mi tri hodiny zdajú byť veľmi málo.
Do Viedne do nemate blizsie?
dangol
Veterán
Veterán
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 17:25
Predkovia z oblasti: Golembiovský: Slovensko, Poľsko, Ukrajina, Rakúsko, Maďarsko, Kónya/Kóńa, Jánošík: Branč, Krajčovič, Gyűrűsi: Komjatice, Nesvady
Bydlisko: Nitra

Jasné, že mám, bývam v Nitre. Len som chcela vedieť ako to funguje v Prahe. Vo Viedni som bola myslím, že v júni, ale tam nemali žiadne počítače iba čítačky.
Napísať odpoveď