Sobáš mojich dvoch poľských predkov v Košiciach - VYRIEŠENÉ

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
franzuzka
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 07 Aug 2014, 18:38
Predkovia z oblasti: Abaújtorna: Sokoľany, Haniska, Bočiar, Valaliky, Geča, Čaňa, Poľov, Malá Ida
Bydlisko: Košice-okolie

Zdravím :)

včera mi došiel môj hárok z SNA, ktorým som dúfala, že rozlúsknem záhadu o pôvode starých rodičov môjho deda.
Ten vie o nich veľmi málo, iba že babka bola z Poľska. To sa mi potvrdilo, navyše som sa dozvedela, že taktiež prapradedo bol z Poľska
a získala som oba dátumy a miesta narodenia. (bližšie nerozpisujem, pre pointu mojej otázky je to aj tak zbytočné)

Pelagia pochádzala z Powroźnika, o ktorom som tu na fóre dočítala, že miestny kňaz je veľmi milý a nápomocný. Mailom som ho preto poprosila, či by mi preveril krstný zápis z r. 1870, prípadne aj svadbu cca. v r. 1908 - lebo vtedy sa mala Pelagia prisťahovať do Košíc (podľa sčítacieho hárku zmenila bydlisko 26.11.1908).

No nedalo mi to nepozrieť sa ešte raz aj do Košických matrík, keď som už vedela v ktorom roku hľadať a že Pelagia bola gréko ... a svadbu som našla presne 26.novembra 1908:
link: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Všetky údaje sedia, ich pôvodné dediny v Galicii, ich dátumy narodenia etc. Ale obaja majú rodičov s celkom inými priezviskami.

Myslíte, že boli adoptovaní a v Košiciach už vyrástli? Alebo kňaz uviedol namiesto rodičov košické rodiny v ktorých slúžili?
Kde by som vedela také niečo preveriť?

Ďakujem za každý postreh!
Zuzana
Naposledy upravil/-a franzuzka v 06 Okt 2017, 12:13, upravené celkom 1 krát.
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

franzuzka napísal: 06 Okt 2017, 11:44 Ale obaja majú rodičov s celkom inými priezviskami.
Pre istotu, mohli by ste napísať aké sú mená zistené z krstnej matriky a čo ste prečítali v sobášnej matrike?

Ja som v sobášnej matrike prečítal, že sa ženil Ziarkó Jakab (Jakub) stolársky pomocník z Vyšného Opátskeho, syn Lőrinc-a (Vavrinec, v latinčine Laurentius)), zamestnaním "földész" = roľník, a Marianny, rodenej Winiarszki,
nevesta bola Koliczko Pelágia, dcéra Petra, roľníka a Parytowisz Katalin (Katarína)

Laco
franzuzka
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 07 Aug 2014, 18:38
Predkovia z oblasti: Abaújtorna: Sokoľany, Haniska, Bočiar, Valaliky, Geča, Čaňa, Poľov, Malá Ida
Bydlisko: Košice-okolie

Och ďakujem pekne, Laco

Ja som čítala földész ako Soltész a vnímala som to ako priezvisko, nie status.

Ale teraz to dáva zmysel. Ďakujem ešte raz. ;)
Napísať odpoveď