VYRIEŠENÉ: Batora oo Gyuriková, Rybany 1809, latinsky

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

Vyřešit jednoznačně se to asi nedá, tak by mě zajímal jen váš názor, respektive k čemu byste se spíše klonili vy:

a) podle původní mé (dva roky staré) verse si Joannes Batora z Dolných Naštíc vzal dceru Michaela Gyurika a Julianny Benyák z Ryban – sice skoro o tři roky nesouhlasí nevěstin věk, ale je rodem z Ryban, kde byla ta svatba,

b) včera nově nalezená dcera Joannise Gyurika a Anny Adamovics je sice stará, jak má být, jenže... Jenže se narodila v Dolných Našticiach (a žádný Joannes Batora se v příhodné době nenarodil v Rybanech), takže je otázkou, proč by dva farnici Vel'kých Chlievan měli svatbu v Rybanech, tj. v jiné farnosti.

Díky předem za zamyšlení,
lb.
Prílohy
GyurikAdamovičová1790.jpg
Naposledy upravil/-a Ladislav Bátora v 14 Nov 2017, 00:34, upravené celkom 1 krát.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

ja by som z toho vedu nerobil, sú to dediny 3 km od seba. Možno tam vedľa mali vtedy chorého farára alebo niečo podobné, tak spravili svadbu vedľa. Napr. u nás v Marianke som našiel veľmi veľa svadieb, kde ani jeden z párov nie je odtiaľto, ale z okolitých obcí, ktoré mali svoje farnosti.
Ten vek by mohol byť príčinou, prečo mali dieťa až neskôr, možno ešte nevesta nebola schopná hneď otehotnieť.
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

jurajpolak napísal: 13 Nov 2017, 21:10 ja by som z toho vedu nerobil, sú to dediny 3 km od seba. Možno tam vedľa mali vtedy chorého farára alebo niečo podobné, tak spravili svadbu vedľa. Napr. u nás v Marianke som našiel veľmi veľa svadieb, kde ani jeden z párov nie je odtiaľto, ale z okolitých obcí, ktoré mali svoje farnosti.
Ten vek by mohol byť príčinou, prečo mali dieťa až neskôr, možno ešte nevesta nebola schopná hneď otehotnieť.
No, ona to věda bohužel trochu je: Jde totiž hlavně o to, že pokud by snoubenka Joannise Batory byla opravdu ta včera nově objevená stejnojmenná Johanna, dcera Adama Dzurika z Dolných Naštic (!!!), musel bych po skoro třech letech bádání předchozího zcela předělat dva !!! ze čtyř svých rodů v okrese Bánovce: Gyurik a Benyák.
Což fakt není legrace, pustit se do toho na základě úvahy: třeba byl farář nemocnej, proto se vzali jinde. I když i to je možné, jisté to není.

Proto jsem z toho včerejšího objevu té dolnonaštické Johanny Gyurik dost na větvi a vůbec si nevím rady, protože celý „bánovský“ rodokmen mám už dva roky postavený na tom, že to byla Johanna Gyurik rodem z Ryban, viz přílohu. Akorát že jsem předpokládal, že se p. farář v Rybanech seknul o dva roky u jejího věku.

A stejně tak, jako mohl být farář v Dolných Našticiach zrovna nemocnej, mohl se o ty dva roky farář v Rybanech opravdu v zápisu splést, to se stávalo velmi často.
lb.


AAABátorovci.jpg
Naposledy upravil/-a Ladislav Bátora v 14 Nov 2017, 00:35, upravené celkom 1 krát.
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

P.S. Abyste mi rozuměl úplně – už jednou jsem musel všechno od praprapradědy včetně předělat, bylo to v Áporce, Galambos Gábor (špatně byla samozřejmě i jeho manželka, čili předělat 4 rody komplet: Galambos, Nagy Éva, Nagy István a Mária Cserna). Jenže: Jenže tam jsem věděl bezpečně, že jsem kdysi udělal chybu. Vznikla tím, že tenkrát jsem ještě neměl přístup do maďarských svateb, takže jsem jen tipoval podle indexu FS. A mylně...
AAAGalambos.png
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

Huráááááááá!
Tak je to v pořádku, platí ten původní sňatek a p. farář v Rybanech se opravdu spletl u nevěsty o 2 roky. Jsem jen sklerotik, viz přílohu, k ní není co dodat.

Snad na omluvu jen tolik, že už je to moc dávno, kdy jsem tendle KřL študoval. Takže jsem dávno zapomněl, že nevěsta Joanise Bátory byla podle křestního listu pradědy Karla výslovně rodem „aus Riban“. A včera jsem tudíž zazmatkoval strašným způsobem.

No, to zas byly dva dni. Naposled jsem tohle zažil, když jsem před rokem zcela nezvratně :D zjistil, že můj otec nemůže bejt synem feldvébla Josefa Bátory, kterej se podle svého posledního (1951) CV vrátil z italského zajateckého lágru až v březnu 1918. Takže by se můj otec musel bejval narodit jako 4měsíční, na což nikdy nevypadal...

A až po třech dnech mě napadlo podívat se do dědova CV nejstaršího (1921): vrátil se do Josefova po výměně zajatců ve Švýcarsku už v září 1917...

Ale představte si, kdyby člověk tydle prastarý lejstra v době ropný a plynový krise bejval spálil ve WAW. Takovej člověk by byl dnes genealogickxy namydlenej. :)
lb.
BátoraKarelKřL.jpg
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

no tak super, že sa to vyriešilo. Neviem ako v ČR, ale v našich matrikách veky pri svadbe sú bežne pomýlené aj o viac ako dva roky.
Inak s tým spálením.
Mám všetky fotky prarodičov, niektorých aj praprarodičov. Z prarodičov mi chýba len jedna, od pradeda Františka Poláka.
Vedel som o jednej tete, ktorá by ju mohla mať, ale tá je v zahraničí a chodí sem len občas. Mal som sľúbené, že mi ju požičia. Potom prišla, ale nejako si to asi nechala "uležať" v hlave a teraz ani za svet, ona v žiadnom rodokmeni nechce byť, ona nikomu nič nedá, žiadne fotky ani nič.
Potom som zistil, že ešte by mohli fotky byť niekde inde. A keď som sa tam pýtal, tak som zistil, že áno, mali sme celý kufor takých vecí, ale niekto z rodiny to minulý rok aj s kufrom SPÁLIL. :-((((
Naposledy upravil/-a jurajpolak v 14 Nov 2017, 09:56, upravené celkom 1 krát.
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

jurajpolak napísal: 14 Nov 2017, 07:29 no tak super, že sa to vyriešilo. Neviem ako v ČR, ale v našich matrikách veky pri svadbe sú bežne pomýlené aj o viac ako dva roky.
Inak s tým spálením.
Mám všetky fotky prarodičov, niektorých aj praprarodičov. Z prarodičov mi len jedna, od pradeda Františka Poláka.
Vedel som o jednej tete, ktorá by ju mohla mať, ale tá je v zahraničí a chodí sem len občas. Mal som sľúbené, že mi ju požičia. Potom prišla, ale nejako si to asi nechala "uležať" v hlave a teraz ani za svet, ona v žiadnom rodokmeni nechce byť, ona nikomu nič nedá, žiadne fotky ani nič.
Potom som zistil, že ešte by mohli fotky byť niekde inde. A keď som sa tam pýtal, tak som zistil, že áno, mali sme celý kufor takých vecí, ale niekto z rodiny to minulý rok aj s kufrom SPÁLIL. :-((((
No, samosebou to vzniklo tím mým začínajícím alc'hajmrem: :P když jsem prapraprababičku Dzurik hledal v matrice vůbec poprvé, tak jsem ji samozřejmě nešel hledat do Dolných Naštic, když jsem měl na stole před sebou oficiální lejstro, že se narodila v Rybanech. Jenže když jsem převčírem po těch dvou letech narazil při hledání někoho zcela jiného na tu její jmenovkyni z Dolných Naštic – a navíc byla „přesně stará“ – tak jsem si na ten pradědův křestní list nevzpomněl a začal jsem zmatkovat. Byl by to bejval opravdu dost průšvih, kdyby to bylo tak, musel bych u táty dvě větve kompletně předělat už od praprapraprarodičů...

Z prarodičů mám fotky u všech čtyř, ale z praprarodičů jen u pěti, viz přílohu.
Jednak babička Ruß (z tátovy strany) byla nemanželská, takže fotku jejího otce nemůžu mít ani theoreticky, jednak fotky prapradědy Bátory Karla a jeho ženy Albertiny třeba v nějakém albu nebo krabici jsou, jenže už dávno nežije nikdo (táta mi umřel už v roce 1995 v 77 letech), kdo by je identifikoval:
AAAfotky.jpg
Prílohy
AAAGenerální.pdf
(2.95 MiB) 79 stiahnutí
Napísať odpoveď