Příjmení vdov kolem roku 1800

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
v.semik
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 08 Nov 2017, 13:08
Predkovia z oblasti: Levice, Pukanec, Nova Baňa,Zlaté Moravce

Vážení kolegové,
mám takovou neobvyklou otázku:
Jaké byly kolem roku 1800 na Slovensku zvyklosti - nechávaly si vdovy příjmení po zemřelých manželech, nebo se vracely ke svému rodnému příjmení?
Za odpovědi děkuji předem!
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
vo väčšine prípadov, s ktorými som sa stretol, boli vdovy označené priezviskom zosnulého manžela pri ďalšom sobáši. Pri narodení detí sa už zvykla zapisovať s rodným priezviskom.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Prípadne sa zapisovali len krstným menom (Ján Polák a Terézia, jeho manželka), takže tam to posúdiť nevieme :-)
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

Chcel som to pozriet cez cenzus 1828, ze ake priezviska vdov tam budu uvedene a potom pripadne pohladat umrtie jej manzela. Namatkovo som pozrel jeden 1828 census film, asi nahodne asi 10-12 stranok, ale zbadal som tam vzdy len muzske mena, obcas s priponou vid, takze nie som si isty, ci sa tym myslel vdovec (viduus) alebo sa v zaznamoch uvadzal vzdy manzel a len bola poznamka, ze uz je tam len vdova?!? Mozno som pozeral len na nevhodnych stranach, ale su tam uvadzane vobec zenske mena? ph.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

harmi1930 napísal: 16 Nov 2017, 14:14 Chcel som to pozriet cez cenzus 1828, ze ake priezviska vdov tam budu uvedene a potom pripadne pohladat umrtie jej manzela. Namatkovo som pozrel jeden 1828 census film, asi nahodne asi 10-12 stranok, ale zbadal som tam vzdy len muzske mena, obcas s priponou vid, takze nie som si isty, ci sa tym myslel vdovec (viduus) alebo sa v zaznamoch uvadzal vzdy manzel a len bola poznamka, ze uz je tam len vdova?!? Mozno som pozeral len na nevhodnych stranach, ale su tam uvadzane vobec zenske mena? ph.
Aj Patrik aj pán Polák majú pravdu. Pokiaľ ide o census 1828 a rôzne urbáre pred ním, obvykle je vdova zapísaná skratkou "Rta" ako relicta a je uvedená priezviskom po manželovi.
Napísať odpoveď