Otázka na choleru

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

Dobrý večer,

chcem sa vás spýtať, existuje štúdia, výskum, štatistiky, zoznam postihnutých miest alebo práca, ktorá by písala o cholere z r. 1831 na území dnešného Slovenska?
Predovšetkým ma zaujímajú otázky, kde sa najviac vyskytovala, odkiaľ kam "smerovala"..ktoré oblati boli najviac postihnuté...hlavne, kedy "dorazila" cholera na stredné SVK - Zvolen, odkiaľ prišla...apod.

PS: Príspevky tykajuce sa cholery na gene.fore som všetky preklikal a prečítal, aj tam vložené linky.

Neviete ako skončila (alebo ešte pokračuje?) "Štatistika epidémie cholery z r. 1831" od pána Mojmíra, ktorú z vlastnej iniciatívy započal?

Vďaka za akúkoľvek odozvu
Vlado.
S pozdravom ostáva Vlado
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Doma mám monografiu o Záhorskej Bystrici. Myslím, že tam sa spomína tá cholera dosť a v bibliografii je aj, odkiaľ autor čerpal. Pozriem to doma a napíšem večer, snáď tam bude niečo užitočné.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

takže všetky tie zdroje, čo tam sú, vyzerajú anglicky písané, knihy, alebo nejaké štúdie. Ak je záujem, môžem to sem dať, ale asi priamo Slovensku sa to venovať nebude. Pravdepodobne len z matrík, prípadne nejakých starých novín sa dá zistiť, kedy kam to prišlo.
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Asi najzaujímavejšia publikácia, ktorú som na túto tému čítala je táto - http://forumhistoriae.sk/documents/1018 ... olera_full . Je tam popísané odkiaľ a ako sa dostala na naše územie, aké boli opatrenia proti jej šíreniu, čo sa dialo v obci, ktorá bola pre choleru uzavretá, ako sa ochorenie prejavovalo, ako ho vtedajší lekári liečili a čo sa robilo po tom ako niekto na choleru umrel alebo sa vyliečil. Myslím, že tam bola aj nejaká štatistika, koľko bolo nakazených a koľko ľudí na ňu umrelo.
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

Ďakujem za ochotu p. jurajpolak, ak môžete, skúste dať, hoci sa to nebude týkať Slovenska.

Vlado.
S pozdravom ostáva Vlado
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

Pani Karla,
Vďaka za typ,publikáciu od Lisku poznám, čítal som ju.
Bohužiaľ okrem tejto knihy a nejakých tých článkov, či príspevkov asi neexistuje žiadna monografia o cholere na SVK.
Nedopátral som sa, že by sa jej niekto venoval, okrem pána Lisku, ktorý sa skôr zameral na východ Slovenska.
Takze ta najzaujímavejšia publikácia je asi jediná publikácia.


Vlado.
S pozdravom ostáva Vlado
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Ešte mi napadlo - možno by stálo za to nahliadnuť do zverejnených záverečných prác na túto tému - http://opac.crzp.sk/?fn=AdvancedSearch . Možno by sa tam našlo niečo použiteľné.
jozef56
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 29 Apr 2017, 13:13
Predkovia z oblasti: Maťašovský,Lešondák,Halcin -Smižany,Sp.N.Ves,Rolova Huta,Kežmarok

Pripájam zápis evanjelického farára z Batizoviec o cholere z roku 1831,ktorý zapísal do matriky

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Napísať odpoveď