VYRIESENE - Miestopis Presova 1873

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
tif
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 23 Okt 2017, 19:30
Predkovia z oblasti: Feczko - Janov, Lubovec, Presov; Weber - Casta, Budmerice

Dobry den,

prosim o pomoc, pri urceni "ulice/miesta" v Presove v roku 1873. V matrike narodenych sa uvadza Presov Nove Mesto 177, nemam tusenie kde to mzoe byt. Otec narodenej ma uvedene povolanie munkos (robotnik), nemoze sa jednat o "robotnicku koloniu"?

Link:https: www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:S3H ... cc=1554443

Este by ma zaujimala, ci existuje supis obyvatelov Presvoa z roku 1869, na familysearch som ho nenasla. Existuje pravdepodobnost,ze zhorel pri poziari v roku 1887?

Dakujem za pomoc.
Naposledy upravil/-a tif v 25 Dec 2017, 22:55, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
1.) neviem Vám pomôcť s lokalizáciou Nového mesta. Napíšte e-mail Štátnemu archívu v Prešove, istotne Vám pomôžu.
2.) Čo sa týka súpisu obyvateľstva z r. 1869, tak sa mi marí, že to je v archíve uložené tiež. Ide však o pomerne rozsiahly spisový materiál, a preto sa zrejme nedigitalizoval. Ak viete konkrétne číslo domu a ulicu a potrebujete len jednotlivý údaj, skúste ich poprosiť a možno Vám pomôžu. Tamojší archivári sú mimoriadne ústretoví. Ak to nepomôže, potom budete musieť absolvovať cestu do Prešova :D
S pozdravom
Patrik Zakarovský
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

tif napísal: 25 Dec 2017, 13:31 ...prosim o pomoc, pri urceni "ulice/miesta" v Presove v roku 1873. V matrike narodenych sa uvadza Presov Nove Mesto 177, nemam tusenie kde to mzoe byt...
Môže sa jednať o bývalý názov ulice - Novomestská.
tif
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 23 Okt 2017, 19:30
Predkovia z oblasti: Feczko - Janov, Lubovec, Presov; Weber - Casta, Budmerice

Mozete ma nanavigovat, kde sa nachadzala Novomestka ulica v Presove, Google mi velmi neporadil.

Dakujem
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
toto tvrdenie absolútne vylučujem. Novomeského ulica v Prešove je súčasťou Sídliska Sekčov a jej stavba súvisí s budovateľskou činnosťou v 50. a 60. rokoch 20. storočia. Inú, Novomestskú ulicu, nemáme. Kontaktujte radšej Štátny archív v Prešove, ako som Vám odporúčal.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

tif napísal: 26 Dec 2017, 14:33 Mozete ma nanavigovat, kde sa nachadzala Novomestka ulica v Presove, Google mi velmi neporadil...
Ponúkla som Vám ju ako možnosť bývalého názvu ulice. Ulica "Nové Mesto" mi nesedí už len pri jej vyslovení.
Bohužiaľ, nenašla som historickú mapu Prešova z toho obdobia s názvami ulíc.

Kontaktujte ŠA v Prešove, ako Vám poradil patricius95, alebo Mestské informačné centrum v Prešove: http://www.gopresov.sk/2016/04/07/preso ... ra-a-dnes/
patricius95 napísal: 26 Dec 2017, 15:36 Dobrý deň,
toto tvrdenie absolútne vylučujem. Novomeského ulica v Prešove je súčasťou Sídliska Sekčov a jej stavba súvisí s budovateľskou činnosťou v 50. a 60. rokoch 20. storočia...
Ulica Laca Novomeského v Prešove, tak tú som vôbec nemala na mysli, veď sa narodil až v roku 1904.
patricius95 napísal: 26 Dec 2017, 15:36...Inú, Novomestskú ulicu, nemáme...
V súčasnosti nemáte, ale pripustiť môžeme, že mohli ste mať. ;) Veď netvrdím, stoj-čo-stoj, že musela mať názov Novomestská ulica.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Pripusťme teda, že sme nejakú Novomestskú ulicu mohli mať. Skôr si však myslím, že šlo o pomenovanie niektorej časti mesta, ktorá v tom čase mohla vznikať, napr. dnes už skoro neznámy Hušták.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď