Zomreli oboja rodičia??

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
iobagion
Veterán
Veterán
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 28 Apr 2013, 03:50

Po dlhom pátraní som sa dopracovala k predkovi "Georgius Mancßoß" narodil sa 24.2.1766, otec Georgius zomrel 13.6.1765. Pri narodení dieťaťa je uvedená poznámka "legitimus post mortem sui parentis" + uvedené 8 mesiacov 10 dní, čo približne sedí s dátumom úmrtia otca, latinský text som preložila ako "Po smrti rodičov legitímne", takže mu zomrela aj matka pri pôrode? Našla som údaj v matrike, že matka mohla zomrieť až v roku 1767??? Latinský text uvedený v poznámke sa mi nepodarilo celkom prečítať. Prikladám odkaz

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... Q-GR7Q-RZJ

iobagion
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
poznámka „post mortem sui parentis 8. mensis et 10. diebus.“ znamená, že dieťa sa narodilo 8 mesiacov a 10 dní po smrti rodiča (t. j. otca). Ak by zomreli obaja rodičia, text poznámky by bol „post mortem suorum parentum.“
V kolónke s menom krstiaceho kňaza sa píše: „(Baptizans:) Idem (Pater Melchior Ziger), testor in super Legitimum esse.“ Voľne preložené, ja, otec Melchior Ziger som dieťa pokrstil a svedčím, že dieťa je narodené z manželského zväzku.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
iobagion
Veterán
Veterán
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 28 Apr 2013, 03:50

Dobrý deň p. Patrik,

ďakujem za odpoveď, nebola som si istá či správne uvažujem. Potrebovala by som ešte jednu radu. Zomrelý otec Georgius Mancßoß sa ženil 16.1.1746, meno nevesty Mária Beckay, meno ženícha Georgius Csucßa. Priezvisko otca u detí 1747 Csucsa, 1749 Csuka, 1752 Csucza, 1755 Mancßoß, 1759 Csuca alias Mancßus, 1763 Mancßuß, 1766 Mancßoß, meno matky Beckay, Beckai, Bukaj, Barkai, Maria... Tých skomolených mien je dosť a keď som si na FS pozrela všetky mená na C, snažiac sa nájsť kedy sa otec detí narodil, tak som žiadneho Georgiusa nenašla. Ale tie iné skomolené mená by mohli byť súrodenci Georgiusa, alebo sa mýlim...prikladám odkaz na mená "C"

https://www.familysearch.org/search/sea ... %3A1982274

iobagion
Napísať odpoveď