Maďarské matriky - možnosti a zkušenosti

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
v.semik
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 08 Nov 2017, 13:08
Predkovia z oblasti: Levice, Pukanec, Nova Baňa,Zlaté Moravce

Vážení slovenští kolegové,
potřebuji najít předky v jedné maďarské větvi. Obracím se proto na vás s prosbou o pomoc, přečetl jsem si předchozí příspěvky na toto téma na zdejším fóru, ale nějak se v tom ztrácím. Prosím proto o odpovědi na tyto(podle mně) základní otázky:
1. Jaké jsou aktuální možnosti on-line vyhledávání předků v maďarských matrikách?
2. Je vyhledavač FS jediným možným zdrojem on-line informací a je postup jeho použití stejný jako např. u slovenských předků?
3. Jak je důležité znát u hledaných v maďarských poměrech(zejména v 19.stol.) jejich náboženské vyznání(katolíci - evangelíci)?
Za jakoukoli radu nebo pomoc děkuji předem!
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

v.semik napísal: 07 Jan 2018, 09:44 Vážení slovenští kolegové,
potřebuji najít předky v jedné maďarské větvi. Obracím se proto na vás s prosbou o pomoc, přečetl jsem si předchozí příspěvky na toto téma na zdejším fóru, ale nějak se v tom ztrácím. Prosím proto o odpovědi na tyto(podle mně) základní otázky:
1. Jaké jsou aktuální možnosti on-line vyhledávání předků v maďarských matrikách?
2. Je vyhledavač FS jediným možným zdrojem on-line informací a je postup jeho použití stejný jako např. u slovenských předků?
3. Jak je důležité znát u hledaných v maďarských poměrech(zejména v 19.stol.) jejich náboženské vyznání(katolíci - evangelíci)?
Za jakoukoli radu nebo pomoc děkuji předem!
Veľmi rýchle odpovede, bez nároku na úplnosť:

1. Na FS je relatívne veľká databáza indexovaných krstných záznamov z katolíckych matrík. Čiastočne sú dostupné aj ofilmy

2. Tuším, že niektoré katolícke diecézy majú naskenované matriky na internete, ale nemajú voľný prístup. NA stránkach macse.hu prebieha indexácia maďarských civilných matrík (po roku 1895) - prístup len pre platiacish členov. Celkovo je na nete relatívne veľa archívnych materiálov z Maďarska: napr. hungaricana.hu Pozrite aj túto diskusiu. viewtopic.php?f=13&t=7000&start=70#p24975

3. Asi tak isto ako na Slovensku - čiže veľmi

Laco
Napísať odpoveď