Omyl farára?

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
iobagion
Veterán
Veterán
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 28 Apr 2013, 03:50

Čo robíte v prípade, že vám farár premenuje príbuzných. V roku 1822 je v sobášnej matrike uvedené meno ženícha Paulus, meno nevesty Julianna (moja príbuzná), všetko sedí OK. Majú spolu 3 deti, v matrike narodených je uvedený otec Paulus a matka Helena ???. Paulus zomrel a Helena (Julianna) sa vydala za Joannesa, zaťa otcovej sestry Heleny. Mali spolu 2 deti ale meno matky je uvedené Helena. Toto nie je prvý prípad keď meno príbuzného je takto zmenené. Začínam strácať prehľad...
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Keď je to očividný preklep, tak si to poznačím, že je to pravdepodobne omyl kňaza. Napr. mám pár Ján a Mária, majú 8 detí, z toho niekde štvrté v poradí je Ján a Alžbeta. Krstní rodičia sedia, neprekrývajú sa dátumy a iný pár na danom čase a mieste podobný nie je, tak to je pravdepodobne chyba.
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Mám podobnú skúsenosť s menami Helena a Júlia. Neviem či majú pôvodný rovnaký význam, ale katolickí kňazi ich často zamieňali. Dokonca maďarskí ich zapísali ako Ilona.
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

Keby len mena, u mojich predkov farár, alebo ten kto zapisoval zmenil priezvisko, co mi je záhadou, pretože predošlé priezviská sa dajú s ľahkosťou prečítať. A ďalšia vec, podľa mňa ich pravdepodobne poznal, keď žili spolu na dedine. Dokonca zmena priezviska je hneď na jednej strane matriky. Povodne a o pár riadkov nižšie už zmenené a takto to pokračuje ďalej..a typ písma vyzerá rovnaký. Priezviská som si overoval podľa dátumov a mien, potomkov... všetko pasuje, okrem priezviska.

Vlado.
S pozdravom ostáva Vlado
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Anina napísal: 19 Jan 2018, 18:53 Dokonca maďarskí ich zapísali ako Ilona.
Ilona je maďarská forma mena Helena.

K tomu zlemu zapisu mena je mozne, ze dotycna v reale pouzivala bud ine krstne meno, alebo taku domacku formu, ze farar nemusel vediet ako sa naozaj vola.

Laco
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Ja mám tiež v rodokmeni takú situáciu, že matka je Juliana
Pri hľadaní svadby som našiel taký zápis, že bez mena manželky, len:
Dcéra Mikuláša Noskoviča.
Zistil som, že Mikuláš mal len dcéru Helenu. Zastal som na tom, ale ako sledujem, tak tá zámena Helena - Juliana je celkom možná.
Napísať odpoveď