Právne stránka

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
dangol
Veterán
Veterán
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 17:25
Predkovia z oblasti: Golembiovský: Slovensko, Poľsko, Ukrajina, Rakúsko, Maďarsko, Kónya/Kóńa, Jánošík: Branč, Krajčovič, Gyűrűsi: Komjatice, Nesvady
Bydlisko: Nitra

Človek nemusí mať ani "nižšie právne vedomie", ani tak nepodpíše. Zdá sa mi to celé dosť "natvrdo". Nezdá sa mi "dobrovoľný súhlas", keď už tak iba súhlas, aj "priama spojitosť s rodom", čo znamená pojem priama spojitosť s rodom - to si môže každý vysvetliť po svojom. Treba brať ohľad aj na to, že pri našom genealogickom pátraní nájdeme kopu ľudí, ktorých sme nepoznali alebo ak, tak iba zbežne a mnohí nie sme v kontakte, myslím, že takého vyhlásenie/súhlas by nám podpísali iba najbližší.
mimili
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 19 Okt 2015, 23:11
Predkovia z oblasti: Gemer, Liptov, Dolná Nitra

Súhlasím s tým, že to pôsobí skôr odstrašujúco, človek začne ešte viac zvažovať, či vôbec niečo poskytne :-) sorry, ale je to tak. Navyše ak to začnete cizelovať s právnikmi, ešte to pravdepodobne naberie na objeme, a to už vyplaší úplne každého. Ale možno sa mýlim, držím palce...
VeronikaBB
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 252
Dátum registrácie: 01 Jún 2016, 20:50
Predkovia z oblasti: Kujan, Bobor, Potančok, Pajtáš, Durečka, Salva, Banskobystrický okres, Veľká Lúka, Hájniky, Povrazník, Rumunsko, Skalité, Višňové, Poľsko
Bydlisko: Topoľčany

duros napísal: 31 Jan 2018, 13:52
Robert Kačalka napísal: 31 Jan 2018, 13:35 .... a zverejnenie svojich kompletných osobných údajov ako aj ostatných údajov v plnom rozsahu, v akomkoľvek genealogickom systéme, ako aj na plné zverejnenie týchto údajov pre všetky súčasné aj budúce generácie, ...
Ked uvidi clovek s nizsim pravnym vedomim to "zverejnenie", nepodpise ani za svateho.
presne toto mi prvé prebehlo hlavou keď som si to prečítala ... nepodpise ani za svateho :lol: :lol: :lol:
luki
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 16 Jún 2016, 16:08
Predkovia z oblasti: Mníšek nad Popradom, Demänová, Kátlovce, Stupava

Väčšinou, keď sa človek stretne s podobnými formuláciami, je v pozícií, že mu neostáva nič iné, iba súhlasiť, pretože by sa k požadovanej službe nedostal (zmluvy rôzneho druhu, online shop atď ...). Úplne dobrý pocit z toho nemá, celkom tomu nerozumie, ale nemá priestor, aby sa tým zaoberal hlbšie. Tak teda podpíše a od poskytovateľa dostane požadovanú službu.
Vo Vašom prípade ale Vy prichádzate s prehlásením, ktoré Vám má dotyčná osoba podpísať a pritom ani nie ste poskytovateľ, lebo službu poskytuje tá osoba Vám tým, že Vám odovzdá informácie.
Predstavte si, že sa stretnete prvýkrát s nejakým vzdialeným príbuzným a vytiahnete takýto dokument. Stretnutie sa v okamihu mení na stres, bábovka zo stola zmizne a Vy budete mať šťastie, ak Vás neoblejú tou kávou, čo Vám navarili. :lol:
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

dangol napísal: 31 Jan 2018, 14:33 Človek nemusí mať ani "nižšie právne vedomie", ani tak nepodpíše. Zdá sa mi to celé dosť "natvrdo". Nezdá sa mi "dobrovoľný súhlas", keď už tak iba súhlas, aj "priama spojitosť s rodom", čo znamená pojem priama spojitosť s rodom - to si môže každý vysvetliť po svojom. Treba brať ohľad aj na to, že pri našom genealogickom pátraní nájdeme kopu ľudí, ktorých sme nepoznali alebo ak, tak iba zbežne a mnohí nie sme v kontakte, myslím, že takého vyhlásenie/súhlas by nám podpísali iba najbližší.
Obávam sa, že keď sa máte "v láske" napríklad s rodičom, súrodencom, dieťaťom (možno preháňam), či Vám ten súhlas udelí.
dangol
Veterán
Veterán
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 17:25
Predkovia z oblasti: Golembiovský: Slovensko, Poľsko, Ukrajina, Rakúsko, Maďarsko, Kónya/Kóńa, Jánošík: Branč, Krajčovič, Gyűrűsi: Komjatice, Nesvady
Bydlisko: Nitra

A to je ďalšie úskalie. Navrhujem nechať uležať, počkať do mája a potom niečo dáme dohromady, ale tak nenápadnejšie.
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

Myslím, že to všeobecné konštatovanie, že " svojich kompletných osobných údajov ako aj ostatných údajov v plnom rozsahu" by nevyhovelo ani súčasnému zákonu, malo by to byť explicitne uvedené.

Na https://www.prezident.sk/page/up-zakony/je
19. 12. 2017 Podpísaný zákon Zákon z 29. novembra 2017 o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
a našiel som to tu:
http://www.epi.sk/zz/2018-18
Ruší sa tým pôvodný 122/2013. Takže môžeme študovať... ph.
Používateľov profilový obrázok
Robert Kačalka
Člen
Člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 30 Jan 2018, 11:08
Predkovia z oblasti: Kačalka/Kačaljak, Liptov

A čo hovoríte na takéto spracovanie - vid. príloha.
Genealogický životopis - vzor.pdf
(570.87 KiB) 139 stiahnutí
Upravil som aj súhlas so spracovaním.... Dôvod prečo to toľko riešim na fóre je praktický. momentálne mám v rodostrome viac ako 130 ľudí 70 ľudí žije z toho 50 nepoznám, ale chcem spoznať. Bez ohľadu na to či sme rodina, pre nich som cudzí človek a chcem, aby videli, že to čo robím má hlavu a pätu a hlavne ich údaje sú v bezpečí a chránené.

Robert
mimili
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 19 Okt 2015, 23:11
Predkovia z oblasti: Gemer, Liptov, Dolná Nitra

Robert Kačalka napísal: 31 Jan 2018, 23:50 a hlavne ich údaje sú v bezpečí a chránené.
...nuž keby mi toto niekto dal podpísať, nemala by som vôbec pocit, že sú v bezpečí a chránené lebo....citujem " udeľujem súhlas na zverejnenie týchto údajov všetkým členom rodu" ..... "ako aj všetkým súčasným aj budúcim generáciám" :D ...fakt to zverte právnikovi...a tiež (ale to môže byť len môj pocit) ten dotazník je zbytočne podrobný a tým tiež odrádza (teda aspoň mňa by určite odradil vôbec sa púšťať do jeho vyplnenia)....stále si myslím, že ľudský prístup je lepší - t.j. navštívim po dohode niekoho, "netlačím na pílu", s jeho súhlasom (verbálnym) si poznačím fakty, ktoré ma zaujímajú, citlivo :D vysvetlím, čo s údajmi zamýšľam a ak to situácia dovolí, možno na záver vytiahnem nejaký stručný písomný súhlas so spracovaním údajov, samozrejme, ak s tým nemá dotyčný problém a budem pripravená na to, že nemusím uspieť s každým a súhlas mi nemusia dať...
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Robert Kačalka napísal: 30 Jan 2018, 11:18 Dobrý deň,
chcem sa opýtať, či pri zbieraní údajov od žijúcich členov a následnej archivácii týchto údajov, či je zo zákona odporúčaná resp. aj výslovne potrebná nejaká dohoda alebo súhlas s takouto činnosťou od osoby, od ktorej údaje osobného charakteru získavam pri tvorbe rodostromu či rodinného genealogického fondu.

Súčasťou dohody ja osobne by som uviedol aj podmienky, za akých si praje žijúca osoba svoje osobné údaje zverejniť či poskytnúť svojim potomkom po smrti a pod. ( fotky, denník, osobné listy, či iné dokumenty ...)

Viete mi poradiť či aj na toto sa vzťahuje nejaký právny predpis, resp. či máte sami spracovanú nejakú dohodu o získavaní a archivácii údajov?

Ďakujem.

Robert
Podľa môjho názoru Vaša budúca "Dohoda" nemá žiadnu platnú právnu oporu, preto nemôžete od niekoho žiadať jej dobrovoľné plnenie.
Amatérsky genealóg môže mať svoj výskum rodu uložený doma v PC, alebo vo vytlačenej forme doma v zásuvke.
Ak by ste sa predsa len rozhodli svoj rodokmeň zverejniť, tak niektorý identifikátor dotknutej žijúcej osoby, ktorý by ju jednoznačne identifikoval, nemôže byť vyplnený.
Napísať odpoveď