som na mŕtvom bode...

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Používateľov profilový obrázok
Robert Kačalka
Člen
Člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 30 Jan 2018, 11:08
Predkovia z oblasti: Kačalka/Kačaljak, Liptov

Kolegovia - báďatelia,
potrebujem poradiť, ako postupovať v momente, keď sa neviem pohnúť ďalej.

Konkrétny prípad:
Sobášna kniha: Joseph sa ženil ako slobodný v roku 1850, mal 25 rokov, narodil sa v Nemeckej Ľupči, žiadne číslo domu.

Idem do knihy krstov: a žiadny Joseph ani rok hore, ani rok dole sa nenarodil v N. Ľupči, idem teda do knihy krstov Lipt. Mary, odkiaľ pochádzala jeho rodina. ani tam nič.

Idem do smrteľnej knihy: prejdem si stranu po strane, 80 rokov a nikde nemám informáciu o úmrtí.

Pod Josephom mám rozvetvených potomkov, akurát neviem ako ku komu ho priradiť.

Iný prípad:
Adamus mal svadbu v roku 1814 ako 24 ročný (*1790) v terajších Lipt. Vlachoch. Idem do príslušnej knihy krstov prejdem roky 1784-1800 a po žiadnom Adamusovi ani stopy.

PS: už sa mi častejšie stalo, že mám meno a dátum úmrtia, ale v knihe narodenia som osobu nenašiel aj, ked viem, že umrela ako 5 ročná a ja tým pádom nepoznám rodičov.

Ďakujem za vaše skúsenosti ;)

Robert.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Preverili ste aj rozne aliasy?

Ja tiez nemozem najst narodenia dvoch osob okolo roku 1830. Aj som presiel aliasy, aj vypisal vsetky osoby v obci s ich krsnym menom narodene v danej dobe, no nic. Nastastie ich viem priradit podla pozemkovych knih, no potreboval by som aj priamy zaznam z matriky narodenych.
Používateľov profilový obrázok
Robert Kačalka
Člen
Člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 30 Jan 2018, 11:08
Predkovia z oblasti: Kačalka/Kačaljak, Liptov

vorky napísal: 11 Mar 2018, 00:30 Preverili ste aj rozne aliasy?

Ja tiez nemozem najst narodenia dvoch osob okolo roku 1830. Aj som presiel aliasy, aj vypisal vsetky osoby v obci s ich krsnym menom narodene v danej dobe, no nic. Nastastie ich viem priradit podla pozemkovych knih, no potreboval by som aj priamy zaznam z matriky narodenych.
k pozemkovým knihám som sa zatiaľ vôbec nedostal... amatérksa otázka: sú niekde zverejnené? digitalizované? či treba osobne na kataster?
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Robert Kačalka napísal: 11 Mar 2018, 00:45 k pozemkovým knihám som sa zatiaľ vôbec nedostal... amatérksa otázka: sú niekde zverejnené? digitalizované? či treba osobne na kataster?
http://www.geni.sk/historicke-mapy-uhorska-1860/ Prečítajte si tento článok.
Pre budúcnosť bude lepšie, ak nám k takejto správe pripojíte aj odkazy na jednotlivé zápisy v matrike. Ťažko sa totiž vyjadríme konkrétne k problému, ktorý je nám načrtnutý len okrajovo ;-) Pri ďalšom pátraní si totiž uvedomíte, že niekedy Vám v pátraní môžu pomôcť údaje, ktoré inak ignorujete, resp. neinterpretujete správne. To sa často stáva aj mne, a potom jednoducho musím problematickú vetvu rodiny prediskutovať s ostatnými.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
SDG
Člen
Člen
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 25 Júl 2016, 13:56
Predkovia z oblasti: Liptov

Tak, tak. Páni farári boli veľmi neporiadni.
Aj mne sa veľa krát stalo, že som našiel úmrtie malého diťaťa a pritom žiadne narodenie. Niekedy som mal šťastie a narodenie bolo zapísané pod prezývkou.
Hľadaj medzeru medzi narodeniami u párov, ktoré eventuálne prichádzajú do úvahy ako rodičia a ten zápis si tam budeš musieť domyslieť. Farári bohužiaľ často zabudli zapísať.
Napísať odpoveď