Helena = Juliana??

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Dobrý deň,

Mal by som takú banálnu otázku. Je možné, aby sa meno Helena vyskytovalo aj v podobe Juliana? Je mi jasné, že Helena je Ilona. No mohla byť Helena aj Juliana? Ono totiž nemôžem nájsť narodenie jednej Heleny, ani pod menom Ilona. No do mozaiky by mi sedelo, ak by sa táto Helena narodila pod menom Juliana. No túto možnosť som hneď vylúčil s tým, že ide o dva rôzne mená a kňaz zabudol z nejakého dôvodu zapísať narodenie tej Heleny. Je však pravdou, že som v sledovanom období nenašiel úmrtie žiadnej Heleny (Ilony) a ani sobáš žiadnej Juliany (ani úmrtie - ono totiz v sledovanej dobe sa narodila len jedna Juliana).

Ďakujem.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Nedávno sa to tu v nejakom fore riesilo, ze taka zamena moze byt. Na zaklade toho som aj ja vedel pokracovat v mojom patrani v jednej vetve, lebo som mal rovnaky pripad ako vy. Dufam teda ze v mojom pripade to bola taka zamena.😀
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Dakujem.

Najhorsie na tom je to, ze clovek potom zaradi osobu - na zaklade inych indicii - do uplne inej vetvy. :oops:
OndrejSmolárik
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 07 Dec 2015, 14:02
Predkovia z oblasti: Komjatice, Černík, Pohranice, Bádice, Vajka, Kostolný Sek ,Rastislavice, Studienka, Bánov, Veľký Kýr

Potvrdzujem, tiež som sa s tým stretol. Rovnaka osoba bola zapisovaná ako Helena aj Julianna.
O.Smolárik
natare65
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky, Lazy pod Makytou, rod Maslín

U mna tak isto, iba pri narodeni deti. Raz bola matka zapisana ako Helena, v druhom pripade Juliana. Najskor som spravila dva manzelske pary, az neskor pri podrobnejsom badani som zistila, ze sa jedna o jednu a tu istu osobu. Takze podoba mena Helena=Juliana je asi potvrdena.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Dakujem Vam obom.
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Na okraj tejto diskusie opatrne dodávam, že pôvodné plné meno Sv. Heleny bolo "Flavia Julia Helena Augusta" (Wikipédia).
Tam mohla vzniknúť príčina pre občasnú zámenu Heleny a Júlie.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Mne napadlo, ze ked je dievca male, tak oslovenie Ilonka lahko prejde do Julinky.
SDG
Člen
Člen
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 25 Júl 2016, 13:56
Predkovia z oblasti: Liptov

Prosím Vás Juliana určite nie je to isté čo Helena.
Juliana je latinské meno odvodené od rodu Julianus a Helena je grécke meno.
https://sk.wikipedia.org/wiki/Juliana
https://sk.wikipedia.org/wiki/Helena_(prv%C3%A9_meno)
Druhá vec je, že kedysi sa nebrali matriky tak smrteľne vážne ako teraz keď vám matrikárka odmietne vystaviť úmrtný list lebo zistila že v počítači má priezvisko zapísané bez dĺžňa a na rodnom liste ho máte s dĺžňom a buzeruje Vás s tým že sa treba pozrieť ako je priezvisko zapísané v rodnej matrike, potom opraví rodný list alebo zápis v počítači a až potom Vám vystaví úmrtný list.
Kedysi to brali farári športovo. Síce rodičia pri krste povedali, že chcú Helenu, farár ju tak aj pokrstil a celý život ju tak volali, ale keď farár zapisoval do matriky už si to nepamätal a zapísal Julianu.
Bežne sa stávalo že farár bol taký dopletený že vymenil meno matky, prípadne krstnej matky s menom krstenej dcéry.
Pokiaľ ostatné indície sedia (napr. meno otca pri sobáši s menom otca pri krste, približný vek, vierovyznanie a ako píšete žiadny sobáš ani smrť Juliany ste nenašli), tak kľudne považujte zápis Juliany v rodnej matrike za zápis krstu Vašej Heleny.
natare65
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky, Lazy pod Makytou, rod Maslín

Beriem, ze to nie je to iste. Ale je to ciste len nahoda, ze vo viacerych pripadoch si pan farar poplietol Helenu s Julianou? Hladala som v tom tiez nejaku spojitost tychto dvoch mien.
Napísať odpoveď